Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie

Otwarte ponownie w 2010 roku z okazji Roku Chopinowskiego, Muzeum Fryderyka Chopina jest najważniejszą polską instytucją poświęconą pamięci Fryderyka Chopina i jednocześnie najbardziej innowacyjnym muzeum biograficznym w Europie.

Misją muzeum jest kultywowanie imienia wielkiego kompozytora oraz dzielenie się informacjami o jego życiu i twórczości z szerokim gronem odbiorców. Muzeum posiada największą na świecie kolekcję chopinianów. Nowatorska forma zwiedzania muzeum opiera się na interakcji ze zwiedzającymi i reakcji na indywidualne potrzeby zwiedzających.

Wczesne eksponaty muzeum pochodzą z czasów przedwojennych, z utworzonego w 1934 r. Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. Przed II wojną światową zbiór składał się z trzynastu autografów muzycznych i listów; dziś znajduje się tam ponad pięć tysięcy obiektów: autografy, pierwsze druki utworów Chopina, jego korespondencja, pamiątki, dokumenty, ważne wydania dzieł kompozytora i kolegów, obrazy, grafiki i rzeźby.

Muzeum w Pałacu Ostrogskich zostało otwarte w 1953 roku jako Towarzystwo im. Fryderyka Chopina, a dwa lata później stało się miejscem wystaw. W tym samym czasie muzeum poszerzyło swoje zbiory i – w istocie – nadal to robi, poszukując antykwariatów i aukcji.

Trzon kolekcji, którą od 2005 roku zarządza Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, stanowią depozyty Towarzystwa im. Fryderyka Chopina. Pozostałe eksponaty muzeum stanowią własność Instytutu, Skarbu Państwa, innych instytucji i osób prywatnych. Niektóre autografy przechowywane w muzeum i zgromadzone w Bibliotece Narodowej zostały w 1999 roku wpisane na Listę Pamięci Świata UNESCO.

Obszar Zbiorów Specjalnych składa się z rękopisów (ok. 800), druków (ok. 300), zbiorów ikonograficznych i pamiątek (ok. 4000). Kolekcję uzupełniają oprawione fotokopie i faksymile (ok. 150) oraz sepiowe i czarno-białe fotografie (13 zestawów). Najcenniejszą grupą rękopisów są autografy Fryderyka Chopina, w tym szkice, prace częściowo ukończone i ukończone, listy, notatki i rysunki w kalendarzach kieszonkowych, podpisy w księgach i w paszporcie. Kolekcja ikonograficzna obejmuje obrazy akwarelowe i olejne, rysunki, miniatury portretowe, rzeźby, płaskorzeźby, medale, medale i plakiety, grafiki, fotografie, fotokopie, druki artystyczne i sezonowe w limitowanych nakładach oraz plakaty.

Godziny otwarcia

wtorek – niedziela: 11.00-19.00
sprzedaż biletów do 18:15

Więcej informacji na oficjalnej stronie muzeum https://muzeum.nifc.pl/pl

Adres

Pałac Gnińskich, Okólnik 1, 00-368 Warszawa


 

Polecamy śledzić na bieżąco aktywna Warszawa

Dołącz do nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Facebooku aby być na bieżąco z aktualnymi wydarzeniami w Warszawie.

Co się dzieje w Warszawie

Grazyna-Szapolowska-wydarzenia warszawa

Spotkanie poetycko-muzyczne „Z GRAŻYNĄ W PODRÓŻY”

📅 Data: sobota, 26 października 2024 ⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00 📌 Miejsce: Warszawa - Bemowo, Bemowskie Centrum Kultury, ul. Konarskiego...
Chudy-Wojtek_fot.-MPWiK Wodociągi Warszawskie

Dwa nowe „Chude Wojtki” zasilą Wodociągi Warszawskie

Wodociągi Warszawskie podpisały umowę na zaprojektowanie, budowę i dostawę dwóch nowych pływających spulchniaczy hydraulicznych – tzw. „Chudych...
Nowy plac Centralny

Nowy plac Centralny – kiedy się zazieleni?

Prace na Placu Centralnym przy Pałacu Kultury i Nauki wkraczają w kolejny etap. Trwa układanie nawierzchni kamiennej...
Polska – Portugalia na PGE Narodowym

Polska – Portugalia na PGE Narodowym

Liga Narodów UEFA: Polska - Portugalia W Warszawie w sobotę reprezentacja Polski zmierzy się o 20:45 z Portugalią,...
Kim Gordon zagra podczas otwarcia MSN

Kim Gordon zagra podczas otwarcia MSN

Amerykańska ikona sceny alternatywnej, współzałożycielka zespołu post-punkowego Sonic Youth, Kim Gordon, będzie gwiazdą muzyczną weekendu otwarcia nowej...
Muzeum Sztuki Nowoczesnej - program otwarcia

Muzeum Sztuki Nowoczesnej – program otwarcia

Oficjalne otwarcie nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie nastąpi 25 października. Przez dwa tygodnie zwiedzający będą...