strony internetowe
Strona głównaEDUKACJAZamek Królewski w Warszawie - zwiedzanie, informacje

Zamek Królewski w Warszawie – zwiedzanie, informacje

- Reklama -spot_img

Zamek Królewski jest dumą Warszawy, odbudowany ze sterty gruzu niewiarygodnym kosztem w latach 1971-1984. Zamek Królewski to dawna siedziba władców Polski.

Pierwotnie średniowieczna rezydencja książąt mazowieckich, Zamek Królewski w Warszawie posiadał na przestrzeni wieków wielu okupantów: polskich królów od 1526 do 1795 roku, Sejm (izba niższa parlamentu) do 1569 roku, ponownie monarchowie i sejm w czasy Księstwa Warszawskiego i Królestwa Kongresowego, następnie kierownictwo Państwowego Zasobów Sztuki od 1922 i Prezydenta RP od 1926. Odrestaurowany i wyposażony w odzyskane meble i dzieła sztuki, częściowo udostępniony dla zwiedzający w latach 1922-39. Zniszczony przez hitlerowców w 1944 został odbudowany w latach 1971-84, a od 1971 funkcjonuje jako instytucja państwowa pod nazwą Zamek Królewski w Warszawie – Pomnik Historii i Kultury Narodowej. Stopniowo otwierany dla publiczności w miarę postępu prac konserwatorskich i wyposażania, został w pełni otwarty w 1984 roku.

Wśród obrazów znajdują się widoki Warszawy B. Bellotta, portrety i sceny historyczne M. Bacciarellego, portrety królów polskich i wybitnych osobistości oraz władców europejskich. Grafiki obejmują ryciny, rysunki, albumy i globusy przedstawiające portrety, sceny antyczne, religijne i dworskie, widoki architektury.

Szczególnie cenny jest zwój sztokholmski – zwój o długości ponad 15 m z rysunkiem przedstawiającym przybycie do Krakowa w 1605 r. suity ślubnej Zygmunta III i arcyksiężnej Konstancji. Rzeźbę reprezentują dzieła artystów związanych z dworem króla Stanisława Augusta, m.in. A. Lebrun, J. Monaldi i P. Courdray oraz dzieła włoskie i francuskie z XVI-XVIII wieku, w tym popiersia władców europejskich i współczesne kopie rzeźb antycznych.

zamek królewski, atrakcje w warszawie
zamek królewski, atrakcje w warszawie

Zamek Królewski w Warszawie – wnętrza

Wśród mebli znalazły się elementy, które stały we wnętrzach Zamku za panowania Stanisława Augusta, w szczególności dwa stoły konsolowe z mozaikowymi blatami, zamówione w Rzymie przez FM Saluzzo jako dar dla króla polskiego, zaprojektowane przez V. Piotra i wykonane przez P. Salviniego i krzesła tronowe zaprojektowane przez artystów epoki. Zwiedzający zobaczą także meble z XVI-XVIII w. z warsztatów polskich, francuskich, niemieckich, holenderskich i włoskich, a także zegary, świeczniki z brązu i kryształu, żyrandole z warsztatów gdańskich, aplikacje kryształowe i fontanny z XVIII w. niemieckich, austriackich i Warsztaty francuskie. Szkło i ceramikę reprezentuje m.in. włoska majolika renesansowa, XVIII-wieczne szkło śląskie, czeskie i polskie, porcelana saska, ceramika dalekowschodnia.

Archiwum przechowuje dokumenty królewskie, archiwa rodzinne, konserwatorskie i inne akta związane z Zamkiem, a także materiały audiowizualne, takie jak fotografie, slajdy, filmy i nagrania.

Ekspozycje stałe Zamku Królewskiego 

Ekspozycje stałe Zamku to wnętrza zaaranżowane według ich funkcji. Na parterze znajdują się wnętrza oficjalne skupione wokół Starej Sali Poselskiej oraz zespół sal sądowych ozdobionych dziełami sztuki z XVI i XVII wieku, w tym przede wszystkim portretami polskich królów – Zygmunta Starego, Bony Sforzy i Stefana Batory – w holu głównym. We wnętrzach sejmowych znajduje się wspomniana wcześniej Stara Sala Poselska z odtworzonymi na suficie herbami 32 ziem i województw Rzeczypospolitej, a także Nowa Sala Poselska i Sala Senatorska, w której znajduje się Konstytucja 3 maja został przyjęty.

