Rosja twierdzi, że po raz pierwszy użyto naddźwiękowego pocisku Kinzhal na Ukrainie

Strona głównaWOJNA NA UKRAINIERosja twierdzi, że po raz pierwszy użyto naddźwiękowego pocisku Kinzhal na Ukrainie

Rosja twierdzi, że po raz pierwszy użyto naddźwiękowego pocisku Kinzhal na Ukrainie

- Reklama -spot_img

Rosyjskie wojsko wystrzeliło naddźwiękowy pocisk balistyczny i zniszczyło duży podziemny skład broni na zachodniej Ukrainie, poinformował ministerstwo obrony w Moskwie.

Jeśli zostanie to potwierdzone, byłoby to pierwsze użycie przez Rosję w tej wojnie pocisku balistycznego Kinzhal, czyli Dagger, wystrzelonego z powietrza, najprawdopodobniej przez samolot bojowy MiG-31.

Czym są pociski naddźwiękowe?
Prezydent Władimir Putin wielokrotnie zwracał uwagę na inwestycje Rosji w pociski naddźwiękowe, które mogą poruszać się z prędkością ponad pięciokrotnie większą niż prędkość dźwięku, czyli 5 machów.

Statystyki są imponujące: według rosyjskich urzędników „Kinzhal” może trafić w cel w odległości do 2000 km (1240 mil) i latać z prędkością ponad 6000 km/h. Ale czy to czyni je bardziej niebezpiecznymi niż inne pociski, a nawet artyleria, która może spowodować tyle samo śmierci i zniszczenia?

– Nie uważam tego za aż tak znaczące – mówi James Acton, specjalista ds. polityki nuklearnej w Carnegie Endowment for International Peace. „Nie wiem, jaką przewagę czerpie Rosja z używania pocisków naddźwiękowych”.

Rosyjski przywódca ujawnił Kinzhal cztery lata temu jako jedną z serii „niezwyciężonych” broni, które, jak powiedział, pozwolą uniknąć obrony wroga. Inne pociski hipersoniczne to Zirkon i Avangard, które są zarówno szybsze, jak i mają znacznie większy zasięg.

Kinzhal może przenosić zarówno głowicę nuklearną, jak i konwencjonalną, a ostatnie doniesienia mówią, że myśliwce MiG-31 zostały wysłane do Kaliningradu, zbliżając liczne europejskie stolice w zasięg. Nic nie wskazuje na to, skąd rozpoczęto atak na skład broni.

„To sygnał dla Zachodu, ponieważ Putin jest zirytowany, że Zachód ośmiela się przenieść całą tę broń [na Ukrainę]” – powiedziała BBC Kunertova. „Wątpliwe, że jest tak dokładny, więc nie zmienia gry”.

Źródło: https://www.bbc.com/


 

Śledź na bieżąco wydarzenia Warszawa

- Reklama -spot_img

Wydarzenia dnia

Bądź na bieżąco

11,029FaniLubię
1,438ObserwującyObserwuj
517ObserwującyObserwuj
- Reklama -strony internetowe

Musisz odwiedzić

- Reklama -agencja seo
- Reklama -spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Skip to content