Bilety

Koncerty

Spektakle

Dla dzieci

Koncerty

Spektakle

Dla dzieci

Kabaret

Zwiedzanie

Strona głównaWydarzenia WarszawaDarmowe wydarzenia WarszawaWystawa twórczości Mojżesza Kislinga w Villa la Fleur w Konstancinie

Wystawa twórczości Mojżesza Kislinga w Villa la Fleur w Konstancinie

DESA Unicum ma dobrą wiadomość dla tych, którzy nie zdążyli dotrzeć na głośną wystawę twórczości Mojżesza Kislinga w Villa la Fleur w Konstancinie. Od 30 kwietnia do 13 maja, 21 prac artysty i 37 obrazów znakomitych twórców École de Paris – w tym Meli Muter, będzie można zobaczyć przy ul. Pięknej 1A w Warszawie. Wstęp na wystawy jest bezpłatny.

Wystawa twórczości Mojżesza Kislinga w Villa la Fleur w Konstancinie

W ostatnim czasie twórczość Mojżesza Kisling przeżywa prawdziwy „renesans” popularności – zakończona niedawno wystawa monograficzna w Villa la Fleur w Konstancinie przyciągnęła tłumy i pokazała jak silne jest dzisiaj zainteresowanie jego twórczością. Rosnący trend przekłada się również na międzynarodowe inicjatywy – planowana ekspozycja kolekcji Villa la Fleur w prestiżowym Musée Montmartre w Paryżu to dowód na ugruntowaną pozycję artysty w świecie sztuki.

Trwające od 30 kwietnia do 13 maja wystawy w DESA Unicum to nie tylko prezentacja wybitnych dzieł, lecz również próba opowiedzenia historii artystycznej migracji, przyjaźni, poszukiwań twórczych i wielokulturowego fermentu, który uczynił z Paryża światową stolicę sztuki.

Między sztalugą, a bohemą – barwne życie Mojżesza Kislinga 

„Nie ma nic innego niż Paryż” – miał usłyszeć młody Mojżesz Kisling od swojego nauczyciela, Józefa Pankiewicza. Choć artysta zapisał się w historii jako książę Mortparnasse’u, przyszedł na świat w Krakowie i tam również, na Akademii Sztuk Pięknych, odebrał wykształcenie. Zgodnie z radą mistrza w wieku zaledwie 18 lat wyjechał do Paryża, by dwa lata później osiąść na stałe i wejść w krąg artystów École de Paris – środowiska skupiającego artystów żydowskiego pochodzenia, tworzących na lewym brzegu Sekwany, w obrębie 14. dzielnicy.

Kisling bardzo szybko stał się jedną z barwniejszych postaci, a jego mieszkanie było ważnym miejscem spotkań Paryskiej bohemy. Do historii przeszedł pojedynek artysty na szable z Leopoldem Gottliebem w obronie honoru, dokumentowany i opisywany przez prasę francuską. Pomimo hucznych, nocnych zabaw, Kisling był zdyscyplinowany i sumiennie pracował nad obrazami, stając przed sztalugą codziennie o 8 rano. Pracowitość i talent przyniosły mu sukces artystyczny i finansowy. U szczytu kariery wypracował najbardziej charakterystyczny dla swojej twórczości typ emaliowo lśniących aktów, a także melancholijnych portretów o ogromnych, migdałowatych oczach. O ich rozpoznawalności może świadczyć chociażby stworzenie przez markę L’Oreal farby o odcieniu „blond Kisling”.

Obok portretów, jednym z ulubionych tematów artysty były również żaglówki, porty i zatoki z łódkami. Motyw towarzyszył artyście niemal od początku kariery, gdy w trakcie I wojny światowej wyjechał na Lazurowe Wybrzeże, aż do śmierci w Sanary-sur-Mer, małym miasteczku portowym. Na wystawie w DESA Unicum zobaczymy aż 21 prac z różnych okresów twórczości: wczesne pejzaże malowane na południu Francji, słynne portrety i akty, tworzone u szczytu kariery, a także martwe natury i pejzaże z lat 40. i 50.

