Zbiórka na ochronę zabytków Ukrainy

Ukraińskie zabytki wciąż potrzebują pomocy. Zebrane dotychczas w siedzibie Stołecznego Konserwatora Zabytków materiały do ​​ich konserwacji dotarły już do Lwowa, Czerniowiec i Kijowa. Od poniedziałku 21 marca kolekcja zostanie wznowiona.

Ukraińskie miasta wciąż potrzebują materiałów, które ochronią ich zabytki przed skutkami działań wojennych. Zebrane w trwającej do 4 marca akcji już dotarły na Ukrainę, a kolejna część akcji rozpoczyna się jutro.

W poniedziałek drugi etap zbiórki

Dalsze towary i pomoc można dostarczyć do siedziby Stołecznego Konserwatora Zabytków przy ul. Nowy Świat 18/20, od poniedziałku 21 marca w godzinach od 8.30 do 15.30.

Gromadzone są m.in. wełna mineralna, koce gaśnicze, gaśnice i urządzenia gaśnicze, tkaniny niepalne. Możesz również przynieść niepalne sznury i taśmy, worki z piaskiem, rusztowania, worki budowlane na materiały sypkie lub wodoodporne płyty OSB, a także pudełka na eksponaty muzealne.

Ochrona zabytków trwa

4 marca 2022 r. zakończył się pierwszy etap zbierania materiałów do ochrony ukraińskich zabytków, zorganizowany przez miejskich konserwatorów zabytków, Fundację Dziedzictwa Kulturowego i Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Gaśnice przywiezione przez Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego jako pierwsze trafiły do ​​warszawskiego Biura Konserwacji Zabytków (BSKZ) na Nowym Świecie. W kolejnych dniach dary napłynęły od miejskich konserwatorów zabytków, firm i osób prywatnych.

Wszystkie towary zostały następnie przewiezione na teren MPWiK, gdzie po załadowaniu na ciężarówki trafiały na przejazd kolejowy w Medyce. Stamtąd jeździli koleją do ukraińskich miast.

W pierwszych transportach, które dotarły do ​​Lwowa, do którego dotarł również transport z Państwowego Instytutu Dziedzictwa, Czerniowiec i Kijowa, znajdowały się 1922 gaśnice, 529 koców gaśniczych i 369 paczek z wełną mineralną. W paczkach znajdowały się również paski mocujące, płyty OSB i kruszywa.

Zbiórkę można również wesprzeć finansowo w ramach zbiórki poprzez przekazanie jej – zrzutka.pl – Zbiórka na rzecz zabezpieczenia zabytków Ukrainy

Źródło: https://um.warszawa.pl/


 

Śledź na bieżąco wydarzenia Warszawa

Co się dzieje w Warszawie

10. Targi Zero Waste już 2 grudnia

W sobotę 2 grudnia w stolicy odbędą się już 10. coroczne Targi Zero Waste. To przełomowe wydarzenie...

Zderzenie tramwajów przy Dworcu Wileńskim

Na przystanku Dworzec Wileński tramwaj linii 3 jadący do Gocławka zderzył się z zatrzymującym się tramwajem linii...

Podpisano umowę na budowę parku linearnego na Ursynowie

Nowo wybudowany park przyniesie mieszkańcom Ursynowa dodatkowe korzyści już w roku 2026. Park ma być zlokalizowany bezpośrednio...
Skip to content