Podpisano umowę na budowę parku linearnego na Ursynowie

Nowo wybudowany park przyniesie mieszkańcom Ursynowa dodatkowe korzyści już w roku 2026. Park ma być zlokalizowany bezpośrednio nad obwodnicą w ciągu ul. F. Płaskowicka. Z dniem dzisiejszym została zawarta umowa na realizację robót budowlanych.

Powstający park będzie miał powierzchnię około 12 hektarów. Zamiast 2-kilometrowego pasa zieleni przylegającego do ul. F. Płaskowickiej, teren ozdobi bogata roślinność, na którą składa się ponad tysiąc drzew, ponad 100 000 krzewów, bylin, winorośli i traw ozdobnych. Na całej długości parku powstanie deptak, którego uzupełnieniem będzie nowatorski układ chodników i chodników. Mieszkańcy okolicy będą mieli także dostęp do dodatkowych udogodnień, m.in. strefy rekreacyjnej i drewnianego tarasu zlokalizowanego na szczycie ogrodu deszczowego.

Budowa nowego parku na Ursynowie postępuje stopniowo, etapowo.
Całość inwestycji przeznaczona jest dla terenu wokół ul. F. Płaskowickiej, począwszy od ul. Pileckiego do ul. Nowoursynowska. Projekt został podzielony na sześć części, z których każda będzie realizowana etapowo. Takie podejście umożliwi mieszkańcom dostęp do określonych obszarów parku jeszcze przed zakończeniem całej inwestycji. Każda z sześciu sekcji może pochwalić się unikalnymi cechami i funkcjami.

Na obszarze od ul. Pileckiego do ul. Stryjeńskich, będą trzy zwarte place. Wśród tych placów znajdzie się wielofunkcyjna wiata, w której znajdą się huśtawki, stoły i ławki do użytku publicznego.

Teren rozciągający się od ul. Stryjeńskich do ul. Braci Wagów został przekształcony w dużą otwartą przestrzeń, porośniętą bujną roślinnością.

Plan terenu od ul. Braci Wagów do al. KEN zakłada budowę fontanny podłogowej na placu. Dodatkowo przy fontannie ma powstać znaczny ogród deszczowy z drewnianym podestem. Docelowo w tej części terenu przewidziano strefę rekreacyjną, w której znajdą się urządzenia do zabawy dla zwiedzających.
Planuje się utworzenie ogrodu sensorycznego na odcinku czwartym, rozciągającym się od al. Kena do ul. Lanciego.

Na odcinku od ul. Lanciego do ul. J. Rosoły niewielki placyk z dwoma dużymi stołami piknikowymi będzie otoczony różnorodną roślinnością inspirowaną sadami.
Konfiguracja obecnego nasypu ulegnie zmianom szczególnie na odcinku nr. 6, rozciągająca się od ul. J. Rosoły do ​​ul. Nowoursynowska. Umożliwi to mieszkańcom wejście na jej szczyt. Dodatkowo po stronie wschodniej znajdować się będzie schron przypominający ten zlokalizowany na odcinku nr 1.

Rozpoczęcie budowy pierwszego odcinka, obejmującego odcinki 2 i 3, planowane jest na I kwartał 2024 roku. Teren zielony będzie dostępny dla mieszkańców już rok po jego zakończeniu. Zakończenie dodatkowych etapów, czyli odcinków 4, 5 i 6 przewidywane jest latem i jesienią 2025 r. oraz I kwartałem 2026 r. Należy zaznaczyć, że budowa odcinka 1 jest opcjonalnym dodatkiem do istniejąca umowa.

Za realizację inwestycji odpowiedzialna jest także firma Palmett, która stworzyła projekt parku. Całkowita wartość prac budowlanych szacowana jest na ponad 42 mln zł. Z tej kwoty ponad 33 mln zł przeznaczono na podstawowy zakres prac, który obejmuje realizację odcinków 2-6 oraz prace konserwacyjne na odcinkach 2 i 3. Zakończenie całej inwestycji zaplanowano na 2025 rok, wraz z parkiem planuje się udostępnić zwiedzającym w pierwszym kwartale 2026 roku.

Źródło: Źródło: um.warszawa.pl

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Śledź na bieżąco wiadomości Warszawa z ostatniej chwili.
Co dzień aktualne wiadomości co się dzieje w Warszawie.

 

 

Co się dzieje w Warszawie

Warszawa najlepsza wśród miast Europy Środkowo-Wschodniej (1)

Warszawa najlepsza wśród miast Europy Środkowo-Wschodniej

W tegorocznym rankingu Financial Times „European Cities & Regions of the Future” Warszawa znalazła się w czołówce...
41. Bieg Chomiczówki

41. Bieg Chomiczówki oraz 17. Bieg o Puchar Bielan

Dołącz do nas na Bielanach i przeżyj ugruntowane tradycją zimowe bieganie. Już teraz zapiszcie w kalendarzu niedzielę...
warszawa czyste powietrze

W Warszawie powołano zespół do spraw klimatu

Warszawa postawiła sobie ambitne cele polityki klimatycznej, których celem jest redukcja emisji gazów cieplarnianych o 40% do...
376-urodziny-pragi

376 urodziny Pragi – program wydarzeń

Dla upamiętnienia 376. rocznicy Pragi prascy działacze społeczni zorganizowali szereg uroczystości. Należą do nich angażujące warsztaty, spokojne...
Warszawskie metro

Blisko miliard pasażerów podróżowało w 2023 roku pojazdami WTP

W 2023 roku z przewozów Warszawskiego Transportu Miejskiego, Kolei Mazowieckich i Warszawskiej Kolei Dojazdowej skorzystało łącznie 956...
najlepsze pączki w Warszawie

Najlepsze pączki w Warszawie – TOP 5 w 2024...

Gdzie znaleźć najlepsze pączki w Warszawie? W karnawałowym menu znajdują się faworki, pączki, kluski serowe oraz tradycyjne...
Skip to content