„Paryż dla siebie” – o fenomenie szkoły paryskiej

Paryż – miasto mityczne – dawał obietnicę sławy, kariery, a także artystycznej wolności. Dla wielu żydowskich artystów, często wykluczonych w ojczyźnie, stolica Francji stawała się przestrzenią wolności. Jedną z polskich artystek, która osiągnęła twórczą dojrzałość we Francji, była bez wątpienia Melania Muter. Pojawiwszy się w stolicy jako jedna z pierwszych polskich artystek, w 1901 r. miała mówić: „Paryż jest taki wieloraki, tak bogaty, że każdy jego mieszkaniec ma swój Paryż, Paryż dla siebie”. Od impresjonizmu przez fowizm i ekspresję, Muter znajdując się w kręgu oddziaływań sztuki europejskiej, przyswoiła wszystkie jej osiągnięcia. Jeden z trzech prezentowanych w DESA Unicum obrazów artystki – „Kręta uliczka” – dobrze ilustruje jej poszukiwania formalne, owocujące wypracowaniem oryginalnego stylu. U szczytu kariery Muter była znana i ceniona również jako portrecistka politycznej, intelektualnej i artystycznej elity. Cieszący się uznaniem śmietanki towarzyskiej rodzaj portretu charakteryzował się reprezentacyjnymi rozmiarami oraz wydobyciem cech psychologicznych oraz intelektualnych bohaterów. Pomimo artystycznych sukcesów, realia życia artystki nie zawsze były łatwe – brak materiałów malarskich i trudna sytuacja finansowa sprawiały, że Muter często wykorzystywała do malowania odwrocia swoich dawnych obrazów. Ciekawostką może być fakt, że na rewersie prezentowanego w DESA Unicum obrazu „Plac miejski w deszczu”, znajduje się późniejsza kompozycja „Ucieczka do Egiptu na tle industrialnego krajobrazu”.

W twórczym tyglu – co jeszcze zobaczymy na wystawie w DESA Unicum?

Przenikanie idei, stylów i osobowości było istotą artystycznego fermentu, który czynił Paryż centrum sztuki. To tutaj, podczas intensywnych dyskusji rodziły się nowe kierunki i postawy twórcze. Jednym z nich był kubizm – nurt kojarzony przede wszystkim z Pablem Picassem, ale współtworzony również przez Louisa Marcoussisa. Jego, prezentowana w DESA Unicum, „Kompozycja kubistyczna z nożem, butelką i chlebem bretońskim” jest doskonałym przykładem syntetycznego kubizmu. Co ciekawe, toczone w środowisku dyskusje wpłynęły również na żonę artysty, Alicję Halicką. Zazdrosny Marcoussis miał jednak nakazać zniszczenie tworzonych – pod jego nieobecność w trakcie Wielkiej Wojny – obrazów olejnych i gwaszy, twierdząc, że „wystarczy jeden kubista w rodzinie”. Halicka zarzuciła nurt, a jej sztuka skierowała się w stronę bardziej subtelnych kompozycji. Prezentowany w DESA Unicum „Szachista” jest doskonałym przykładem etapu przejściowego i poszukiwania nowej konstrukcji obrazu.

Te i inne spośród 58 prac można oglądać od 30 kwietnia do 13 maja w DESA Unicum na bezpłatnych wystawach „École de Paris” oraz „Kisling. Książe Montparnasse’u”.

Wszyscy, którzy chcieliby zgłębić temat Szkoły Paryskiej mogą również wziąć udział w otwartym oprowadzaniu, które odbędzie się 6 maja o godz. 17:30. Po wystawach oprowadzą: Artur Winiarski, kurator wystawy “Kisling. Lśnienie Montparnasse’u” w Villi la Fleur oraz Martyna Kolanowska, ekspertka DESA Unicum.

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Śledź na bieżąco: wydarzenia Warszawa, wiadomości Warszawa z ostatniej chwilidarmowe wydarzenia Warszawa, weekend w Warszawie.

Na naszej stronie warsawcity.info możesz również zakupić 🎫 bilety na wydarzenia w Warszawie.

📣 DOŁĄCZ DO NASZEJ GRUPY NA FACEBOOKU 📣 Bądź częścią naszej społeczności 👉 dziel się z innymi informacjami na temat najciekawszych wydarzeń w Warszawie 🎊🎉 GRUPA OTWARTA – każdy może dodać wydarzenie!🫵 Wydarzenia Warszawa – Co, Gdzie, Kiedy?
Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat? Napisz maila na redakcja@warsawcity.info

Dołącz do nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Facebooku aby być na bieżąco z aktualnymi wydarzeniami w Warszawie.

Wydarzenia Warszawa - Co, Gdzie, Kiedy?

Dziel się z innymi informacjami na temat najciekawszych wydarzeń w Warszawie - GRUPA OTWARTA - każdy może dodać wydarzenie!

- Reklama -
20,019FaniLubię
1,209ObserwującyObserwuj
104ObserwującyObserwuj
316SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze wydarzenia

pozycjonowanie stron warszawapozycjonowanie stron warszawa
- Reklama -