Sample Page Title

Wydarzenia Warszawa

Wydarzenia Warszawa – w tym miejscu znajdziesz listę aktualnych wydarzeń i atrakcji, które są doskonałym pomysłem na spędzenie wolnego czasu czy weekendu w stolicy Polski. Wśród atrakcji turystycznych Warszawy znajdziecie wiele ośrodków kulturowych, muzeów, teatrów, klubów czy obiektów sportowych. Warto śledzić na bieżąco co dzieje się w Warszawie, aby nie przegapić ciekawych atrakcji. Warszawa to miasto, w którym regularnie odbywają się imprezy z udziałem znanych polskich oraz zagranicznych gwiazd. Polecamy śledzić na bieżąco aktualny kalendarz wydarzeń.

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Nowa wystawa czasowa w Muzeum POLIN „Od kuchni. Żydowska kultura kulinarna” 11 marca – 12 grudnia 2022 r.

11 marca 2022 - 12 grudnia 2022

20zł
od-kuchni-main-www

Czy z talerza można wyczytać, kim jesteśmy: skąd pochodzimy, kim byli nasi przodkowie, kim są nasi sąsiedzi i jaki jest nasz styl życia? Na nowej wystawie czasowej Muzeum POLIN pokazuje Żydów… od kuchni: przybliża żydowską kulturę kulinarną w różnych zakątkach świata, pokazując charakterystyczne potrawy, ich sposób przyrządzania, pochodzenie i znaczenie. Ekspozycji towarzyszy program wydarzeń, w którym nie zabraknie warsztatów kulinarnych oraz spotkań i rozmów przy wspólnym stole. Muzeum przygotowało również wydarzenia dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami oraz rodzinną grę i słuchowisko dla najmłodszych.

Kultura kulinarna jest bardzo istotnym elementem żydowskiej tożsamości: umacnia poczucie przynależności do wspólnoty, a jednocześnie stanowi wyznacznik odrębności. Kształtowała się na przestrzeni tysiącleci w różnych szerokościach geograficznych i dlatego jest dziś tak bardzo różnorodna. Wystawa „Od kuchni” ukazuje tę złożoność – prezentuje różnorodność tradycji i dań żyjących przez stulecia w diasporze Żydów. Opowiada o tym, jak dzięki migracjom rozpowszechniali potrawy i produkty. Przedstawi religijny fundament spajający żydowską kuchnię, czyli zasady koszerności związane z przygotowaniem posiłków i produktami, a także współczesne łamanie tradycji i odkrywanie na nowo kulinarnych korzeni. To opowieść zarówno o specyfice żydowskiej kuchni, jak i o tym, dlaczego dziś tak trudno jest zamknąć ją w sztywnych ramach.

Żydzi od czasów starożytnych żyjąc w diasporze w wielu częściach świata, w różnym klimacie do swojej kuchni włączali lokalne produkty i smaki. Jednak tym, co zawsze łączyło kuchnie żydowskie, zwłaszcza w okresie przednowoczesnym, były zasady koszerności, czyli ściśle sprecyzowane zasady żywieniowe wywodzące się
z prawa religijnego, oraz zwyczaje kulinarne związane ze świętami. Niezależnie od tego, co wkładano do garnka, gotowano to według podobnych zasad i nadawano jedzeniu podobny sens. Sytuacja ta zmieniła się w XIX wieku, kiedy religia przestała być jedynym centrum życia społeczności żydowskiej i pojawiło się swobodniejsze podejście do tradycji: niektórzy modyfikowali ją i dostosowywali do wyzwań nowoczesności, inni całkowicie z nią zrywali.

Historia żydowskiej kultury kulinarnej to także historia migracji jedzenia oraz międzykulturowej wymiany, począwszy od roli Żydów w rozpowszechnianiu niektórych potraw i produktów w średniowieczu, aż po wielkie fale emigracji w XIX i XX wieku do Ameryki czy Izraela, w którym doszło do niezwykłych fuzji różnych tradycji kulinarnych – zarówno bliskowschodnich, jak i tych przywożonych przez kolejne fale żydowskich imigrantów
z różnych części świata.

