Park Skaryszewski Warszawa

Park Skaryszewski jest jednym z najpiękniejszych w Warszawie, ale także jednym z najbardziej znanych, głównie dzięki popularności wśród ludzi, którzy nocą robią dziwne rzeczy w krzakach. Odwiedź jednak dzień, a znajdziesz przyjemny 55-hektarowy teren wypełniony szerokimi alejami pierwotnie zaprojektowanymi dla powozów konnych, sztucznymi wzgórzami, wodospadami, jeziorami i kwietnikami. Całkowicie dopuszczalne jest rozłożenie się na trawie, gdziekolwiek chcesz, piknik lub po prostu mrugnięcie okiem. Przekąski można znaleźć w kawiarni Misianka, dawnej publicznej toalecie. Znajdź go tuż obok Ronda Waszyngtona.

Pierwotnie założony w 1905 roku, Park Skaryszewski nosił nazwę Paderewski Park do 1945 roku. Na jego wypielęgnowanym terenie znajduje się kilka interesujących miejsc, w tym pomnik upamiętniający alianckich lotników, którzy latali z zaopatrzeniem powstańców walczących w Powstaniu Warszawskim. Pomnik znajduje się dokładnie w miejscu, w którym bombowiec B24 został zestrzelony w 1944 roku, zabijając wszystkich oprócz jednej z siedmiu członków załogi na pokładzie. Jedyny ocalały, Henry Lloyd Lyne, odsłonił pomnik w 1988 roku, a dziś jest to widok corocznego nabożeństwa Pamięci Wielkiej Brytanii. W 2000 roku Lloyd Lyne, emerytowany rolnik, otrzymał od królowej Elżbiety II odzyskany fragment samolotu; zmarł w wieku 93 lat w marcu 2016 r.

Inny, znacznie wspanialszy pomnik, na który miejscowi krzywo patrzyli, znajdował się do czasu jego usunięcia w 2018 r. w pobliżu wejścia do parku i upamiętniał zamordowanie przez nazistów dwudziestu sześciu żołnierzy Armii Czerwonej w 1944 r. Pierwotnie pomnik miał niski -rzeźba płaskorzeźby żołnierza Armii Czerwonej, wykonana nad grobami żołnierzy w innej części parku. W 1968 r. ich ciała ekshumowano i przeniesiono na cmentarz Armii Czerwonej przy ul. Żwirki i Wigury. Sam pomnik został również przeniesiony na bardziej eksponowane miejsce przy głównej alei, gdzie pozostał aż do jego usunięcia w związku z przepisami dekomunacyjnymi.

Adres: al. Jerzego Waszyngtona, 00-999 Warszawa

Co się dzieje w Warszawie

Podpisano umowę na budowę parku linearnego na Ursynowie

Nowo wybudowany park przyniesie mieszkańcom Ursynowa dodatkowe korzyści już w roku 2026. Park ma być zlokalizowany bezpośrednio...
nordic-zdjecie

Nordic Walking w Parku Szczęśliwickim

Uczestnicy będą spotykać się w soboty w godzinach 9:30–10:30 w dniach 4 marca – 9 grudnia 2023...
sadzenie drzew w warszawie

Zielona Warszawa – ponad 3000 nowych drzew

Coroczna akcja sadzenia drzew w ramach kampanii „Partnerstwo dla Klimatu” dobiegła końca. Najnowsze wydarzenie odbyło się w...
Skip to content