Centrum Nauki Kopernik znów jest otwarte

Po dwóch miesiącach i czternastu dniach, od 15 listopada . Zamknięcie związane było z remontem systemów klimatyzacji i wentylacji, jednak w tym czasie Kopernik przygotował także nowe atrakcje dla swoich gości. Pojawiła się wystawa czasowa „Trucizny. Supermoce natury”, ekspozycja stała wzbogaciła się o nowe eksponaty, zmieniły się laboratoria. W przestrzeniach Centrum jest teraz więcej zieleni, a szatnia stała się bardziej przestronna i wygodniejsza.

Wystawa o truciznach

Jak duża jest czarna wdowa? Skąd bierze truciznę najbardziej toksyczna żaba na świcie? Czy każdy skorpion świeci w świetle UV? Takiej wystawy jeszcze w Koperniku nie było! Zwiedzający odkryją tajemnice 30 gatunków jadowitych zwierząt i poznają ich niezwykłe zdolności. Zobaczą węże, pająki, żaby, jaszczurki, skorpiony.

Wystawa „Trucizny. Supermoce natury” pełna jest niezwykłych stworzeń, ale jej główny bohater pozostaje niewidoczny. To jad ukryty w specjalnych gruczołach zwierząt. Bywa śmiertelnie niebezpieczny, jednak naukowcy potrafią izolować z niego pojedyncze toksyny i tworzyć z nich leki. W efekcie jaszczurki pomagają leczyć cukrzycę, kumaki – opracowywać antybiotyki, a wąż koralowy może wesprzeć terapie chorób Alzheimera i Parkinsona. Choć jadowitym zwierzętom daleko do słodkich pluszaków, warto je chronić i otaczać ochroną. Jeśli znikną z Ziemi, stracimy możliwość wykorzystania ich supermocy.

Więcej o wystawie: https://www.kopernik.org.pl/wystawy/trucizny-supermoce-natury

W klimacie trucizn

„Trucizny. Supermoce natury” to prawdziwa skarbnica tematów, które zainspirują dodatkowe działania w Koperniku. Jeszcze w listopadzie na wystawach pojawią się goście specjalni. Dr inż. Agnieszka Stasiak z Wydziału Ogrodnictwa SGGW opowie o trujących roślinach i pokaże, jak je rozpoznawać. Lek. wet. Aleksandra Szefer wraz z Kołem Naukowym Medyków Weterynaryjnych SGGW poprowadzi dla zwiedzających warsztaty dotyczące produktów żywnościowych niebezpiecznych dla zwierząt domowych.

Podczas zwiedzania można będzie także wziąć udział w warsztacie Mikroświat, polegającym na oglądaniu pod mikroskopem unikatowych próbek roślinnych i zwierzęcych. Przygotowane są wylinki węży oraz trujące rośliny – cis, bieluń, bluszcz pospolity, pokrzyk, rącznik. Kolekcja będzie wzbogacana o zdobycze z nowej wystawy, jeśli takie się pojawią – np. wylinki pająków.

Wystawa Trucizny. Supermoce natury
Wystawa Trucizny. Supermoce natury

Nowe eksponaty

Na wystawach stałych pojawiły się nowe eksponaty. Goście Kopernika mogą zbadać efekt rozszerzalności temperaturowej i przekonać się, że latem wszystko jest dłuższe, niż zimą. Poznają także materiały termochromowe, czyli takie, które zmieniają swój kolor w zależności od temperatury. Sprawią, że drut pokryje się w kilka sekund szronem i obejrzą ten efekt w dużym powiększeniu. Przy eksponacie „Prążki Mory” zapoznają się ze zjawiskiem interferencji. Pomogą również w procesie tworzenia eksponatu „Perspektywa”, eksperymentując z jego prototypem i dzieląc się wrażeniami.

Nowe stacje badawcze pojawiły się w Living Labie. To przestrzeń, w której naukowcy ustawiają autorskie stacje badawcze, a osoby eksperymentujące przy nich dostarczają informacji potrzebnych do badań. Tym razem można w ten sposób wesprzeć pracę prof. Małgorzaty Kossowskiej, która bada sieci społeczne, ich powiązania ze społeczeństwem i poczucie przynależności ich członków.

