Dzisiejsze Powiśle jest dalekie od tego, co kiedyś było – dość prozaiczny obszar położony między Traktem Królewskim a Wisłą, pełen bloków mieszkalnych, fabryk/magazynów i warsztatów (często zniszczonych), omijany przez mieszkańców, bo po prostu nic ciekawego do zobaczenia lub zrobienia tutaj, które uzasadniałoby stoczenie się w dół wzgórza w celu zbadania. Szybko do przodu, a to jedna z najbardziej intrygujących części Warszawy, w której znajdują się fantastyczne muzea, zmodernizowane bulwary nadrzeczne, odnowiona elektrownia (do tego przejdziemy później).
Krótka historia Powiśla
Czas na wyjaśnienie tego misz-maszu poprzez krótką lekcję historii (nie ziewaj, warto!). Uniwersytet Warszawski rozkręcił się, przenosząc swoją bibliotekę do obecnej lokalizacji przy ul. Dobrej 56/66 w 1999 r., a następnie dobudowano popularne obecnie ogrody (m.in. ogród na dachu z platformą widokową) w 2002 r. Oficjalnie wkroczyła inteligencja. Powiśle wciąż jednak było postrzegane jako obszar mało interesujący, a najciekawsze było pozostawienie -nadrzeczne bulwary, które były zaledwie popękanymi betonowymi płytami porośniętymi chwastami, pozostałością przedwojennych starań o budowę promenady, a następnie stały się ulubionym miejscem miejscowych pijaków. O jej. Ale kiedy czynsze w centrum miasta zaczęły gwałtownie rosnąć, pokonani znaleźli tutaj swój nowy dom. Lokalni artyści, właściciele małych kawiarni i restauracji, właściciele sklepów, a nawet aktywiści, szukający blisko centrum obszaru do przeprowadzki, dostrzegli potencjał w zielonej nadrzecznej dzielnicy.
I tak przez jakiś czas wszystko brnęło, chwile na radarze stawały się coraz głośniejsze wraz z pojawianiem się wyjątkowych lokali gastronomicznych i klubów nocnych; jeden z najbardziej kultowych barów w Warszawie otwarty tutaj w 2009 roku, dawna kasa biletowa działającego jeszcze dworca kolejowego Warszawa Powiśle – charakterystyczny modernistyczny kształt i ponad spartańskie podejście do napojów/jedzenia trafiły w gusta miejscowych, a jego popularność nadal ten dzień. A potem ogłoszono ekscytujące nowe plany budowy Centrum Nauki Kopernik, które zaowocowały oficjalnym otwarciem w 2010 r. Następnie w 2015 r. otwarto nową linię metra wschód-zachód M2 z przystankiem w sercu dzielnicy obok muzeum – Centrum Nauki Kopernik! Wszystko dobre i zrobione, ale prawdopodobnie największym impulsem do poprawy dostępności tego obszaru był projekt przebudowy Bulwarów Wiślanych – pierwszy odcinek najbliżej Starego Miasta został ukończony w 2015 roku, a odcinek Powiśle otwarty w 2017 roku. Muzeum Sztuki Nowoczesnej nad Wisłą wprowadziło się do nowej siedziby nad rzeką! Teraz obszar ten nie był już mało znanym miejscem, na które można się natknąć, ale wyjątkowym miejscem, łatwo dostępnym metrem, pełnym światowej klasy muzeów i możliwości wypoczynku na bulwarach dla spacerowiczów, rowerzystów, biegaczy i rodzin z dziećmi.

Co zobaczyć i zrobić na Powiślu?
Po Warszawie łatwo się spaceruje i choć odwiedzający miasto często trzymają się Traktu Królewskiego, prowadzącego ze Starego Miasta do Łazienek, to dość łatwo zejść ze Starego Miasta przez przeoczony osiedle Mariensztat (początek Powiśla dzielnicy) i w dół do Bulwarów, idąc na południe w kierunku serca Powiśla i po drodze podziwiając Bibliotekę i Ogrody Uniwersytetu Warszawskiego, Muzeum Sztuki Nowoczesnej nad Wisłą, Centrum Nauki Kopernik i Elektrownię Powiśle! Możesz kontynuować spacer do Łazienek i zobaczyć drugą najsłynniejszą Syrenkę w Warszawie lub po prostu skorzystać z transportu publicznego (metro lub autobus), aby wrócić do bardziej znanych klimatów Traktu Królewskiego i centrum miasta – alternatywnie, można dojść ul. Tamkę, aby dostać się do Muzeum Fryderyka Chopina przed powrotem na Trakt Królewski. Po drodze można nawet dostrzec uliczne murale i blizny na budynkach z Powstania Warszawskiego.
Gdzie zjeść i wypić na Powiślu
Teraz twoje kubki smakowe będą podekscytowane. Na i wokół ul. Solec, jedna z głównych ulic w okolicy. Do naszych faworytów należą The Cool Cat z międzynarodowym menu, LAS z nowoczesnym podejściem do polskiej kuchni, kawiarnie typu Kawiarnia Kafka, bary z bogatą ofertą piw rzemieślniczych typu Kufle i Kapsle oraz restauracja/bar na dachu SEN z niesamowitymi panoramicznymi widokami na rzekę. Oczywiście jest też kultowy dive bar Warszawa Powiśle. Trzymając się rzeki, przy bulwarach zacumowane są liczne barki, a niedaleko popularnego Placu Zabaw (właściwie bar/restauracja tłumaczona jako „Park Zabaw”) pojawiają się uliczne food trucki. Elektrownia Powiśle to dolna kondygnacja wyjątkowej „hali gastronomicznej”, przypominającej uliczne stragany z jedzeniem, ale także niezależne restauracje i bary. Pokochasz je wszystkie. Na Powiślu jest wiele miejsc gdzie zjesz najlepsze burgery w Warszawie.
Adres: Generała George’a Smitha Pattona, 00-390 Warszawa
Polecamy również śledzić na bieżąco co dzieje się w Warszawie oraz co robić w weekend w Warszawie.