Sample Page Title

Wydarzenia Warszawa

Wydarzenia Warszawa – w tym miejscu znajdziesz listę aktualnych wydarzeń i atrakcji, które są doskonałym pomysłem na spędzenie wolnego czasu czy weekendu w stolicy Polski. Wśród atrakcji turystycznych Warszawy znajdziecie wiele ośrodków kulturowych, muzeów, teatrów, klubów czy obiektów sportowych. Warto śledzić na bieżąco co dzieje się w Warszawie, aby nie przegapić ciekawych atrakcji. Warszawa to miasto, w którym regularnie odbywają się imprezy z udziałem znanych polskich oraz zagranicznych gwiazd. Polecamy śledzić na bieżąco aktualny kalendarz wydarzeń.

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

GILDIA – wystawa Olgi Micińskiej w galerii Rynek 30

3 marca - 28 sierpnia

1zł
GILDIA – wystawa Olgi Micińskiej

Stolarki i ciesielki, czyli kobiety pracujące w drewnie – to bohaterki wystawy Gildia. Artystka Olga Micińska aranżuje w Muzeum Warszawy przystanek na trasie wyobrażonego wędrownego kobiecego cechu rzemieślniczego. To kolejna wystawa w Galerii Rynek 30 – nowej przestrzeni dla sztuki najnowszej w Muzeum Warszawy. Otwarcie już 3 marca 2022 r.

Wystawa Gildia to opowieść o jeszcze nieistniejącej gildii stolarek i ciesielek. Według do dziś żywej tradycji wędrownych gildii niemieckich czeladnik po ukończeniu szkoleń, wyrusza w podróż, wędrując od jednego zlecenia do drugiego. Olga Micińska urządziła w przestrzeni Galerii Rynek 30 tymczasowy przystanek na trasie członkiń wyobrażonej Gildii.

Artystka posługuje się własnymi rzeźbami-obiektami oraz przedmiotami wybranymi z kolekcji Muzeum Warszawy uzupełnionymi o fotografie, aby zainscenizować opowieść o kobiecym związku rzemieślniczym. Kształt, jaki przybiera warsztat wyimaginowanej gildii, zachęca do zmiany naszego myślenia o wytwórstwie przedmiotów jako o domenie działań męskich, związanych z fizyczną siłą i hierarchią.

W powołanym przez artystkę związku rzemieślniczek realizuje się utopijna sytuacja sprawiedliwego podziału pracy, wiary w moc współdziałania, a także estetycznej rewaloryzacji. Za pomocą zdawałoby się prostych przedmiotów takich jak koc, skrzynia transportowa, bieliźniana koszulka czy polerka do paznokci, Micińska konstruuje świat w którym jest również miejsce na poszanowanie ciała i fizyczności pracownicy. Do instalacji artystka wprowadza tkaniny, delikatne jedwabie w przewiewnych ubraniach czeladniczek czy tkane materie, które są innym ważnym motywem w jej twórczości.

Gildia to kontynuacja dotychczasowych działań Olgi Micińskiej. W polu praktyk badawczych i performatywnych artystki są rzemiosło, w szczególności stolarka i tkactwo, sposoby organizacji produkcji i systemowe założenia stojące za tymi procesami. Platformą działań artystycznych i wytwórczych jest powołany przez Micińską w Amsterdamie The Building Institute. Ten artystyczno-mentorski projekt ma konkretny wymiar edukacyjny – polega na szkoleniu i wspieraniu młodych kobiet, by miały większy udział w dotąd męskich zawodach rzemieślniczych związanych z obróbką drewna.

Olga-Micinska-The-Building-Institute-fot.-Silke-Schonfeld

Olga Micińska (ur. 1987 r. w Łodzi) to artystka wizualna mieszkająca w Amsterdamie. Ukończyła studia na Wydziale Rzeźby ASP w Warszawie oraz na uczelni Dutch Art Institute w Arnhem. Poza działalnością artystyczną pracuje rzemieślniczo, projektując i wykonując meble oraz inne obiekty na zamówienie. Inicjatorka eksperymentalnej organizacji The Building Institute, skupiającej się na kształceniu kobiet oraz innych osób marginalizowanych w fachu budowlanym. Pracuje przede wszystkim z drewnem, ale też z tkaniną, ceramiką, metalem czy fotografią. Prace Micińskiej są wystawiane w kraju i za granicą, m.in: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (PL), Polana Institute (PL), Tilde (NL), Miesiąc Fotografii w Krakowie (PL), Marwan (NL), Thkio Ppalies (CY), Combo (SP).

 

Galeria Rynek 30 jest polem działań młodych twórców i twórczyń: artystek i artystów, ale też kuratorek i kuratorów. Różnorodne tematy i środki wyrazu łączyć będzie świeżość spojrzenia i refleksja nad współczesnością. Miejsce spotkania i łącznik pomiędzy przeszłością miasta a tym, co w nim najbardziej aktualne. Galeria Rynek 30 to także przestrzeń współpracy z NGOsami, instytucjami naukowymi czy edukacyjnymi.

Gildię będzie można odwiedzić od 3 marca do 28 sierpnia 2022 roku w Galerii Rynek 30 w siedzibie głównej Muzeum Warszawy na Rynku Starego Miasta.

Wystawa jest czynna we wtorek, środę, piątek i niedzielę od 11:00 do 18:00, a w czwartek i sobotę od 11:00 do 20:00. Bilety: 1 zł lub łączone z biletami na wystawę stałą i czasową, w czwartki wstęp bezpłatny.

