Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje akcję społeczno-edukacyjną Żonkile

We wtorek, 19 kwietnia 2022 r. przypadnie 79. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów i Żydówek podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Upamiętniając te wydarzenia i podtrzymując żywą pamięć o uczestnikach i uczestniczkach powstania – już po raz dziesiąty – Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje akcję społeczno-edukacyjną Żonkile. Jak co roku poszukiwani są wolontariusze
i wolontariuszki do współpracy przy jej organizacji. Nabór trwa do 20 lutego br.

W kolejną rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim Muzeum POLIN zaprasza do udziału w dziesiątej edycji akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile.

– Pragniemy, aby jak najwięcej osób dowiedziało się o tym, co wydarzyło się 19 kwietnia 1943 r. W związku z tym poszukujemy wolontariuszy i wolontariuszek, którzy we wtorek, 19 kwietnia 2022 r. na warszawskich ulicach będą wręczali przechodniom papierowe żonkile i informowali o akcji – zaprasza Maria Bliźniak z Muzeum POLIN, kierowniczka tegorocznej akcji Żonkile.

Samo wydarzenie poprzedzone będzie warsztatami komunikacyjnymi oraz  specjalnie przygotowanymi wykładami i spacerami edukacyjnymi. Wolontariusze i wolontariuszki zyskają również niecodzienną okazję do wysłuchania świadectw historii oraz wzięcia udziału w akcji społecznej, która na dobre wpisała się
w tradycję warszawskich wydarzeń, zrzeszając co roku blisko 2500 wolontariuszy (szkolnych i indywidualnych) na ulicach Warszawy.

– Akcja Żonkile organizowana przez Muzeum POLIN jest obecna w naszym domu od dziesięciu lat. Dzięki niej poznaliśmy wspaniałych ludzi i staliśmy się częścią wolontariackiej rodziny. Jeśli chcesz być z nami, weź udział w rekrutacji i przekonaj się, że łączy nas pamięć – zachęca Joanna Tkacz, wolontariuszka, która wystąpiła w tegorocznym spocie promującym akcję.

Aby zgłosić się do jubileuszowej edycji akcji, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie polin.pl. Zgłoszenia można przesyłać najpóźniej do 20 lutego.

Hasło „Łączy nas pamięć” towarzyszy akcji Żonkile od początku jej istnienia. Muzeum POLIN wzywa, by w tym roku 19 kwietnia pamięć również łączyła nas wirtualnie. Do akcji będzie można dołączyć z każdego miejsca na świecie, przypinając wirtualny żonkil. Gest upamiętnienia akcji warto opatrzyć hashtagami: #ŁączyNasPamięć oraz #AkcjaŻonkile i umieścić w mediach społecznościowych. Muzealny program obchodów 79. rocznicy powstania w getcie warszawskim uzupełnią wykłady, relacje świadków historii, spektakl teatralny oraz informacje o trwającej tego dnia akcji Żonkile. Szczegółowy program obchodów wkrótce.


Powstanie w getcie warszawskim

W 1940 r. Niemcy ogrodzili murem część centrum Warszawy i stłoczyli tam prawie pół miliona Żydów ze stolicy i okolic. Uwięzieni w getcie, umierali wskutek głodu, chorób, niewolniczej pracy i ginęli w egzekucjach. Latem 1942 r. została zorganizowana Wielka akcja likwidacyjna. Niemcy wywieźli z getta do ośrodka zagłady w Treblince prawie 300 tysięcy Żydów. Wśród tych, którzy pozostali, narodziła się idea zbrojnego oporu. 19 kwietnia 1943 r. dwa tysiące Niemców wkroczyło do getta, by je ostatecznie zlikwidować. Przeciwstawiło się im kilkuset młodych ludzi z konspiracyjnych – Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB) i Żydowskiego Związku Wojskowego. Powstańcy, pod dowództwem Mordechaja Anielewicza, byli wycieńczeni i słabo uzbrojeni. Wielu wiedziało, że nie mają szans, ale wolało zginąć w walce, by ocalić swoją godność. Przez cztery tygodnie Niemcy równali getto z ziemią, paląc dom po domu. Schwytanych bojowców i mieszkańców zabijali lub wywozili do obozów. 8 maja Anielewicz i kilkudziesięciu powstańców zostali otoczeni i popełnili samobójstwo. Nielicznym Żydom udało się wydostać kanałami z płonącego getta. 16 maja Niemcy na znak zwycięstwa wysadzili Wielką Synagogę przy ul. Tłomackie. Getto warszawskie przestało istnieć.

Dlaczego żonkile?

Jednym z ocalałych z getta był Marek Edelman, ostatni dowódca ŻOB. 19 kwietnia, w rocznicę powstania, składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci o powstaniu. Organizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN akcja ma na celu rozpowszechnianie tego symbolu oraz szerzenie wiedzy na temat samego powstania.

Więcej o rocznicy powstania w getcie warszawskim, akcji Żonkile i powstaniu w getcie na stronie: polin.pl.

Adres: Mordechaja Anielewicza 6, 00-157 Warszawa


 

Śledź na bieżąco aktualne wydarzenia Warszawa

Co się dzieje w Warszawie

10. Targi Zero Waste już 2 grudnia

W sobotę 2 grudnia w stolicy odbędą się już 10. coroczne Targi Zero Waste. To przełomowe wydarzenie...

Zderzenie tramwajów przy Dworcu Wileńskim

Na przystanku Dworzec Wileński tramwaj linii 3 jadący do Gocławka zderzył się z zatrzymującym się tramwajem linii...

Podpisano umowę na budowę parku linearnego na Ursynowie

Nowo wybudowany park przyniesie mieszkańcom Ursynowa dodatkowe korzyści już w roku 2026. Park ma być zlokalizowany bezpośrednio...
Skip to content