Ceny mieszkań w Warszawie w 2023 r.

Ceny mieszkań w Warszawie w 2023 roku są najwyższe od lat. Kiedy wybuchła pandemia, wielu wierzyło, że odwróci ona szybki wzrost cen nieruchomości w Polsce. Zamiast tego ceny mieszkań nadal rosły, a teraz często rywalizują z tymi występującymi w Europie Zachodniej. Nowy program gospodarczy rządu, którego celem jest pomoc rodzinom w kupowaniu nieruchomości, może jeszcze bardziej podsycić rynek.

Pomimo spowolnienia gospodarczego spowodowanego pandemią, ceny nieruchomości nadal rosły, choć w nieco wolniejszym tempie. Dostępność kredytów hipotecznych w połączeniu z wysoką inflacją i niskimi stopami procentowymi sprawiły, że nieruchomości stały się atrakcyjnym sposobem inwestowania pieniędzy w obliczu braku alternatyw.

ceny mieszkań w Warszawie w 2022_
ceny mieszkań w Warszawie w 2022_

Ceny mieszkań w Warszawie w 2023 r.

Inflacja, brak działek budowlanych i nieprzyjazne nowe przepisy będą głównymi motorami przewidywanego dalszego wzrostu cen mieszkań w Warszawie w tym roku – wynika z badania.

Pomimo spowolnienia gospodarczego spowodowanego pandemią, ceny nieruchomości nadal rosły, choć w nieco wolniejszym tempie. Dostępność kredytów hipotecznych w połączeniu z wysoką inflacją i niskimi stopami procentowymi sprawiły, że nieruchomości stały się atrakcyjnym sposobem inwestowania pieniędzy w obliczu braku alternatyw.

Średnia cena ofertowa na rynku wtórnym w siedmiu dużych miastach śledzonych przez polski bank centralny – Warszawie, Gdańsku, Gdyni, Krakowie, Łodzi, Poznaniu i Wrocławiu – wzrosła do 9849 zł (2180 euro) za metr kwadratowy na koniec pierwszego kwartał 2021 r., w porównaniu z 9473 (2100 euro) zł w zeszłym roku. Tempo wzrostu zwolniło z 11% rok wcześniej do 4% obecnie.

Na pierwotnym rynku nieruchomości, na który składają się nowe nieruchomości, ceny rosną jeszcze szybciej. W maju średnie ceny mieszkań za metr kwadratowy wzrosły w miastach o ponad 7% rok do roku, wynika z danych serwisu Otodom.pl. Dwucyfrowy wzrost odnotowały małe miasteczka i miasta o liczbie mieszkańców powyżej 200 tys.

Popyt pozostaje wysoki zarówno wśród inwestorów, jak i potencjalnych właścicieli domów. „Niektórzy kupujący traktują mieszkania jako bezpieczne miejsce na swoje oszczędności. Inni wykorzystują fakt, że kredyty mieszkaniowe są tańsze niż kiedykolwiek, a banki nie stosują nadmiernych ograniczeń.

Ceny mieszkań w Warszawie jeszcze nigdy nie były tak wysokie

Inwestowanie w nieruchomości cieszy się większym zainteresowaniem niż tradycyjne konta oszczędnościowe. Polski bank centralny utrzymuje główną stopę procentową na rekordowo niskim poziomie 0,1% od maja zeszłego roku, starając się wzmocnić po pandemii wzrost gospodarczy.

To obniżyło średnie oprocentowanie depozytów do zaledwie 0,34% netto, podczas gdy przeciętna inwestycja w mieszkanie na wynajem daje dziewięciokrotnie wyższy zwrot, jeśli jest zajęte przez 10 miesięcy w roku, wylicza firma Expander.

„Jeśli pieniądze zainwestowane w mieszkanie lub dom kupiony od dewelopera mają być bezpieczniejsze niż depozyt w banku (w końcu gwarantowana jest tylko do 100 tys. euro, czyli mniej niż dzisiejsza cena przeciętnego nowego mieszkania w Warszawie ), będzie to silna zachęta dla ludzi do wycofywania oszczędności z systemu bankowego” – powiedział w raporcie firmy.

W Warszawie nabywcy kupują nowe mieszkania szybciej, niż deweloperzy są w stanie dostarczyć je na rynek. W rezultacie podaż maleje, a ceny dalej rosną. To zwabiło inwestorów, którzy kupują dla zysku.

W efekcie w 2021rr. ceny domów w Polsce rosły szybciej (o 10,9%) w ciągu ostatnich 12 miesięcy niż w jakimkolwiek państwie członkowskim Unii Europejskiej innym niż Luksemburg (13,6%), według danych Eurostatu.

ceny mieszkań w Warszawie w 2022 roku
ceny mieszkań w Warszawie w 2022 roku

Kupno mieszkania w Warszawie a wynajem

Ubiegłoroczna blokada pandemiczna skłoniła wielu studentów i pracowników do porzucenia wynajmowanych mieszkań i powrotu do rodzinnego domu w celu pracy zdalnej.

