Z jakimi problemami do alergologa?

Smog, zanieczyszczenie środowiska, syntetyczne dodatki do żywności, zmiany klimatu – to wszystko sprawia, że zjawisko alergii staje się coraz powszechniejsze. Lepsze i z roku na rok dokładniejsze metody diagnostyczne sprawiają, że dla coraz większej ilości pacjentów przyczyną ich dokuczliwych objawów okazuje się alergia. Nic więc dziwnego, że alergologia jest dynamicznie rozwijającą się gałęzią medycyny, a lekarz alergolog jest niezwykle pożądany wśród personelu każdej przychodni.

Co to jest alergia?

Definicja tego schorzenia określa, że jest to nadwrażliwość układu układu immunologicznego, objawiająca się nadmierną, nieprawidłową jego reakcją na kontakt z alergenami. Czynniki te w większości przypadków są zupełnie nieszkodliwe dla ludzkiego organizmu, u tych jednak osób, u których układ odpornościowy działa nieprawidłowo, powodują wystąpienie niepożądanej i dokuczliwej reakcji. W zależności od rodzaju alergenu mogą to być objawy ze strony skóry, układu oddechowego lub pokarmowego.

Do alergenów pokarmowych zalicza się:

  • białko mleka krowiego, jaja kurzego i pszenicy (gluten)
  • orzechy arachidowe
  • ryby i owoce morza
  • soję
  • dodatki do żywności – np. barwniki i aromaty

Alergeny wziewne to głównie pyłki roślin wiatropylnych (trawy, chwasty, drzewa liściaste), roztocza, sierść i pierze niektórych zwierząt domowych oraz zarodniki grzybów pleśniowych.

Z kolei za alergię kontaktową odpowiadają wełna, nikiel, lateks, niektóre składniki kosmetyków. Szczególnym rodzajem alergenów kontaktowych są alergeny iniekcyjne, jak jad niektórych owadów żądlących, czy składniki wybranych zastrzyków.

Kiedy udać się do alergologa?

Objawy, które mogą wskazywać na alergię i z którymi warto udać się do lekarza alergologa, zależą od rodzaju alergenu. Pamiętać należy, że aby skorzystać z jego porady, konieczne jest skierowanie od lekarza rodzinnego. Należy o nie poprosić w przypadku nawracających infekcji górnych dróg oddechowych – takich jak stany zapalne gardła, uszu, zatok, nieżyty nosa z wodnistym katarem, kichaniem i swędzeniem w przewodach nosowych. Towarzyszyć im może zapalenie spojówek, uczucie zmęczenia, bóle głowy albo łzawienie oczu. Nie leczona alergia wziewna doprowadzić może do astmy, która objawia się trudnościami w oddychaniu i uciążliwym kaszlem.

Do alergologa warto udać się również w przypadku długotrwałych dolegliwości ze strony układu pokarmowego. U dorosłych są to bóle brzucha, wymioty i biegunki, u dzieci dochodzą do tego jeszcze kolki i ulewanie treści pokarmowej.

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie alergię kontaktową, powodem udania się do alergologa powinny być: świąd, zaczerwienienie skóry oraz wysypka. Może mieć ona postać grudkową lub pęcherzykową i jest dla chorego wyjątkowo uciążliwa.

Na czym polega leczenie alergologiczne?

W zwalczaniu alergii i jej skutków alergolog może zaproponować dwa typy leczenia: objawowe i przyczynowe.

Aby złagodzić jej objawy lekarz z reguły przepisuje leki antyhistaminowe, środki obkurczające śluzówkę nosa, przeciwzapalne glikokortykosteroidy (wziewne, donosowe lub naskórne) oraz kromony łagodzące objawy ze strony układu oddechowego.

Leczenie przyczynowe polega na odczulaniu. Lekarz alergolog stara się zmniejszyć nadwrażliwość układu immunologicznego przez podawanie początkowo niewielkich, a z biegiem czasu coraz większy dawek alergenu, aby “odzwyczaić” organizm od nadmiernego reagowania na tę substancję.

Pamiętać należy, że alergia może dotknąć zarówno dzieci, jak i dorosłych, nie powinno się zatem lekceważyć żadnego z podejrzanych objawów, licząc, że “samo przejdzie”. W ciągu ostatniej dekady ilość zdiagnozowanych przypadków alergii wzrosła dwukrotnie i choćby z tego powodu warto zasięgnąć opinii alergologa. Konsultacje alergologiczne może przeprowadzić lekarz alergolog w Warszawie z klinki Otolaryngolodzy24. gdzie lekarz alergolog wykluczy alergię pacjenta lub zaproponuje skuteczne leczenie.


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Śledź na bieżąco wiadomości Warszawa z ostatniej chwili.
Co dzień aktualne wiadomości co się dzieje w Warszawie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Facebooku aby być na bieżąco z aktualnymi wydarzeniami w Warszawie.

Co się dzieje w Warszawie

Sklep z oponami w Warszawie? Postaw na AutoOpony.com!

Opony nie są wieczne – z czasem się zużywają i trzeba je wymienić na nowe. Od jakości...

Gdzie naprawić odprysk na szybie samochodowej w Warszawie?

Masz odprysk na szybie czołowej i myślisz, że trzeba ją wymienić? Spokojnie, w wielu przypadkach można bez...

Hiszpańskie tapas pod lupą – wszystko, co trzeba o...

Słońce, wino, flamenco, sjesta i corrida – oto kilka popularnych skojarzeń z Hiszpanią. Do tej listy obowiązkowo...

Kurs prawa jazdy Warszawa – jak wybrać najlepszą szkołę...

Planując kurs nauki jazdy wiele osób zastanawia się, jak wybrać najlepszą szkołę jazdy w Warszawie. Przede wszystkim...

Naturalny miód – słodki skarb natury

Miód od wieków zajmuje ważne miejsce w diecie ludzi na całym świecie. Jest nie tylko słodkim dodatkiem...

SELF | Renomowany Gabinet psychoterapii w Warszawie na dzielnicy...

Współcześnie coraz więcej osób decyduje się na psychoterapię jako drogę do poprawy swojego zdrowia psychicznego i jakości...