Zgubiłeś kartę bankową? Co robić i jak ją zastrzec?

Wyobraź sobie sytuację w której okazuje się, że Twoja karta bankowa zginęła, a Ty znajdujesz się w popłochu co robić. Myśli galopują przez Twoją głowę i czujesz wzrastającą panikę. Jednak nie musi tak być. Wystarczy, że zastosujesz się do naszych porad, by na spokojnie i bez strat wykonać wszelkie czynności niezbędne do zastrzeżenia zaginionej karty.

Zgubiłeś kartę – nie panikuj!

Choć wyda się to banałem, jeśli zorientujesz się, że zgubiłeś swoją kartę bankomatową przede wszystkim – nie panikuj. Jej utrata nie musi od razu oznaczać, iż karta została skradziona. Przewidzieć musisz jednak i taką ewentualność, ważne więc, by zadziałać odpowiednio szybko.

Najczęstsze przyczyny utraty karty:

  • kradzież
  • zgubienie portfela
  • pozostawienie karty w bankomacie

Reaguj instynktownie

Jesteś pewien, że zgubiłeś lub ukradziono Twoją kartę, zadziałaj instynktownie. Większość z nas od razu traci głowę, nie wiedząc jakie działania powinni podjąć. Tymczasem zasada jest prosta. Najpierw zadzwoń pod numer telefonu, pod którym natychmiast zastrzeżesz swoją utraconą kartę. Numer taki znaleźć można na karcie. Dlatego jeszcze dziś, najlepiej teraz zapisz sobie numer w telefonie, pod którym zastrzeżesz swoją kartę. Po wykonaniu telefonu i zastrzeżeniu numeru nie musisz obawiać się, iż ktoś nieuprawniony wypłaci pieniądze z Twojej karty bankomatowej. Jeśli jednak nie zapisałeś swojego numeru alarmowego do zagubionej karty bankomatowej, będziesz mógł skorzystać z numeru ogólnodostępnego dla różnych banków. Ten numer warto zapamiętać lub również zapisać w telefonie.

Zapamiętaj go: +48 828 828 828

Jest to numer alarmowy, który dostępny jest dla 20 banków, które przystąpiły do programu Związku Banków Polskich, a dający klientom wspólny i uniwersalny numer do zastrzegania kart bankomatowych. System ten skupia blisko 70 procent wszystkich dostępnych na polskim rynku kart bankomatowych.

Jeden telefon – i gotowe

Po wykonaniu telefonu w celu zastrzeżenia karty osoba zgłaszająca zostanie poproszona o podanie informacji na temat banku, który wydał naszą zagubioną kartę. Po podaniu informacji, jakie wymagane są do zastrzeżenia, możecie spać spokojnie.

Straciłem pieniądze i co teraz?

Jeśli okaże się, że po dokonaniu kradzieży karty z naszego konta zniknęły jednak pieniądze, nie wszystko stracone. Za część poniesionych strat odpowiada bank, który wydał kartę jej właścicielowi. Jednak pieniądze odzyskać można przy stracie kwoty powyżej 150 euro. Do kwoty tej wszelkie poniesione szkody pokrywa właściciel karty. Tu jednak konieczna będzie jeszcze jedna uwaga. Pokrycie finansowych strat jest możliwe po spełnieniu pewnych warunków przez klienta banku oraz sprawdzeniu okoliczności zaginięcia karty i utraty pieniędzy. Kwotę straty powyżej 150 euro odzyskamy, tylko jeśli z naszej strony nie zostały popełnione określone rażące błędy w zachowaniu bezpieczeństwa, a zatem nie przekazaliśmy karty osobie obcej lub też nie zostawiliśmy jej obok, lub w bankomacie.

Czy można uniknąć całkowicie strat finansowych?

Oczywiście. Najprostszym rozwiązaniem jest nie dać sobie ukraść karty (co jest często zupełnie od nas niezależne) lub też nie zgubić jej. Jak wiadomo jednak, nie mamy wpływu na wszystkie sytuacje, w których się znajdujemy, dlatego też warto rozważyć opcję ubezpieczenia swojej karty bankomatowej. Wówczas w efekcie kradzieży oraz poniesionych strat finansowych liczyć możemy na zwrot utraconych z konta środków. To mądra decyzja, choć oczywiście wymaga wnoszenia odpowiednich kwot na poczet zabezpieczenia.

Źródło: blog zaradnyfinansowo.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Facebooku aby być na bieżąco z aktualnymi wydarzeniami w Warszawie.

Co się dzieje w Warszawie

Hiszpańskie tapas pod lupą – wszystko, co trzeba o...

Słońce, wino, flamenco, sjesta i corrida – oto kilka popularnych skojarzeń z Hiszpanią. Do tej listy obowiązkowo...

Kurs prawa jazdy Warszawa – jak wybrać najlepszą szkołę...

Planując kurs nauki jazdy wiele osób zastanawia się, jak wybrać najlepszą szkołę jazdy w Warszawie. Przede wszystkim...

Naturalny miód – słodki skarb natury

Miód od wieków zajmuje ważne miejsce w diecie ludzi na całym świecie. Jest nie tylko słodkim dodatkiem...

SELF | Renomowany Gabinet psychoterapii w Warszawie na dzielnicy...

Współcześnie coraz więcej osób decyduje się na psychoterapię jako drogę do poprawy swojego zdrowia psychicznego i jakości...

Scoring BIK – na czym polega i jak wpływa...

Jednym z wielu działań podejmowanych przez bank przed przyznaniem klientowi pożyczki hipotecznej jest sprawdzenie jego historii kredytowej....

Windykacja długów – jak zrobić to skutecznie?

Odzyskanie należności jest bardzo trudne, w zasadzie niezależnie od tego, w jaki sposób zadłużenie powstało. W bardzo wielu...