Jak podkreślają kuratorki wystawy czasowej, która zostanie otwarta dla zwiedzających w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN 11 marca 2022 roku, tak zaprezentowana opowieść o żydowskim jedzeniu jest jednocześnie opowieścią o żydowskiej historii i kulturze. – Z naszych talerzy można wyczytać, kim jesteśmy, skąd pochodzimy, kim byli nasi przodkowie, sąsiedzi, jaki jest nasz styl życia – mówi Tamara Sztyma, współkuratorka wystawy,
i dodaje: – Mamy nadzieję, że wystawa nie tylko pozwoli lepiej zrozumieć, czym jest kuchnia żydowska, lecz także przyczyni się do lepszego rozumienia żydowskiej religii, kultury i historii – pokaże je właśnie „od kuchni”. Pokażemy, co i dlaczego jedli i jedzą Żydzi i Żydówki zarówno w Polsce, jak i w różnych regionach świata. Opowiemy nie tylko o charakterystycznych potrawach, sposobach ich przyrządzania, ale też o ich pochodzeniu
i znaczeniu.

Magdalena Maślak, współkuratorka wystawy czasowej „Od kuchni. Żydowska kultura kulinarna”, mówi: – Wystawa „Od kuchni. Żydowska kultura kulinarna” to wystawa, jakiej w Muzeum POLIN jeszcze nie było. Pokażemy na niej, ile kuchnia, domowe jedzenie i zwyczaje, jakie towarzyszą jego przygotowywaniu, mówią
o kulturze i historii Żydów. Odkryjemy związki kuchni żydowskiej z kuchnią polską, amerykańską czy hiszpańską, a także podzielimy się sprawdzonymi przepisami na niektóre legendarne potrawy. Ekspozycja, a także towarzyszący jej program wydarzeń będą również okazją do sprawdzenia, co wspólnego ma czulent z adafiną, jak naprawdę wygląda gefilte fisz i dlaczego w Nowym Jorku ogórki kiszone i barszcz uważa się za dania żydowskie.

Na wystawie „Od kuchni” opowieść o kuchni żydowskiej zaprezentowana jest w sposób nietuzinkowy i wielogłosowy. Narracji historycznej – zdjęciom, tekstom, obiektom – towarzyszą nagrania wideo z wywiadami z ekspertami kulinarnymi, historykami i osobami, których działania w praktyce wiążą się z żydowską kuchnią.

Wystawa ma też ścieżkę artystyczną – są to cztery instalacje-stoły stworzone przez Annę Królikiewicz, artystkę, dla której jedzenie, kultura kulinarna i jej wielowymiarowość stanowią ważny wątek twórczości. Jej prace w metaforyczny sposób rozwijają główne idee prezentowane w kolejnych częściach ekspozycji: Tradycję, Diasporę, Nowoczesność i Wspomnienia.

Program towarzyszący wystawie „Od kuchni” w marcu jest już dostępny na stronie polin.pl. Znalazły się w nim między innymi oprowadzania kuratorskie, warsztaty kulinarne, spacer z przewodnikiem połączony z degustacją w muzealnej restauracji „Warsze” i wydarzenia dostępne dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami.

Od 11 marca 2022 roku Muzeum POLIN zaprosi zatem publiczność na opowieść o żydowskich potrawach i zwyczajach związanych z jedzeniem, która pomoże zrozumieć, dlaczego tak trudno jest powiedzieć w jednym zdaniu, czym jest kuchnia żydowska, a jednocześnie pozwoli spojrzeć „od kuchni” na kulturę żydowską – tę w przeszłości i tę dzisiejszą.


 

Śledź na bieżąco co dzieje się w Warszawie

Szczegóły

Początek:
11 marca 2022
Koniec:
12 grudnia 2022
Koszt:
20zł
https://www.polin.pl/

Organizator

Muzeum POLIN
Zobacz stronę dla: Organizator

Wydarzenia Warszawa – co, gdzie, kiedy w Warszawie?

Na naszej stronie Warsaw City znajdziecie wiele ciekawych pomysłów na spędzenie czasu w Warszawie. Niezależnie od tego, czy jesteś maniakiem muzyki klasycznej, naukowcem, miłośnikiem sztuki, filmu czy maniakiem historii – Warszawa ma wiele do zaoferowania. Jeśli planujesz wycieczkę do pięknej stolicy Polski, sprawdź te miejsca, które warto odwiedzić, aby jak najlepiej wykorzystać zwiedzanie Warszawy.

Na naszym portalu aktywna Warszawa znajdziesz wiele ciekawych inspiracji do spędzenia aktywnie czasu w Warszawie.

