Zaszczep swojego psa przeciwko wściekliźnie

Wiosenna pogoda sprzyja aktywności na świeżym powietrzu i dłuższym spacerom ze zwierzętami. Właściciele zwierząt powinni jednak pamiętać, że na Mazowszu nadal zdarzają się przypadki wścieklizny. Aby uchronić swojego pupila przed chorobami, warto go zaszczepić.

W województwie mazowieckim notuje się dalsze przypadki wścieklizny u zwierząt, głównie wśród wolno żyjących lisów. Tylko od początku tego roku odnotowano łącznie 20 przypadków choroby, z czego 8 w stolicy. W związku z rosnącą liczbą wykrywanych zakażeń Wojewoda Mazowiecki wydał rozporządzenie rozszerzające obszar zagrożony wścieklizną. Obecnie w Warszawie obejmuje już 9 dzielnic: Białołęka, Bielany, Praga-Południe, Praga-Północ, Rembertów, Targówek, Wawer, Wesoła i Wilanów.

Mieszkańcy stolicy powinni zachować szczególną czujność w przypadku napotkania na swojej drodze dzikiego zwierzęcia, w tym rannego. Zamiast podejmować jakiekolwiek działania na własną rękę, powinieneś powiadomić odpowiednie służby. Lisy, jeże, nietoperze i inne ssaki również mogą być zarażone wścieklizną.

Szczepienia przeciwko wściekliźnie

Najlepszą ochroną przed chorobami są szczepienia. W Polsce obowiązek ten dotyczy psów powyżej 3 miesiąca życia. Wstrzyknięcie należy powtarzać co najmniej co 12 miesięcy po ostatnim szczepieniu. Od 31 grudnia 2021 r. na terenie zagrożonym wścieklizną obowiązuje również obowiązek szczepienia kotów, w ciągu 30 dni od dnia ukończenia 3 miesiąca życia kota, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od daty ostatniego szczepienia. W innych rejonach zaleca się immunizację kotów przeciwko wściekliźnie.

Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby, w pierwszej połowie kwietnia Powiatowy Lekarz Weterynarii w Warszawie przeprowadził szczepienie wolno żyjących lisów. Szczepionkę i przynętę układano ręcznie lub zrzucano z samolotów na lasy, łąki i pola. Wyprowadzając zwierzęta na spacer, opiekunowie powinni zachować ostrożność i trzymać je na smyczy. Szczepionki nie wolno dotykać, dlatego mieszkańcy, którzy mogą mieć z nią kontakt, powinni skontaktować się z lekarzem.

źródło: um.warszawa.pl


 

Śledź na bieżąco co się dzieje w Warszawie

Co się dzieje w Warszawie

10. Targi Zero Waste już 2 grudnia

W sobotę 2 grudnia w stolicy odbędą się już 10. coroczne Targi Zero Waste. To przełomowe wydarzenie...

Zderzenie tramwajów przy Dworcu Wileńskim

Na przystanku Dworzec Wileński tramwaj linii 3 jadący do Gocławka zderzył się z zatrzymującym się tramwajem linii...

Podpisano umowę na budowę parku linearnego na Ursynowie

Nowo wybudowany park przyniesie mieszkańcom Ursynowa dodatkowe korzyści już w roku 2026. Park ma być zlokalizowany bezpośrednio...
Skip to content