Muzeum Powstania Warszawskiego – 1944

Strona głównaBLOGEDUKACJAMuzeum Powstania Warszawskiego - 1944

Muzeum Powstania Warszawskiego – 1944

- Reklama -spot_img

Otwarte w 2004 roku, w 60. rocznicę wydarzenia o tej samej nazwie, Muzeum Powstania Warszawskiego jest pierwszym muzeum narracyjnym otwartym w Polsce. Celem muzeum jest uczczenie bohaterstwa żołnierzy Armii Krajowej i opowiedzenie historii Powstania Warszawskiego, tego decydującego momentu w dziejach miasta.

Muzeum Powstania Warszawskiego opowiada historię największego antyniemieckiego powstania w okupowanej Europie. 1 sierpnia 1944 r. blisko 20 000 członków AK zaatakowało garnizon niemiecki, próbując wyzwolić stolicę Polski przed wkroczeniem sowieckiej Armii Czerwonej. Muzeum przedstawia historię brutalnej niemieckiej okupacji Polski i powstania Armii Krajowej, największej podziemnej siły zbrojnej w okupowanej Europie. Historia powstania została sfałszowana w czasach komunizmu. Dopiero po upadku komunizmu w 1989 roku możliwe stało się wzniesienie pomnika poświęconego powstaniu. Muzeum zostało otwarte w 2004 roku, w 60. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, w obecności licznych ocalałych weteranów Armii Krajowej.

Interaktywna, narracyjna wystawa nie tylko opowiada historię Polski podczas okupacji niemieckiej, ale także ilustruje szerokie tło powstania. Brutalność niemieckiej okupacji, więzienie, a następnie eksterminacja polskich elit i polskich Żydów wzmocniły wolę oporu ludności. Co więcej, nie było pewności, co stanie się z Polską po wojnie, wraz z nadejściem Armii Czerwonej. Pomaga to odwiedzającemu zrozumieć, dlaczego źle uzbrojeni bojownicy ruchu oporu powstali, by walczyć z potężnym niemieckim Wehrmachtem, z niewielką lub żadną pomocą z zewnątrz. Brutalne tłumienie w czasie 63 dni walk, mimo niezliczonych aktów heroizmu i poświęcenia ze strony Armii Krajowej, jest chyba najbardziej poruszającym przesłaniem muzeum.

Oprócz ekspozycji w muzeum mieści się biblioteka naukowa, archiwum przechowujące świadectwa i akta dotyczące powstania oraz wyspecjalizowane placówki edukacyjne.

muzeum powstania warszawskiego
muzeum powstania warszawskiego

 

 Godziny otwarcia:

poniedziałek: 09.00-18.00
wtorek: nieczynne
środa, czwartek, piątek: 09.00-18.00
sobota-niedziela: 10.00-18.00

Ceny biletów:

normalny: 25 zł
ulgowy: 20 zł

Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie muzeum – link

Adres:

ul. Grzybowska 79, 00-844 Warszawa


 

Polecamy śledzić na bieżąco aktywna Warszawa

- Reklama -spot_img

Wydarzenia dnia

Bądź na bieżąco

11,029FaniLubię
1,438ObserwującyObserwuj
517ObserwującyObserwuj
- Reklama -strony internetowe

Musisz odwiedzić

- Reklama -agencja seo
- Reklama -spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Skip to content