POLIN – Muzeum Historii Żydów Polskich, muzeum, które musisz odwiedzić!

Chociaż kilka zabytków Warszawy (Muzeum Powstania Warszawskiego i Pomnik Powstania Warszawskiego) składa hołd polskim Żydom, którzy stracili życie podczas II wojny światowej, jedną z najlepszych atrakcji miasta do poznania ludności żydowskiej jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Wewnątrz zobaczycie kolekcje dotyczące najwcześniejszych polskich Żydów, Holokaustu i nie tylko.

Tysiąclecie historii polskich Żydów przybliża to wspaniałe muzeum, które zostało otwarte w 2014 roku po wielu latach planowania. Uroczystej ceremonii otwarcia przewodniczył prezydent Izraela Reuwen Riwlin i ówczesny prezydent Polski Bronisław Komorowski. W niespełna półtora roku POLIN zdobył prestiżową nagrodę Europejskiego Muzeum Roku w kwietniu 2016!

Muzeum stoi pośrodku dużego, atrakcyjnego placu z widokiem na Pomnik Bohaterów Getta, upamiętniający powstanie w getcie warszawskim z 1943 roku. Zaprojektował go Leon Suzin, a wyrzeźbił Nathan Rapaport w 1948 roku. został sprowadzony do Warszawy przez nazistów i miał być wykorzystany w projektach architektonicznych planowanych dla nowej Warszawy przez architekta Hitlera Alberta Speera. Nieopodal stoi wcześniejsza tablica pamiątkowa poświęcona Bohaterom Getta, również autorstwa Suzin, odsłonięta w 1946 roku. Na placu znajduje się również pomnik Jana Karskiego, polskiego bojownika ruchu oporu, który zasłynął informowaniem aliantów o istnieniu Nazistowskie obozy zagłady a systematyczne niszczenie warszawskiego getta.

Sam budynek jest oszałamiającą, nową konstrukcją z miedzi i szkła, zaprojektowaną przez fińskiego architekta Rainera Mahlamäki. Funkcjonuje zarówno jako centrum kultury żydowskiej, jak i jako środek edukacji, a jego centralnym punktem jest imponująca stała wystawa, którą można znaleźć w ośmiu galeriach (skonsultowano się z ponad 120 międzynarodowymi naukowcami w celu stworzenia różnych elementów historycznych).

Muzeum POLIN znajduje się na warszawskim Muranowie, niecałe 2 km na północny zachód od Starego Miasta. Najłatwiej dojechać autobusem, tramwajem lub metrem. Parking na terenie muzeum przy ul. Anielewicza dostępny jest również w weekendy.

Obiekt jest otwarty od środy do poniedziałku od 10:00 do 18:00, z bezpłatnym wstępem w czwartki. Karnety standardowe, które obejmują dostęp do głównej ekspozycji muzeum i obiektów, takich jak restauracja i sklep z pamiątkami, kosztują 30 zł za osobę, bilety ulgowe – 20 zł. Dostępne są również bilety rodzinne (dla dwojga dorosłych i dzieci do 18 roku życia), tymczasowe wejściówki na wystawy oraz bilety łączone na obie wystawy.

Muzeum POLIN jako pierwsze muzeum w Polsce udostępnia wirtualny spacer po wystawie “1000 lat historii Żydów polskich” – link

Godziny otwarcia

poniedziałek | środa | czwartek | piątek | niedziela
muzeum czynne: 10:00–18:00
ostatnie wejście na wystawę czasową: 17.30
ostatnie wejście na wystawę stałą: 16:00
czwartki – wstęp bezpłatny

sobota

muzeum czynne: 10:00–20:00
ostatnie wejście na wystawę czasową: 19.30
ostatnie wejście na wystawę stałą: 18:00

wtorek

muzeum nieczynne dla zwiedzających

Aktualne wystawy oraz cennik znajdziecie na oficjalnej stronie muzeum POLIN – link

Adres

Mordechaja Anielewicza 6, 00-157 Warszawa


 

Polecamy śledzić na bieżąco aktywna Warszawa

Co się dzieje w Warszawie

10. Targi Zero Waste już 2 grudnia

W sobotę 2 grudnia w stolicy odbędą się już 10. coroczne Targi Zero Waste. To przełomowe wydarzenie...

Zderzenie tramwajów przy Dworcu Wileńskim

Na przystanku Dworzec Wileński tramwaj linii 3 jadący do Gocławka zderzył się z zatrzymującym się tramwajem linii...

Podpisano umowę na budowę parku linearnego na Ursynowie

Nowo wybudowany park przyniesie mieszkańcom Ursynowa dodatkowe korzyści już w roku 2026. Park ma być zlokalizowany bezpośrednio...
Skip to content