Wydarzenia Warszawa - Co, Gdzie, Kiedy dzieje się w Warszawie?

Wydarzenia Warszawa - Co, Gdzie, Kiedy dzieje się w Warszawie?

Strona głównaWydarzenia WarszawaWystawy i spektakleWystawa "1000 lat historii Żydów polskich" od 11 listopada

Wystawa „1000 lat historii Żydów polskich” od 11 listopada

Odnaleziony po latach obraz już jest na wystawie Muzeum POLIN

Niespełna rok po przyjęciu w wieloletni depozyt, uznawany za zaginiony, obraz Autoportret w stroju polskiego szlachcica Maurycego Gottlieba wzbogacił wystawę stałą Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Widzowie będą mogli podziwiać wybitne dzieło polsko-żydowskiego artysty na ekspozycji „1000 lat historii Żydów polskich” już od 11 listopada br.

Pod koniec XIX w. Autoportret w stroju polskiego szlachcica zakupił – z pomocą sekretarza Jana Matejki – „obywatel ziemski z Królestwa”, następnie, do 1936 r., dzieło znajdowało się w zbiorach Jakoba Felsena w Wiedniu, by na koniec trafić do kolekcji prywatnej w Nowym Jorku. Po wielu latach obraz został odnaleziony za oceanem, w nowojorskich magazynach, przez ekspertów z DESA Unicum. Z końcem 2019 r. dzieło kupił na aukcji anonimowy kolekcjoner i przekazał w depozyt Muzeum POLIN. Autoportret trafił następnie w ręce ekspertów z pracowni konserwatorskiej POLIN pracujących nad obiektem pod przewodnictwem profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Joanny Czernichowskiej. Konieczne było m.in. prostowanie odkształceń podobrazia i warstwy malarskiej. W toku badań konserwatorskich została zdiagnozowana technika i technologia wykonania obrazu oraz wcześniejsze ingerencje restauratorskie.

Obraz został oczyszczony, usunięto retusze i przemalowania, podklejono rozdarcia, zabezpieczono krawędzie płóciennego podobrazia, uzupełniono ubytki, przeprowadzono również całościową konsolidację warstw technologicznych obrazu, powtórnie zdublowano odwrocie i zabezpieczono powierzchnię werniksem końcowym z blokerem UV – tłumaczy Erika Krzyczkowska-Roman, kierowniczka pracowni konserwatorskiej Muzeum POLIN. Aby podwyższyć standardy bezpiecznego eksponowania oraz podkreślić walory wizualne obrazu prezentowanego w przestrzeni muzealnej, dzieło zostało ponownie oprawione. W czasie, gdy obraz przechodził konserwację, wystawa stała muzeum została przebudowana tak, by już od najbliższego czwartku (dzień bezpłatnego wstępu do Muzeum), 11 listopada, widzowie mogli wreszcie podziwiać cenny nabytek. Nowa aranżacja galerii Wyzwania nowoczesności 17721914 wystawy stałej, opowiadającej o tysiącletniej historii Żydów polskich, została przygotowana przez Kolektyw SENNA i była możliwa dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego:

Zawsze ogromną radość sprawia wiadomość o pojawieniu się zaginionego przez wiele lat zabytku, który zostaje ponownie odkryty – czy to przez pracowników Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pilnie śledzących wszelkie informacje dotyczące polskich zaginionych dzieł sztuki, czy przez fachowców z firmy działającej na rynku sztuki. W przypadku obrazu Maurycego Gottlieba radość jest tym większa, że obecny właściciel obrazu zdecydował się na długoletni depozyt dzieła w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, co umożliwi zapoznanie się z nim szerokiej publiczności – powiedział Jarosław Sellin, Sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Udostępnianie muzeom wybitnych dzieł sztuki ze zbiorów prywatnych w ramach wieloletnich depozytów pozwala wzbogacić muzealne ekspozycje i bywa często jedyną możliwością obcowania ze wspaniałymi dziełami wielkich malarzy – mówiła dr Renata Piątkowska w grudniu ubiegłego roku, w chwili przekazania obiektu do kolekcji. – Jako muzealniczka i jako widzka jestem wdzięczna za tę możliwość, za szczodre dzielenie się z publicznością dziedzictwem narodowym.

