Podpisano umowę na budowę parku linearnego na Ursynowie

Nowo wybudowany park przyniesie mieszkańcom Ursynowa dodatkowe korzyści już w roku 2026. Park ma być zlokalizowany bezpośrednio nad obwodnicą w ciągu ul. F. Płaskowicka. Z dniem dzisiejszym została zawarta umowa na realizację robót budowlanych.

Powstający park w Warszawie będzie miał powierzchnię około 12 hektarów. Zamiast 2-kilometrowego pasa zieleni przylegającego do ul. F. Płaskowickiej, teren ozdobi bogata roślinność, na którą składa się ponad tysiąc drzew, ponad 100 000 krzewów, bylin, winorośli i traw ozdobnych. Na całej długości parku powstanie deptak, którego uzupełnieniem będzie nowatorski układ chodników i chodników. Mieszkańcy okolicy będą mieli także dostęp do dodatkowych udogodnień, m.in. strefy rekreacyjnej i drewnianego tarasu zlokalizowanego na szczycie ogrodu deszczowego.

Budowa nowego parku na Ursynowie postępuje stopniowo, etapowo.
Całość inwestycji przeznaczona jest dla terenu wokół ul. F. Płaskowickiej, począwszy od ul. Pileckiego do ul. Nowoursynowska. Projekt został podzielony na sześć części, z których każda będzie realizowana etapowo. Takie podejście umożliwi mieszkańcom dostęp do określonych obszarów parku jeszcze przed zakończeniem całej inwestycji. Każda z sześciu sekcji może pochwalić się unikalnymi cechami i funkcjami.

Na obszarze od ul. Pileckiego do ul. Stryjeńskich, będą trzy zwarte place. Wśród tych placów znajdzie się wielofunkcyjna wiata, w której znajdą się huśtawki, stoły i ławki do użytku publicznego.

Teren rozciągający się od ul. Stryjeńskich do ul. Braci Wagów został przekształcony w dużą otwartą przestrzeń, porośniętą bujną roślinnością.

Plan terenu od ul. Braci Wagów do al. KEN zakłada budowę fontanny podłogowej na placu. Dodatkowo przy fontannie ma powstać znaczny ogród deszczowy z drewnianym podestem. Docelowo w tej części terenu przewidziano strefę rekreacyjną, w której znajdą się urządzenia do zabawy dla zwiedzających.
Planuje się utworzenie ogrodu sensorycznego na odcinku czwartym, rozciągającym się od al. Kena do ul. Lanciego.

Na odcinku od ul. Lanciego do ul. J. Rosoły niewielki placyk z dwoma dużymi stołami piknikowymi będzie otoczony różnorodną roślinnością inspirowaną sadami.
Konfiguracja obecnego nasypu ulegnie zmianom szczególnie na odcinku nr. 6, rozciągająca się od ul. J. Rosoły do ​​ul. Nowoursynowska. Umożliwi to mieszkańcom wejście na jej szczyt. Dodatkowo po stronie wschodniej znajdować się będzie schron przypominający ten zlokalizowany na odcinku nr 1.

Rozpoczęcie budowy pierwszego odcinka, obejmującego odcinki 2 i 3, planowane jest na I kwartał 2024 roku. Teren zielony będzie dostępny dla mieszkańców już rok po jego zakończeniu. Zakończenie dodatkowych etapów, czyli odcinków 4, 5 i 6 przewidywane jest latem i jesienią 2025 r. oraz I kwartałem 2026 r. Należy zaznaczyć, że budowa odcinka 1 jest opcjonalnym dodatkiem do istniejąca umowa.

Za realizację inwestycji odpowiedzialna jest także firma Palmett, która stworzyła projekt parku. Całkowita wartość prac budowlanych szacowana jest na ponad 42 mln zł. Z tej kwoty ponad 33 mln zł przeznaczono na podstawowy zakres prac, który obejmuje realizację odcinków 2-6 oraz prace konserwacyjne na odcinkach 2 i 3. Zakończenie całej inwestycji zaplanowano na 2025 rok, wraz z parkiem planuje się udostępnić zwiedzającym w pierwszym kwartale 2026 roku.

Źródło: Źródło: um.warszawa.pl

Może Cię zainteresować:

👉 Bulwary Wiślane w Warszawie
👉 Park Pole Mokotowskie

👉 Park Skaryszewski
👉 Park Bródnowski
👉 Park Ujazdowski
👉 Pałac w Wilanowie

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Warszawa info co dzień aktualne wiadomości Warszawa z ostatniej chwili.
Śledź na bieżąco wydarzenia Warszawa, aktywna Warszawa, Warszawa atrakcje dla dzieci.

 

 

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Facebooku aby być na bieżąco z aktualnymi wydarzeniami w Warszawie.

Co się dzieje w Warszawie

zajęcia jogi aktywna warszawa

Bezpłatne zajęcia jogi dla mieszkańców Bemowa

📅 Data: poniedziałek, 3 czerwca 2024 ⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00 📌 Miejsce: Warszawa - Bemowo, Osiedle Przyjaźń Zapraszamy na zajęcia...
Dworzec Zachodni Warszawa

Prace na stacji Warszawa Zachodnia – zmiany w kursowaniu...

Rozpoczyna się kolejny etap remontu i modernizacji stacji Warszawa Zachodnia oraz otaczających ją linii kolejowych, co wiąże...
atrakcje dla dzieci warszawa

Dzień dziecka w Warszawie – pikniki, warsztaty, koncerty i...

Dzieci w Warszawie mogą spodziewać się wielu ciekawych zajęć podczas tegorocznego Dnia Dziecka. Pikniki, warsztaty, koncerty i...
procesje warszawa

Boże Ciało – procesje przejdą przez stolicę

30 maja obchodzimy Boże Ciało w związku z tym w różnych częściach miasta odbędą się procesje. Procesja Bożego...
budowa II linii metra na Bemowie

Postęp prac na ostatnim odcinku linii M2 na Bemowie

Pełną parą idą przygotowania do rozpoczęcia budowy tunelu na ostatnim odcinku linii M2 na Bemowie. W wyspecjalizowanym...
basen odkryty warszawa

Już 29 maja Aktywna Warszawa otwiera dwa baseny odkryte

Już od 29 maja zostaną otwarte dwa baseny odkryte w Warszawie - w Centrum Inflancka i Parku...