Zakończyła się modernizacja Parku Pole Mokotowskie

Rewitalizacja rozległego warszawskiego parku Pole Mokotowskie dobiegła końca. Dzięki hojnemu wsparciu Unii Europejskiej ten ponad 70-hektarowy obszar został przekształcony w bujną oazę, zapewniającą społeczności większe możliwości wypoczynku i spokoju.
Park Pole Mokotowskie ozdobiony jest obecnie dużą ilością bujnej zieleni, tworząc bardziej naturalną i tętniącą życiem atmosferę.

Istotnym przekształceniem parku było przekształcenie sztucznych stawów w siedliska przyrodnicze. Dotychczasową przestrzeń o powierzchni 16 tys. m2 betonu zastąpiono nową siecią wodociągową z trzciną. Rośliny te nie tylko podnoszą estetykę parku, ale także służą jako schronienie dla lokalnej fauny i flory. Aby zachować zdrowy ekosystem, wdrożono zaawansowaną technologię oczyszczania wody w celu usunięcia zanieczyszczeń. Dodatkowo zbiornik główny funkcjonuje obecnie w zamkniętym obiegu wody, dzięki czemu odwiedzający park mogą cieszyć się jego pięknem przez cały rok.

Mieszkańcy mają teraz okazję cieszyć się piękniejszym pięknem obszaru stawu, dzięki dodatkowym drewnianym platformom i mostkom umożliwiającym spokojne spacery, a także wygodnym miejscom do siedzenia i relaksu. Same stawy przeszły metamorfozę, wzbogacając je nie tylko o piękne nasadzenia, ale także o wyznaczone miejsca do wypoczynku.

Wydobywany ze stawów kruszony beton służył wielu celom, m.in. budowie nasypów, które zapewniały wygłuszenie parku wzdłuż ulicy Wawelskiej. Te nowo powstałe wzgórza zostały następnie starannie pokryte bujną warstwą trawy.

Park przeszedł niezwykłą transformację, gdy pojawiło się mnóstwo bujnych liści. Starannie posadzono różne gatunki drzew, m.in. lipę srebrzystą i szerokolistną, topolę szarą, jarzębinę pospolitą i jawor. Dodatkowo do parku wprowadzono tysiące innych roślin, w tym krzewy, byliny, winorośle i cebule. Aby podkreślić jego urodę, obsiano łąki kwietne i zakładano starannie pielęgnowane trawniki. Odwiedzający mogą teraz podziwiać tętniącą życiem zieleń, szczególnie w ogrodach biocenotycznych i sensorycznych. Pierwszy z tych ogrodów powstał w centralnej części parku, na której niegdyś mieściła się baza MPO. Na tej części znajdują się urzekające wzgórza i baseny zaprojektowane jako ogrody deszczowe, uzupełnione wijącą się drewnianą platformą i uroczą altaną. Ponadto na placu zabaw przy ulicy Leszowej powstał ogród sensoryczny, wyposażony w ciekawe elementy takie jak djemba, tipi, kamienie do wspinaczki i betonowe leżaki.

Działalność sportowo-rekreacyjna

Dzięki niedawnej renowacji park oferuje teraz szereg dodatkowych możliwości uprawiania aktywności fizycznej. Zlokalizowany na tyłach Politechniki Warszawskiej, w samym sercu miasta, dla skaterów utworzono wydzieloną strefę, wyposażoną w różne przeszkody umożliwiające doskonalenie ich umiejętności. Ponadto w parku znajduje się obecnie zupełnie nowa siłownia plenerowa, dogodnie rozmieszczone stojaki na rowery, równoważnia oraz elementy naturalne, takie jak pniaki do wspinaczki w celach rekreacyjnych. W ramach projektu dofinansowanego z budżetu obywatelskiego wybudowano nową ścieżkę biegową od restauracji Jeffa do zbiornika wodnego. Dodatkowo obok restauracji powstał nowo wybudowany plac, wyposażony w dach.

Niezwykła przemiana nastąpiła w sąsiedztwie fontanny na śródmiejskim Polu Mokotowskim. Instalacja ozdobnych płyt labradorytowych całkowicie odnowiła tę okolicę. Dodatkowo w południowej części fontanny zbudowano nową misę z urządzeniami do zamgławiania i siedziskami, która idealnie komponowała się z istniejącym wyposażeniem parku.

W parku niedawno pojawiły się dodatkowe miejsca do siedzenia, w tym ławki i platformy do siedzenia. Dodatkowo na terenie parku postawiono nowe latarnie i kosze na śmieci. Ponadto w parku znajdują się teraz dwie nowo zainstalowane automatyczne toalety.

Podczas inwestycji szczególną uwagę poświęcono dobrostanowi zwierząt. Zarówno w Ochockiej, jak i śródmiejskiej części parku zakończono budowę dwóch stawów zaprojektowanych specjalnie dla zwierząt domowych. Dodatkowo, aby zapewnić odpowiednie siedlisko dla owadów, na terenach otwartych strategicznie rozmieszczono hotele dla owadów.

Koszty związane z wykonawcami i inwestycjami

Przy rewitalizacji parku za projekt odpowiedzialna była ceniona pracownia WXCA, a za budowę Inmel. Nad procesem inwestycyjnym czuwał Zarząd Zieleni m.st. Warszawy.

Rewitalizacja parku Pola Mokotowskie obejmuje elementy, które otrzymały dofinansowanie w ramach inicjatywy „Zagospodarowanie i wzbogacanie terenów zielonych o funkcje rekreacyjne w Parku Pole Mokotowskie, Parku Żeromskiego i Parku Ogrody Kosmosu w Warszawie”, która jest współfinansowana przez Unii Europejskiej poprzez Fundusz Spójności w ramach Infrastruktury i Programu Operacyjnego Środowisko 2014-2020.

Źródło: um.warszawa.pl

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Śledź na bieżąco wiadomości Warszawa z ostatniej chwili.
Co dzień aktualne wiadomości co się dzieje w Warszawie.

Co się dzieje w Warszawie

Warszawa najlepsza wśród miast Europy Środkowo-Wschodniej (1)

Warszawa najlepsza wśród miast Europy Środkowo-Wschodniej

W tegorocznym rankingu Financial Times „European Cities & Regions of the Future” Warszawa znalazła się w czołówce...
41. Bieg Chomiczówki

41. Bieg Chomiczówki oraz 17. Bieg o Puchar Bielan

Dołącz do nas na Bielanach i przeżyj ugruntowane tradycją zimowe bieganie. Już teraz zapiszcie w kalendarzu niedzielę...
warszawa czyste powietrze

W Warszawie powołano zespół do spraw klimatu

Warszawa postawiła sobie ambitne cele polityki klimatycznej, których celem jest redukcja emisji gazów cieplarnianych o 40% do...
376-urodziny-pragi

376 urodziny Pragi – program wydarzeń

Dla upamiętnienia 376. rocznicy Pragi prascy działacze społeczni zorganizowali szereg uroczystości. Należą do nich angażujące warsztaty, spokojne...
Warszawskie metro

Blisko miliard pasażerów podróżowało w 2023 roku pojazdami WTP

W 2023 roku z przewozów Warszawskiego Transportu Miejskiego, Kolei Mazowieckich i Warszawskiej Kolei Dojazdowej skorzystało łącznie 956...
najlepsze pączki w Warszawie

Najlepsze pączki w Warszawie – TOP 5 w 2024...

Gdzie znaleźć najlepsze pączki w Warszawie? W karnawałowym menu znajdują się faworki, pączki, kluski serowe oraz tradycyjne...
Skip to content