Wybór daty na udostępnienie publiczności dzieła nie jest przypadkowy. W Autoportrecie w stroju polskiego szlachcica Gottlieb namalował siebie w stroju polskim. W czasach, w których żył, naród polski utożsamiano ze szlachtą. – Był to swoisty manifest – tłumaczy dr Renata Piątkowska, główna kuratorka zbiorów Muzeum POLIN – Gottlieb utożsamiał Polskę ze szlachtą i dlatego wybrał ten kostium, który zaświadczyć miał o jego przynależności do narodu polskiego. „Jestem Polakiem i Żydem i chcę dla obu, gdy Bóg da, pracować” – pisał Maurycy Gottlieb.

W jego malarstwie obserwujemy ciągłe przeplatanie się wątków polskich i żydowskich, bo to właśnie temat wzajemnych relacji obu narodów był jednym z przedmiotów refleksji młodego artysty – w jednym z listów pisał: „Jakże chętnie wytępiłbym nienawiść… jakże chętnie pogodziłbym Polaków z Żydami, przecież historia obu narodów jest historią cierpień!”. Gottlieb po studiach w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych i w Monachium powrócił do Krakowa raz jeszcze wiosną 1879 r., by kontynuować naukę pod kierunkiem Jana Matejki. To właśnie Matejko, ze swoją wizją dziejów Polski
i odpowiedzialności artysty wobec społeczeństwa, był jedynym mistrzem Gottlieba.

Postać Maurycego Gottlieba zostaje przywołana na wystawie stałej Muzeum POLIN, opowiadającej o tysiącletniej historii polskich Żydów, jako symbol integracji społeczeństwa polskiego i żydowskiego. Spotkamy się z tym artystą w galerii Wyzwania nowoczesności 17721914, w części poświęconej tendencjom asymilacyjnym w społeczności polskich Żydów. Z tej samej galerii dowiadujemy się o polsko-żydowskim zbrataniu lat 1861–1863, jak również o udziale Żydów w walkach o niepodległość (poprzez przywołanie postaci innego malarza – Aleksandra Sochaczewskiego) i o udziale Polaków wyznania mojżeszowego (tym mianem określali się zwolennicy integracji) w życiu społecznym, naukowym i kulturalnym ziem polskich. Pochodzący z Drohobycza Gottlieb jest przykładem polskiej akulturacji, zbliżania się do polskości bez porzucania świata żydowskiego, przykładem szukania nowego, własnego miejsca w kulturze i sztuce Europy. Autoportret w stroju polskiego szlachcica Gottlieba stanowi zatem bardzo ważne uzupełnienie narracji wystawy stałej muzeum.

Wystawa „1000 lat historii Żydów polskich” Muzeum POLIN zmienia się!

Wystawa „1000 lat historii Żydów polskich” jest sukcesywnie uzupełniana o dzieła sztuki i cenne archiwalia – mówi zastępczyni dyrektora Muzeum POLIN, Jolanta Gumula. Nasza wystawa żyje
i zmienia się. Pracujemy nad włączaniem w nią kolejnych oryginalnych obiektów. Dzięki współpracy
z Darczyńcami i ich ofiarności udaje nam się ten cel realizować. Poza przyjętym w depozyt i właśnie udostępnionym publiczności obrazem Maurycego Gottlieba na ekspozycji znajdą Państwo m.in.: przykłady XVIII-wiecznego rzemiosła artystycznego, przepięknie zdobione: jad, koronę na Torę i tas
(dar Ronald Lauder, pozyskane dzięki North American Council i Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny). Wśród dokumentów, takich jak przejmujące listy z getta, zaprezentowaliśmy unikatowy, „rysowany” pamiętnik z getta lwowskiego autorstwa młodej artystki, Elżbiety Nadel. Zakup prac był możliwy dzięki grantowi przekazanemu muzeum na ten cel przez Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce. Swoje miejsce w galerii niebawem znajdzie także podarowany Muzeum obraz Natana Korzenia z lat 30. XX w. przedstawiający młodą „Kazimierzankę” (dar Liliany Alexander
z Kanady) wylicza Gumula.

Więcej o wystawie: www.polin.pl/wystawa-stala


 

Śledź na bieżąco aktualne wydarzenia Warszawa

Dołącz do nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Facebooku aby być na bieżąco z aktualnymi wydarzeniami w Warszawie.

Wydarzenia Warszawa - Co, Gdzie, Kiedy?

