Wystawa “Ursula von Rydingsvard. Tylko sztuka” Łazienki Królewskie

Od 5 października 2021 r. do 13 lutego 2022 w Łazienkach Królewskich eksponowane są dwie rzeźby słynnej amerykańskiej artystki Ursuli von Rydingsvard. W tym czasie podziwiać możecie dwie prace artystki “Elegantka II” oraz powstałe z cedrowego drzewa dzieło “Dla Natashy”.

Elegantka to dokładny odlew żywiczny rzeźby z 2008 roku, zwanej również Elegantka, wykonanej z ułożonych w stos belek o wymiarach dwa na cztery czerwonego cedru, które artysta mozolnie wyrzeźbił piłą tarczową. Ten proces zarówno redukcyjnej, jak i addytywnej rzeźby, żmudnego rzeźbienia i intuicyjnego budowania, określił karierę von Rydingsvarda i 30-letnią praktykę artystyczną.

Rzeźba Dla Nataszy została wykonana w 2015 roku z charakterystycznego dla artystki drewna cedrowego. Autorka zainteresowała się nim jako materiałem rzeźbiarskim pod koniec studiów na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku, kiedy jej przyjaciel Michael Mulhern, irlandzki mnich, przyniósł do atelier próbkę drewna cedrowego. Drewno cedrowe, miękkie i łatwe w obróbce, doskonale nadało się do budowy dużych rzeźb. Ursula von Rydingsvard używa drewna, które jest już pocięte maszynowo na kawałki o przekroju cztery na cztery cale. Bardzo ważny jest dla niej proces twórczy, który jest bardzo pracochłonny, a czasem trwa kilka miesięcy, a nawet ponad rok. Wymaga dużej siły, wytrzymałości fizycznej i determinacji.

wystawa warszawa Ursula von Rydingsvard
wystawa warszawa Ursula von Rydingsvard

Wielkoformatowe rzeźby cedrowe poskładane i ułożone w dynamiczne formy są cięte, krojone piłami tarczowymi obsługiwanymi przez jej asystentki w atelier. Artysta nie wykonuje wcześniej żadnych modeli ani szkiców. Pracuje bezpośrednio z materiałem w sposób intuicyjny, porównując swój proces twórczy do komponowania muzyki jazzowej.

Ursula von Rydingsvard była laureatką Nagrody Rappaport 2008, dorocznej nagrody artystycznej przyznawanej przez Park Rzeźby i Muzeum deCordova dzięki hojności Fundacji Phyllis & Jerome Lyle Rappaport. Ponadto von Rydingsvard był przedmiotem osiemnastoletniej retrospektywy zorganizowanej przez SculptureCenter i wystawionej w deCordova w 2011 roku. Urodzony w Deensen w Niemczech w polskiej rodzinie, von Rydingsvard posiada tytuł licencjata. oraz magisterium z University of Miami, Coral Gables oraz M.F.A. z Uniwersytetu Columbia. Jej prace znajdują się w kolekcjach Metropolitan Museum of Art, Museum of Modern Art, Yale University Art Gallery oraz Whitney Museum of American Art. Mieszka i pracuje na Brooklynie w Nowym Jorku.

Ceny biletów

normalny: 40 zł

ulgowy: 20 zł

listopad: bezpłatnie w ramach akcji “darmowy listopad”

Godziny zwiedzania: wtorek-czwartek od 10.00 do 16.00, piątek-niedziela od 10.00 do 18.00.

Więcej informacji znajdziecie na stronie muzeum – link

Co się dzieje w Warszawie

10. Targi Zero Waste już 2 grudnia

W sobotę 2 grudnia w stolicy odbędą się już 10. coroczne Targi Zero Waste. To przełomowe wydarzenie...

Zderzenie tramwajów przy Dworcu Wileńskim

Na przystanku Dworzec Wileński tramwaj linii 3 jadący do Gocławka zderzył się z zatrzymującym się tramwajem linii...

Podpisano umowę na budowę parku linearnego na Ursynowie

Nowo wybudowany park przyniesie mieszkańcom Ursynowa dodatkowe korzyści już w roku 2026. Park ma być zlokalizowany bezpośrednio...
Skip to content