Zbiórka na ochronę zabytków Ukrainy

Ukraińskie zabytki wciąż potrzebują pomocy. Zebrane dotychczas w siedzibie Stołecznego Konserwatora Zabytków materiały do ​​ich konserwacji dotarły już do Lwowa, Czerniowiec i Kijowa. Od poniedziałku 21 marca kolekcja zostanie wznowiona.

Ukraińskie miasta wciąż potrzebują materiałów, które ochronią ich zabytki przed skutkami działań wojennych. Zebrane w trwającej do 4 marca akcji już dotarły na Ukrainę, a kolejna część akcji rozpoczyna się jutro.

W poniedziałek drugi etap zbiórki

Dalsze towary i pomoc można dostarczyć do siedziby Stołecznego Konserwatora Zabytków przy ul. Nowy Świat 18/20, od poniedziałku 21 marca w godzinach od 8.30 do 15.30.

Gromadzone są m.in. wełna mineralna, koce gaśnicze, gaśnice i urządzenia gaśnicze, tkaniny niepalne. Możesz również przynieść niepalne sznury i taśmy, worki z piaskiem, rusztowania, worki budowlane na materiały sypkie lub wodoodporne płyty OSB, a także pudełka na eksponaty muzealne.

Ochrona zabytków trwa

4 marca 2022 r. zakończył się pierwszy etap zbierania materiałów do ochrony ukraińskich zabytków, zorganizowany przez miejskich konserwatorów zabytków, Fundację Dziedzictwa Kulturowego i Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Gaśnice przywiezione przez Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego jako pierwsze trafiły do ​​warszawskiego Biura Konserwacji Zabytków (BSKZ) na Nowym Świecie. W kolejnych dniach dary napłynęły od miejskich konserwatorów zabytków, firm i osób prywatnych.

Wszystkie towary zostały następnie przewiezione na teren MPWiK, gdzie po załadowaniu na ciężarówki trafiały na przejazd kolejowy w Medyce. Stamtąd jeździli koleją do ukraińskich miast.

W pierwszych transportach, które dotarły do ​​Lwowa, do którego dotarł również transport z Państwowego Instytutu Dziedzictwa, Czerniowiec i Kijowa, znajdowały się 1922 gaśnice, 529 koców gaśniczych i 369 paczek z wełną mineralną. W paczkach znajdowały się również paski mocujące, płyty OSB i kruszywa.

Zbiórkę można również wesprzeć finansowo w ramach zbiórki poprzez przekazanie jej – zrzutka.pl – Zbiórka na rzecz zabezpieczenia zabytków Ukrainy

Źródło: https://um.warszawa.pl/


 

Śledź na bieżąco wydarzenia Warszawa

Dołącz do nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Facebooku aby być na bieżąco z aktualnymi wydarzeniami w Warszawie.

Co się dzieje w Warszawie

W sobotę, 11 maja, na PGE Narodowym będą rywalizowali...

Przygotuj się na weekend pełen sportowych emocji! Już w najbliższą sobotę, 11 maja, na kultowym Stadionie PGE...
park Pole Mokotowskie

Piknikowy weekend w stolicy

W najbliższy weekend warszawiaków czeka nie jeden, a dwa pikniki rodzinne oraz inauguracyjna w roku akcja wymiany...
sinfonia-varsovia-warszawa (1)

Między 13 maja a 9 czerwca muzycy Sinfonii Varsovii...

Od 13 maja do 9 czerwca utalentowani muzycy Sinfonii Varsovii udają się w fascynującą podróż po Warszawie...

Miejskie wsparcie dla posiadaczy zwierząt

Przez najbliższe dwa lata miasto Warszawa będzie realizować nową inicjatywę, której celem będzie sterylizacja i wszczepianie chipów...

Dźwiękowa odNOWA – koncert Zespołu VOCALOVE pełen zaskakujących aranżacji...

Zapraszamy Was na niezwykłe spotkanie z muzyką rozrywkową w zupełnie nowym świetle. Przygotujcie się na chwile pełne...
majówka w warszawie wycieczka rowerowa

Wielka majówka. Śródmieście śladami Kory | Wycieczka rowerowa

📅 Data: 01 maja 2024 ⌚ Godzina rozpoczęcia: 14:00 📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, ul. Okólnik 2 💲 Podczas wydarzenia...