Zupełnie nową propozycją na wystawach jest także „Mikropodglądanie”. Zwiedzający będą mieć do dyspozycji „obiekt dnia” i mikroskop pozwalający przyjrzeć się temu, co na co dzień jest ledwo widoczne.

Planeta i technologie w laboratoriach

Nasze laboratoria przeszły przemianę! Zajęcia prowadzone w Laboratorium Edukacji o Planecie oraz Laboratorium Edukacji o Nowych Technologiach połączą różne dyscypliny nauki. Będą poruszać tematy dotyczące kluczowych wyzwań współczesności i przyszłości (np. zdrowie, zmiany klimatu, bioróżnorodność, rozwój technologii i robotyki), a prowadzone w nich zajęcia dla szkół obejmą „brakujące rozdziały”, czyli ważne zagadnienia, które nie weszły lub czekają na włączenie do programów nauczania. Program dla uczniów (klasy 7-8 szkół podstawowych i szkoły ponadpodstawowe) ruszy 3 grudnia. Indywidualni zwiedzający, tradycyjnie korzystający z warsztatów w laboratoriach w weekendy i święta, będą mogli odwiedzić je nieco wcześniej – już 25 listopada. Podczas zajęć m.in. zbadają anatomię serca, poszukają mikroplastiku w świeżym praniu, poznają zwierzęta udające niebezpieczne gatunki.

Na grupy szkolne już czekają także zajęcia zorganizowane „BudujeMY muzykę” w Majsterni (klasy 1-3) oraz Wytwórni (klasy 5-8 i szkoły ponadpodstawowe). Ta ostatnia propozycja to nowość. Wytwórnia jest miejscem, w którym młodzież może rozwijać umiejętności projektowe oraz poznawać techniki artystyczne.

Może Cię zainteresować:

👉 Bulwary Wiślane w Warszawie
👉 Ogród Krasińskich w Warszawie
👉 Park Edwarda Szymańskiego w Warszawie
👉 Ogród Saski w Warszawie – atrakcje

👉 Park Pole Mokotowskie
👉 Park Skaryszewski
👉 Park Bródnowski
👉 Park Ujazdowski
👉 Pałac w Wilanowie

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Facebooku aby być na bieżąco z aktualnymi wydarzeniami w Warszawie.

Co się dzieje w Warszawie

czy-milosc-od-pierwszego-wejrzenia-naprwde-istnieje

Czy miłość od pierwszego wejrzenia naprawdę istnieje?

Miłość od pierwszego wejrzenia to zjawisko, które od dawna fascynuje ludzi. Wielu uważa, że wystarczy jedno spojrzenie,...
szkola jezyka angielskiego warszawa

Lektor, native speaker czy metodyk? Z kim najlepiej uczyć...

Wybór odpowiedniego nauczyciela języka angielskiego to kluczowy krok na drodze do efektywnej nauki. Różnorodność dostępnych opcji –...
generalny wykonawca na budowie

Czym zajmuje się generalny wykonawca na budowie?

Generalny wykonawca odpowiedzialny jest za zarządzanie, organizację i nadzorowanie wszystkich działań, które prowadzą do ukończenia budowy zgodnie...
chlebimasloslowianskie

Słowiańskie masło i chleb – to nie jest zwykłe...

Chleb i masło – połączenie, które wielu osobom kojarzy się z domowym ciepłem i prostotą. W słowiańskiej...
Muzea za darmo Warszawa

Muzea za darmo Warszawa – lista

Muzea za darmo Warszawa - w Warszawie większość muzeów daje możliwość wejścia i zwiedzania eksponatów za darmo...
Muzea sztuki w Warszawie - MSN

Muzea sztuki w Warszawie – najlepsze muzea sztuki i...

Scena artystyczna Warszawy jest przesiąknięta bogatą historią, a zrozumienie tego tła jest kluczowe dla docenienia jej obecnej...
strony internetowe
pożyczki dla firm
agregaty prądotwórcze diesel
remonty łódź