W pokojach prywatnych znajduje się apartament księcia Stanisława, bratanka króla Stanisława Augusta, składający się z trzech pomieszczeń: Przedpokoju, Pokoju Socjalnego i Gabinetu wraz z Galerią Czterech Pór Roku. W salach Matejkowskich znajdują się słynne obrazy Jana Matejki, m.in. Rejtana i Batorego w Pskowie. Apartamenty Wielki i Królewski zostały odtworzone według XVIII-wiecznego projektu i funkcji, jaką pełniły za panowania króla Stanisława Augusta (1764-95). Zostały one ozdobione dziełami sztuki ocalonymi z dawnego wyposażenia Zamku, m.in. obrazami Bernarda Bellotta zwanymi Canaletto i Marcelo Baciarelli, zrekonstruowanym plafonem Jana Bogumiła Plerscha, rzeźbami Andre Lebruna i Giacomo Monaldiego, brązami Philippa Caffieriego, oraz meble francuskie z drugiej połowy XVIII wieku. Drugie piętro rozpoczyna Galeria Sztuk Zdobniczych, prezentująca blisko 200 obiektów z XVII i XVIII wieku, w tym brąz, srebro, ceramikę, szkło, meble, tkaniny i biżuterię z Fundacji Ciechanowieckiej i Lanckorońskich oraz z dawnego Zamku gospodarstwa.

W Gabinecie Prezydenta Ignacego Mościckiego znajdują się meble stojące niegdyś w Kancelarii Prezydenckiej, portrety czołowych polityków z lat 1918-1939 oraz fotografie Mościckich. Kaplica opowiada historię polskich zakonów od XVII wieku do czasów współczesnych, a także eksponuje klejnoty ze skarbca nieświeskiego Radziwiłłów. W Sali Numizmatycznej znajduje się ekspozycja ponad trzech tysięcy polskich monet i medali od średniowiecza po współczesność. Istnieje również osobny zbiór numizmatyczny Banku Handlowego w Warszawie S.A. W Sali Władz RP na Uchodźstwie znajdują się przedmioty pochodzące z londyńskiej siedziby Prezydenta i rządu RP. W Galerii Lanckorońskich prezentowane są obrazy prezentowane przez prof. Karolinę Lanckorońską, w tym dwa płótna Rembrandta z dawnej kolekcji króla Stanisława Augusta. W mieszkaniu Stefana Żeromskiego znajduje się wystawa wnętrz, w których pisarz spędził z rodziną ostatnie lata życia.

zamek królewski, atrakcje warszawa
zamek królewski, atrakcje warszawa

W piwnicach Zamku mieszczą się dwie wystawy stałe: „Wystawa Moździerzy podarowanych przez Profesora Krzysztofa Górskiego z Genewy oraz Przedmioty codziennego użytku z Zamku i Staromiejskich Wykopalisk”. W Pałacu Pod Blaszanym Dachem znajduje się wystawa 250 dywanów orientalnych z kolekcji Fundacji Teresy Sahakian.

Adres:

Plac Zamkowy 4, 00-277 Warszawa

Godziny otwarcia:

wtorekniedziela: 10.0017.00 (ostatnie wejście o godz. 16.00)
w poniedziałki – Zamek zamknięty

Ceny biletów:

Bilet normalny z audioprzewodnikiem: 30 zł

Bilet ulgowy z audioprzewodnikiem: 20 zł

Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie – link

Polecamy również śledzić wydarzenia Warszawa  – gdzie znajdziesz kalendarz aktualnych wydarzeń, które odbywają się w Warszawie. Do wyboru masz wiele ciekawych propozycji: muzea w Warszawie, kina w Warszawie, gdzie zjeść w Warszawie, parki w Warszawie, teatry w Warszawie, weekend w Warszawie, dzieje się w Warszawie.

- Reklama -spot_img
Bądź na bieżąco
11,579FaniLubię
2,208ObserwującyObserwuj
1,149ObserwującyObserwuj
51ObserwującyObserwuj
- Reklama -strony internetowe
Mazowieckie
- Reklama -agencja seo
Polecane Wpisy
- Reklama -spot_img

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Skip to content