Wyniki kontroli TAXI przeprowadzonych w 2023 roku

W trakcie zeszłorocznych kontroli taksówek i transportu pasażerskiego wykryto łącznie 523 naruszenia. Te rutynowe kontrole, prowadzone wspólnie przez miasto i odpowiednie służby, są niezbędne dla zapewnienia bezpieczeństwa wszystkich osób korzystających z usług transportowych na terenie m.st. Warszawy.

Kontrole skupiają się przede wszystkim na sprawdzeniu legalności funkcjonowania taksówek i samochodów osobowych, a także ocenie zgodności z różnymi normami prawnymi dotyczącymi transportu drogowego, przepisów o ruchu drogowym, przepisów podatkowych oraz legalnego pobytu cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Tak kompleksowy nadzór jest możliwy dzięki wspólnym wysiłkom wielu uprawnionych organów, z których każdy posiada własne, niezależne uprawnienia kontrolne, w tym Policji, Straży Granicznej i Inspekcji Transportu Drogowego.

Najczęstsze wykroczenia

Wśród licznych wykroczeń popełnianych przez kierowców dominowało prowadzenie pojazdu bez ważnego prawa jazdy – do tej kategorii zaliczało się 100 osób, a zaledwie u 3 stwierdzono fałszywe prawa jazdy. Ponadto 68 kierowców nie przeszło obowiązkowych badań lekarskich i psychologicznych, a 62 przyłapano na jeździe bez prawa jazdy. Ponadto dwie osoby zatrzymano za prowadzenie pojazdu pod wpływem narkotyków, sześć spożyło alkohol przed prowadzeniem pojazdu, a u 39 stwierdzono fałszywe prawa jazdy. Warto zauważyć, że okazało się, że trzech kierowców to osoby posiadające ważne nakazy aresztowania. Oprócz tych naruszeń skonfiskowano łącznie 159 dowodów rejestracyjnych pojazdów.

Wysiłki Prezydenta Warszawy mające na celu zwalczanie nieuczciwych przewoźników okazały się skuteczne, o czym świadczy zauważalny wzrost liczby wniosków o wydanie identyfikatora kierowcy TAXI w ubiegłym roku.

Ponadto, jak podał ratusz stolicy, w trakcie składania wniosków o identyfikację taksówkarza organy ścigania zatrzymały 48 osób, u których stwierdzono fałszywe prawa jazdy.

Przedsiębiorcy posiadający licencję „TAXI” mają możliwość świadczenia usług transportowych za pośrednictwem „aplikacji”.

Warto pamiętać

Przed wejściem do taksówki należy sprawdzić obecność lampy dachowej z napisem „TAXI”, gdyż jest to wymóg w przypadku licencjonowanych taksówek. Dodatkowo upewnij się, że w pojeździe znajduje się widoczny identyfikator zawierający imię, nazwisko i zdjęcie kierowcy.

Źródło: um.warszawa.pl

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Śledź na bieżąco wiadomości Warszawa z ostatniej chwili.
Co dzień aktualne wiadomości Warszawa info, co się dzieje w Warszawie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Facebooku aby być na bieżąco z aktualnymi wydarzeniami w Warszawie.

Co się dzieje w Warszawie

zajęcia jogi aktywna warszawa

Bezpłatne zajęcia jogi dla mieszkańców Bemowa

📅 Data: poniedziałek, 3 czerwca 2024 ⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00 📌 Miejsce: Warszawa - Bemowo, Osiedle Przyjaźń Zapraszamy na zajęcia...
Dworzec Zachodni Warszawa

Prace na stacji Warszawa Zachodnia – zmiany w kursowaniu...

Rozpoczyna się kolejny etap remontu i modernizacji stacji Warszawa Zachodnia oraz otaczających ją linii kolejowych, co wiąże...
atrakcje dla dzieci warszawa

Dzień dziecka w Warszawie – pikniki, warsztaty, koncerty i...

Dzieci w Warszawie mogą spodziewać się wielu ciekawych zajęć podczas tegorocznego Dnia Dziecka. Pikniki, warsztaty, koncerty i...
procesje warszawa

Boże Ciało – procesje przejdą przez stolicę

30 maja obchodzimy Boże Ciało w związku z tym w różnych częściach miasta odbędą się procesje. Procesja Bożego...
budowa II linii metra na Bemowie

Postęp prac na ostatnim odcinku linii M2 na Bemowie

Pełną parą idą przygotowania do rozpoczęcia budowy tunelu na ostatnim odcinku linii M2 na Bemowie. W wyspecjalizowanym...
basen odkryty warszawa

Już 29 maja Aktywna Warszawa otwiera dwa baseny odkryte

Już od 29 maja zostaną otwarte dwa baseny odkryte w Warszawie - w Centrum Inflancka i Parku...