Na stronie wydarzenia Warszawa znajdziesz kalendarz najciekawszych spektakli, wystaw, koncertów i innych ciekawych wydarzeń w Warszawie.

Wydarzenia Warszawa – śledź kalendarz wydarzeń

Wydarzenia Warszawa to miejsce na naszej stronie, gdzie znajdziecie aktualne informacje co się dzieje w Warszawie. Jeśli planujesz weekend w Warszawie sprawdź koniecznie najciekawsze  atrakcje w Warszawie.

W zakładce atrakcje w Warszawie znajdziesz wiele ciekawych propozycji dla każdego niezależnie od wieku czy zainteresowań.

Mamy nadzieję, że na naszym portalu znajdziecie inspirację na historyczne, ciekawe, zabawne i niezapomniane spędzenie czasu w stolicy Polski.

Wydarzenia Warszawa, które polecamy między innymi: muzea w Warszawie, kina w Warszawie, teatry w Warszawie czy też najładniejsze parki w Warszawie.

Jeśli jeszcze nie byłeś w stolicy Polski, zobacz koniecznie polecane miejsca w Warszawie, gdzie znajdziesz np. Centrum Nauki Kopernik, Muzeum Neonów, Kino Muranów, czy Teatr Kamienica.

Odkrywaj Warsaw City we własnym tempie i poznaj historyczne i nowoczesne strony miasta na panoramicznym autobusie wycieczkowym. Wycieczka rozpoczyna się przy monumentalnym Pałacu Kultury i Nauki, który jest najwyższym budynkiem w Polsce. Tutaj możesz podziwiać niesamowite widoki na miasto z 30. piętra, zanim wyruszysz na dalsze zwiedzanie.

Wydarzenia Warszawa – co warto zobaczyć

Warszawa to tętniąca życiem stolica Polski i największe miasto kraju. Położona nad Wisłą i rozłożona na dużym obszarze Warszawa zachwyca swoją historią, życiem nocnym i wysokim standardem restauracji.

Jeśli interesujesz się historią, powinieneś wysiąść w Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie burzliwa historia miasta jest ożywiana przez ponad 1000 eksponatów. Ponadto w Muzeum Narodowym znajduje się ponad 400 prac najwybitniejszych polskich artystów. Możesz także zabrać dzieci na spotkanie ze słynnymi rodzimymi niedźwiedziami brunatnymi z warszawskiego zoo i zobaczyć 500 innych gatunków rodzimych i egzotycznych zwierząt.

Wydarzenia w Warszawie zdecydowanie zaspokoją gusta i oczekiwania niejednego melomana, miłośnika sztuki i znawcy historii. A to wszystko dzięki tętniącemu życiu kulturalnemu, niezliczonym festiwalom, wydarzeniom artystycznym, nowoczesnym muzeom oraz pięknym parkom, które obejmują jedną czwartą miasta. Dzięki tym wszystkim atrakcjom możesz mieć pewność, że spędzenie weekendu w stolicy Polski będzie niezapomniane.

Jeśli zastanawiacie się gdzie zjeść w Warszawie polecamy przeczytać nasze wpisy najlepsze restauracje w Warszawie, najlepsze burgery w Warszawie, bar mleczny Warszawa, oraz najlepsze kawiarnie w Warszawie.

Wydarzenia Warszawa – popularne w Warszawie

Szukasz czegoś do zrobienia w Warszawie? Niezależnie od tego, czy jesteś miejscowym, nowym w mieście, czy po prostu jeździsz po mieście, mamy mnóstwo wspaniałych wskazówek i wydarzeń. Możesz przeglądać według lokalizacji, co jest popularne, nasze najlepsze typy, darmowe i płatne wydarzenia Warszawa.

Ze względu na rosnący wybór tętniących życiem klubów i barów, z których każdy ma swój niepowtarzalny styl, Warszawa oficjalnie stała się jednym z najlepszych miejsc nocnego życia w Europie. Aby uzyskać najlepsze wrażenia po zmroku, przeplataj się między gorącymi punktami miasta i niektórymi z jego najlepszych kulturalnych doświadczeń, a będziesz mieć to wszystko. Stolica kraju jest również największa, oferując odwiedzającym szeroki wachlarz zajęć, od muzyki i teatru po modne lokale na koktajl. Poznaj bogatą historię miasta w dzień i jego eleganckie miejsca nocą.

Skip to content