Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie

Otwarte ponownie w 2010 roku z okazji Roku Chopinowskiego, Muzeum Fryderyka Chopina jest najważniejszą polską instytucją poświęconą pamięci Fryderyka Chopina i jednocześnie najbardziej innowacyjnym muzeum biograficznym w Europie.

Misją muzeum jest kultywowanie imienia wielkiego kompozytora oraz dzielenie się informacjami o jego życiu i twórczości z szerokim gronem odbiorców. Muzeum posiada największą na świecie kolekcję chopinianów. Nowatorska forma zwiedzania muzeum opiera się na interakcji ze zwiedzającymi i reakcji na indywidualne potrzeby zwiedzających.

Wczesne eksponaty muzeum pochodzą z czasów przedwojennych, z utworzonego w 1934 r. Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. Przed II wojną światową zbiór składał się z trzynastu autografów muzycznych i listów; dziś znajduje się tam ponad pięć tysięcy obiektów: autografy, pierwsze druki utworów Chopina, jego korespondencja, pamiątki, dokumenty, ważne wydania dzieł kompozytora i kolegów, obrazy, grafiki i rzeźby.

Muzeum w Pałacu Ostrogskich zostało otwarte w 1953 roku jako Towarzystwo im. Fryderyka Chopina, a dwa lata później stało się miejscem wystaw. W tym samym czasie muzeum poszerzyło swoje zbiory i – w istocie – nadal to robi, poszukując antykwariatów i aukcji.

Trzon kolekcji, którą od 2005 roku zarządza Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, stanowią depozyty Towarzystwa im. Fryderyka Chopina. Pozostałe eksponaty muzeum stanowią własność Instytutu, Skarbu Państwa, innych instytucji i osób prywatnych. Niektóre autografy przechowywane w muzeum i zgromadzone w Bibliotece Narodowej zostały w 1999 roku wpisane na Listę Pamięci Świata UNESCO.

Obszar Zbiorów Specjalnych składa się z rękopisów (ok. 800), druków (ok. 300), zbiorów ikonograficznych i pamiątek (ok. 4000). Kolekcję uzupełniają oprawione fotokopie i faksymile (ok. 150) oraz sepiowe i czarno-białe fotografie (13 zestawów). Najcenniejszą grupą rękopisów są autografy Fryderyka Chopina, w tym szkice, prace częściowo ukończone i ukończone, listy, notatki i rysunki w kalendarzach kieszonkowych, podpisy w księgach i w paszporcie. Kolekcja ikonograficzna obejmuje obrazy akwarelowe i olejne, rysunki, miniatury portretowe, rzeźby, płaskorzeźby, medale, medale i plakiety, grafiki, fotografie, fotokopie, druki artystyczne i sezonowe w limitowanych nakładach oraz plakaty.

Godziny otwarcia

wtorek – niedziela: 11.00-19.00
sprzedaż biletów do 18:15

Więcej informacji na oficjalnej stronie muzeum https://muzeum.nifc.pl/pl

Adres

Pałac Gnińskich, Okólnik 1, 00-368 Warszawa


 

Polecamy śledzić na bieżąco aktywna Warszawa

Dołącz do nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Facebooku aby być na bieżąco z aktualnymi wydarzeniami w Warszawie.

Co się dzieje w Warszawie

zajęcia jogi aktywna warszawa

Bezpłatne zajęcia jogi dla mieszkańców Bemowa

📅 Data: poniedziałek, 3 czerwca 2024 ⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00 📌 Miejsce: Warszawa - Bemowo, Osiedle Przyjaźń Zapraszamy na zajęcia...
Dworzec Zachodni Warszawa

Prace na stacji Warszawa Zachodnia – zmiany w kursowaniu...

Rozpoczyna się kolejny etap remontu i modernizacji stacji Warszawa Zachodnia oraz otaczających ją linii kolejowych, co wiąże...
atrakcje dla dzieci warszawa

Dzień dziecka w Warszawie – pikniki, warsztaty, koncerty i...

Dzieci w Warszawie mogą spodziewać się wielu ciekawych zajęć podczas tegorocznego Dnia Dziecka. Pikniki, warsztaty, koncerty i...
procesje warszawa

Boże Ciało – procesje przejdą przez stolicę

30 maja obchodzimy Boże Ciało w związku z tym w różnych częściach miasta odbędą się procesje. Procesja Bożego...
budowa II linii metra na Bemowie

Postęp prac na ostatnim odcinku linii M2 na Bemowie

Pełną parą idą przygotowania do rozpoczęcia budowy tunelu na ostatnim odcinku linii M2 na Bemowie. W wyspecjalizowanym...
basen odkryty warszawa

Już 29 maja Aktywna Warszawa otwiera dwa baseny odkryte

Już od 29 maja zostaną otwarte dwa baseny odkryte w Warszawie - w Centrum Inflancka i Parku...