Dziel się z innymi informacjami na temat najciekawszych wydarzeń w Warszawie - GRUPA OTWARTA - każdy może dodać wydarzenie!

Opony zimowe na Ceneo
Karmy dla psów - sprawdź na Ceneo.pl
Telefony komórkowe - porównaj na Ceneo
Telefony komórkowe - zobacz na Ceneo.pl

Wydarzenia Warszawa

wydarzenia Warszawa dzisiaj

Wydarzenia w Warszawie w weekend 24-26 styczeń 2025

W weekend 24-26 stycznia 2025 roku Warszawa stanie się prawdziwym epicentrum wydarzeń. Kluczowym wydarzeniem będzie 33. Finał WOŚP ..
wydarzenia warszawa - trucizny CNK

Wieczór dla dorosłych: Trucizny w CNK – atrakcje

Atrakcje do wyboru: Lecznicza moc roślin trujących - dr Iga Samól (wykład), Zabójcy, prorocy, święci – tajemnice grzybów trujących - dr Sebastian Piskorski (wykład)
wydarzenia warszawa w weekend

Przyrodniczy spacer teatralny | Spektakl w ramach projektu „Latający Teatr Sztuki Ciała”

📅 Data: sobota, 25 stycznia 2025 ⌚ Godzina: 14:00 📌 Miejsce: Pawilon Edukacyjny Kamień, Wybrzeże Puckie 1, Warszawa - Praga-Północ 👉 pokaż na mapie  Przyrodniczy spacer teatralny | Spektakl w ramach projektu "Latający Teatr...
wydarzenia warszawa - 25 styczeń

Targi dla Zwierzaków Warszawa | Galeria Północna

📅 Data: sobota, 25 stycznia 2025 ⌚ Godzina: 10:00 - 22:00 📌 Miejsce: Galeria Północna, Warszawa - Białołęka Zapraszamy na kolejną edycję Targów dla Zwierzaków! Spotykamy się w Galerii Północnej w Warszawie 25...
wiadomości warszawa z ostatniej chwili - Żoliborz

33. Finał WOŚP na Żoliborzu – program wydarzeń

Przed nami wyjątkowy dzień pełen muzyki, emocji i wsparcia dla dzieci zmagających się z chorobami onkologicznymi i hematologicznymi. Przyjdź, baw się z nami i zostań częścią największej Orkiestry świata!
strony internetowe

Drmowe wydarzenia w Warszawie

darmowe wydarzenia warszawa

Zima w mieście 2025 Warszawa – program atrakcji sportowych

W ramach akcji ZIMA W MIEŚCIE przygotowaliśmy bezpłatne atrakcje sportowe aż w 10 ośrodkach. Sprawdź, z jakich propozycji możesz skorzystać!
wydarzenia warszawa dla dzieci

Sportowe półkolonie z Aktywną Warszawą 2025

Sportowe półkolonie w Warszawie 2025 - Co czeka na uczestników? Jazda na nartach, zabawa na łyżwach, zajęcia na sali sportowej, tenis stołowy, zajęcia plastyczne i wiele innych atrakcji.
Walentynki w warszawie - wydarzenia

Walentynki w Warszawie 2025 ♥️ atrakcje i wydarzenia w Warszawie

Walentynki w Warszawie 2025 to doskonała okazja, by celebrować miłość w sercu Polski. 14 lutego, dzień zakochanych, przynosi ze sobą mnóstwo wydarzeń i atrakcji.
33 Finał WOŚP 2025 Warszawa - program wydarzeń

33. Finał WOŚP 2025 w Warszawie – program wydarzeń, koncerty

W 2025 roku, podczas 33. Finału WOŚP, spotkamy się 26 stycznia na błoniach PGE Narodowego w Warszawie. To nie tylko okazja, by wesprzeć szczytny cel, ale także prawdziwe święto...
Ferie w Warszawie 2025 - atrakcje i wydarzenia

Ferie zimowe w Warszawie 2025 | najciekawsze atrakcje i wydarzenia

Ferie zimowe w Warszawie, przypadające na okres od 3 do 16 lutego 2025 roku, to doskonały moment na zimowe przygody. SPRAWDŹ najciekawsze atrakcje i wydarzenia podczas ferii.
patronitepatronite
pożyczki dla firm
agregaty prądotwórcze diesel