Rynek wynajmu również stał się bardziej spowolniony. Mieszkania stoją teraz puste przez średnio dwa miesiące pomiędzy najemcami. Mimo to właściciele nadal mogą uzyskać zwrot netto w wysokości ponad 1% wynajmując go tylko na sześć miesięcy w roku, co jest około trzykrotnie wyższy niż oprocentowanie lokaty bankowej.

Polska wciąż jest atrakcyjnym rynkiem dla firm z branży nieruchomości, które inwestują w nieruchomości na wynajem. Pod koniec maja szwedzka firma Heimstaden Bostad zawarła umowę za 1,4 mld zł (310 mln euro) na zakup 2500 mieszkań od dewelopera Budimex w pięciu największych miastach Polski. Dla firmy, która weszła na polski rynek dopiero w grudniu ubiegłego roku, jest to już trzecia akwizycja.

Przed pandemią szybko rosła popularność mieszkań na wynajem, ponieważ coraz więcej osób nie chciało już dłużej przywiązywać się do jednej lokalizacji za pomocą długoterminowego kredytu. Popyt napędzają również obcokrajowcy, którzy przyjeżdżają do Polski na studia i pracę. Jednak wynajem był drogi, kosztował średnio o 9% więcej niż rata kredytu.

mieszkania zielone bemowo
mieszkania Zielone Bemowo

Ceny mieszkań w Warszawie – ile kosztuje metr kwadratowy? Rekord na rynku nieruchomości

Po raz pierwszy w historii cena metra kwadratowego mieszkania w ofercie w Warszawie przekroczyła 12 tys. zł – na koniec czerwca 2021 r. W porównaniu z końcem 2020 r. było to o 7,8 proc. oświadczenie, powołujące się na najnowsze dane redNet Property Group.

12,8 tys. osób znalazło swoich właścicieli. lokalu, czyli o prawie jedną trzecią więcej niż w poprzednim półroczu. W tym samym czasie liczba mieszkań na sprzedaż spadła o 30,2 proc.

Wielkość oferty w stosunku do liczby zawieranych transakcji wskazuje, że obecnie popyt znacznie przewyższa podaż. Zainteresowanie nie maleje, a deweloperzy zgłaszają problemy z dostarczaniem nowych projektów na rynek.

Co ważne, ilość lokali znajdujących się obecnie w ofercie wystarczyłaby na niespełna pół roku sprzedaży, przy jednoczesnym utrzymaniu popytu na dotychczasowym poziomie. I niewiele wskazuje na to, że entuzjazm kupujących spadnie – zaznaczono w komunikacie prasowym.

W pierwszych sześciu miesiącach tego roku. ceny mieszkań oferowanych w Warszawie rosły. Pod koniec czerwca po raz pierwszy w historii przekroczyły 12 tys. zł za mkw. i wyniosły średnio 12 184 zł/mkw. To 7,8 proc. więcej niż na koniec grudnia 2021 r. io 9,3 proc. więcej rok do roku.

 


 

Polecamy również artykuł: Krótkoterminowy wynajem mieszkania Warszawa na doby

Dołącz do nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Facebooku aby być na bieżąco z aktualnymi wydarzeniami w Warszawie.

Co się dzieje w Warszawie

warszawska secesja spacer

Warszawska SECESJA. Spacer z przewodnikiem

📅 Data: niedziela, 14 kwietnia 2024 ⌚ Godzina rozpoczęcia: 11:00 📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Al. Jerozolimskie 50 Niektórzy twierdzą,...
wyprzedaż garażowa warszawa

Wyprzedaż Garażowa na Bazarze Różyckiego

📅 Data: niedziela, 14 kwietnia 2024 ⌚ Godzina rozpoczęcia: 11:00 📌 Miejsce: Warszawa - Praga Północ, ul. Targowa 54 Pierwsza...
spacer warszawa praga

Dawnej Pragi gangi, haracze i patologie – spacer 13...

📅 Data: sobota, 13 kwietnia 2024 ⌚ Godzina rozpoczęcia: 11:00 📌 Miejsce: Warszawa - Praga Północ, ul. Floriańska 14 Polskie...
zabójstwo w Warszawie

Warszawa Wola, ciała 4 mężczyzn w kamienicy przy Grzybowskiej

Warszawska policja zatrzymała 7 osób w związku z makabrycznym znaleziskiem w starej kamienicy przy ulicy Grzybowskiej w...
Rafał Trzaskowski - Paweł Supernak PAP

Rafał Trzaskowski ponownie prezydentem Warszawy

Rafał Trzaskowski po raz kolejny zwycięża w wyborach na prezydenta Warszawy. Obecny prezydent zdeklasował przeciwników i uzyskał imponujące...
Zdrowie dla Ciebie, nadzieja dla innych_

Darmowe badanie serca oraz oddawanie krwi w Wola Parku

W najbliższą sobotę, 13 kwietnia, klienci galerii będą mogli skorzystać z darmowych badań profilaktyki zdrowotnej, wśród których...