Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie

Strona głównaBLOGEDUKACJAMuzeum Fryderyka Chopina w Warszawie

Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie

- Reklama -spot_img

Otwarte ponownie w 2010 roku z okazji Roku Chopinowskiego, Muzeum Fryderyka Chopina jest najważniejszą polską instytucją poświęconą pamięci Fryderyka Chopina i jednocześnie najbardziej innowacyjnym muzeum biograficznym w Europie.

Misją muzeum jest kultywowanie imienia wielkiego kompozytora oraz dzielenie się informacjami o jego życiu i twórczości z szerokim gronem odbiorców. Muzeum posiada największą na świecie kolekcję chopinianów. Nowatorska forma zwiedzania muzeum opiera się na interakcji ze zwiedzającymi i reakcji na indywidualne potrzeby zwiedzających.

Wczesne eksponaty muzeum pochodzą z czasów przedwojennych, z utworzonego w 1934 r. Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. Przed II wojną światową zbiór składał się z trzynastu autografów muzycznych i listów; dziś znajduje się tam ponad pięć tysięcy obiektów: autografy, pierwsze druki utworów Chopina, jego korespondencja, pamiątki, dokumenty, ważne wydania dzieł kompozytora i kolegów, obrazy, grafiki i rzeźby.

Muzeum w Pałacu Ostrogskich zostało otwarte w 1953 roku jako Towarzystwo im. Fryderyka Chopina, a dwa lata później stało się miejscem wystaw. W tym samym czasie muzeum poszerzyło swoje zbiory i – w istocie – nadal to robi, poszukując antykwariatów i aukcji.

Trzon kolekcji, którą od 2005 roku zarządza Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, stanowią depozyty Towarzystwa im. Fryderyka Chopina. Pozostałe eksponaty muzeum stanowią własność Instytutu, Skarbu Państwa, innych instytucji i osób prywatnych. Niektóre autografy przechowywane w muzeum i zgromadzone w Bibliotece Narodowej zostały w 1999 roku wpisane na Listę Pamięci Świata UNESCO.

Obszar Zbiorów Specjalnych składa się z rękopisów (ok. 800), druków (ok. 300), zbiorów ikonograficznych i pamiątek (ok. 4000). Kolekcję uzupełniają oprawione fotokopie i faksymile (ok. 150) oraz sepiowe i czarno-białe fotografie (13 zestawów). Najcenniejszą grupą rękopisów są autografy Fryderyka Chopina, w tym szkice, prace częściowo ukończone i ukończone, listy, notatki i rysunki w kalendarzach kieszonkowych, podpisy w księgach i w paszporcie. Kolekcja ikonograficzna obejmuje obrazy akwarelowe i olejne, rysunki, miniatury portretowe, rzeźby, płaskorzeźby, medale, medale i plakiety, grafiki, fotografie, fotokopie, druki artystyczne i sezonowe w limitowanych nakładach oraz plakaty.

Godziny otwarcia

wtorek – niedziela: 11.00-19.00
sprzedaż biletów do 18:15

Więcej informacji na oficjalnej stronie muzeum https://muzeum.nifc.pl/pl

Adres

Pałac Gnińskich, Okólnik 1, 00-368 Warszawa


 

Polecamy śledzić na bieżąco aktywna Warszawa

- Reklama -spot_img

Wydarzenia dnia

Bądź na bieżąco

11,029FaniLubię
1,438ObserwującyObserwuj
517ObserwującyObserwuj
- Reklama -strony internetowe

Musisz odwiedzić

- Reklama -agencja seo
- Reklama -spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Skip to content