Wystawa Jan Piotr Norblin – kronikarz ciekawych czasów

Wystawa Jan Piotr Norblin – kronikarz ciekawych czasów wrzesień – grudzień 2022 w Zamku Królewskim w Warszawie.

Wystawa to premierowy pokaz prac jednego z czołowych artystów epoki stanisławowskiej, uważanego za ojca polskiego malarstwa rodzajowego. Pokazanych zostanie ponad 100 prac Jana Piotra Norblina, pochodzących z kolekcji Zamku Królewskiego w Warszawie, wśród nich kompozycje przez wiele lat uznawane za zaginione, dotychczas nieprezentowane szerokiej publiczności – m.in. Autoportret oraz Odpust na Bielanach pod Warszawą w drugi dzień Zielonych Świątek.

Jan Piotr Norblin, właśc. Jean-Pierre Norblin de la Gourdaine (1745-1830) – pochodzący z Francji malarz, rysownik i grafik, jeden z czołowych artystów epoki stanisławowskiej.  Jest autorem sielankowych scen ukazujących zabawy arystokracji – osadzone w malowniczych plenerach tańce, koncerty i teatrzyki. Norblin to doskonały ilustrator życia ówczesnej polskiej ulicy oraz obyczaju. Bywalec karczm i jarmarków, gdzie z upodobaniem szkicował postacie grajków, żebraków czy wędrownych sprzedawców. Ceniony dokumentalista polskiego życia politycznego schyłku XVIII w., m.in. wydarzeń związanych z uchwaleniem Konstytucji 3 maja oraz powstaniem kościuszkowskim.  Ponadto miłośnik i naśladowca sztuki Rembrandta, co szczególnie objawiło się w jego twórczości graficznej.

Kurator wystawy: Marta Zdańkowska, kustosz Zamku Królewskiego w Warszawie

fot. Jean-Pierre Norblin de la Gourdaine, Odpust na Bielanach pod Warszawą w drugi dzień Zielonych Świątek, 1784 r., gwasz, akwarela, papier, 50 x 71 cm, Fundacja Zbiorów im. Ciechanowieckich w Zamku Królewskim w Warszawie.

więcej informacji: https://www.zamek-krolewski.pl/strona/aktualnosci


 

Śledź na bieżąco co dzieje się w Warszawie

Co się dzieje w Warszawie

„tik, tik... BUM!” warszawa

Premiera w Teatrze Roma – „tik, tik… BUM!”

Teatr Roma zaprasza na premierę spektaklu „tik, tik... BUM!” 18 listopada 2023 roku. Napisany w 1990 roku przez...
dsh-historia-barbary-sadowskiej-1

„W maju się nie umiera. Historia Barbary Sadowskiej” w...

Dom Spotkań z Historią zaprezentuje solowe przedstawienie Agnieszki Przepiórskiej w Prom Kultury Saska Kępa. Monodram będzie prezentowany przez...
atrakcje-warszawa-wystawa-1

Muzeum POLIN zaprasza na spacer z przewodnikiem

Zapraszamy do Muzeum POLIN na spacer z przewodnikiem po stałej wystawie „1000 lat historii Żydów polskich”. Spacery te...
Skip to content