Pierwsze wydarzenia towarzyszące – oprowadzania Olgi Micińskiej już 3, 4 i 5 marca. Szczegóły wkrótce: https://muzeumwarszawy.pl/wydarzenia/ Planowane są także warsztaty i wykłady.

 

fotografie, obiekty, inscenizacja Olga Micińska

kuratorka Karolina Ziębińska-Lewandowska

tekst towarzyszący Lidia Pańków

produkcja Marta Galewska

projekt plakatu Anna Światłowska


 

Śledź na bieżąco aktualne wydarzenia Warszawa

Szczegóły

Początek:
3 marca
Koniec:
28 sierpnia
Koszt:
1zł

Wydarzenia Warszawa – co, gdzie, kiedy w Warszawie?

Na naszej stronie Warsaw City znajdziecie wiele ciekawych pomysłów na spędzenie czasu w Warszawie. Niezależnie od tego, czy jesteś maniakiem muzyki klasycznej, naukowcem, miłośnikiem sztuki, filmu czy maniakiem historii – Warszawa ma wiele do zaoferowania. Jeśli planujesz wycieczkę do pięknej stolicy Polski, sprawdź te miejsca, które warto odwiedzić, aby jak najlepiej wykorzystać zwiedzanie Warszawy.

Na naszym portalu aktywna Warszawa znajdziesz wiele ciekawych inspiracji do spędzenia aktywnie czasu w Warszawie.

Na stronie wydarzenia Warszawa znajdziesz kalendarz najciekawszych spektakli, wystaw, koncertów i innych ciekawych wydarzeń w Warszawie.

Wydarzenia Warszawa – śledź kalendarz wydarzeń

Wydarzenia Warszawa to miejsce na naszej stronie, gdzie znajdziecie aktualne informacje co się dzieje w Warszawie. Jeśli planujesz weekend w Warszawie sprawdź koniecznie najciekawsze  atrakcje w Warszawie.

W zakładce atrakcje w Warszawie znajdziesz wiele ciekawych propozycji dla każdego niezależnie od wieku czy zainteresowań.

Mamy nadzieję, że na naszym portalu znajdziecie inspirację na historyczne, ciekawe, zabawne i niezapomniane spędzenie czasu w stolicy Polski.

Wydarzenia Warszawa, które polecamy między innymi: muzea w Warszawie, kina w Warszawie, teatry w Warszawie czy też najładniejsze parki w Warszawie.

Jeśli jeszcze nie byłeś w stolicy Polski, zobacz koniecznie polecane miejsca w Warszawie, gdzie znajdziesz np. Centrum Nauki Kopernik, Muzeum Neonów, Kino Muranów, czy Teatr Kamienica.

Odkrywaj Warsaw City we własnym tempie i poznaj historyczne i nowoczesne strony miasta na panoramicznym autobusie wycieczkowym. Wycieczka rozpoczyna się przy monumentalnym Pałacu Kultury i Nauki, który jest najwyższym budynkiem w Polsce. Tutaj możesz podziwiać niesamowite widoki na miasto z 30. piętra, zanim wyruszysz na dalsze zwiedzanie.

Wydarzenia Warszawa – co warto zobaczyć

Warszawa to tętniąca życiem stolica Polski i największe miasto kraju. Położona nad Wisłą i rozłożona na dużym obszarze Warszawa zachwyca swoją historią, życiem nocnym i wysokim standardem restauracji.

Jeśli interesujesz się historią, powinieneś wysiąść w Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie burzliwa historia miasta jest ożywiana przez ponad 1000 eksponatów. Ponadto w Muzeum Narodowym znajduje się ponad 400 prac najwybitniejszych polskich artystów. Możesz także zabrać dzieci na spotkanie ze słynnymi rodzimymi niedźwiedziami brunatnymi z warszawskiego zoo i zobaczyć 500 innych gatunków rodzimych i egzotycznych zwierząt.

Wydarzenia w Warszawie zdecydowanie zaspokoją gusta i oczekiwania niejednego melomana, miłośnika sztuki i znawcy historii. A to wszystko dzięki tętniącemu życiu kulturalnemu, niezliczonym festiwalom, wydarzeniom artystycznym, nowoczesnym muzeom oraz pięknym parkom, które obejmują jedną czwartą miasta. Dzięki tym wszystkim atrakcjom możesz mieć pewność, że spędzenie weekendu w stolicy Polski będzie niezapomniane.

Jeśli zastanawiacie się gdzie zjeść w Warszawie polecamy przeczytać nasze wpisy najlepsze restauracje w Warszawie, najlepsze burgery w Warszawie, bar mleczny Warszawa, oraz najlepsze kawiarnie w Warszawie.

Wydarzenia Warszawa – popularne w Warszawie

Szukasz czegoś do zrobienia w Warszawie? Niezależnie od tego, czy jesteś miejscowym, nowym w mieście, czy po prostu jeździsz po mieście, mamy mnóstwo wspaniałych wskazówek i wydarzeń. Możesz przeglądać według lokalizacji, co jest popularne, nasze najlepsze typy, darmowe i płatne wydarzenia Warszawa.

Ze względu na rosnący wybór tętniących życiem klubów i barów, z których każdy ma swój niepowtarzalny styl, Warszawa oficjalnie stała się jednym z najlepszych miejsc nocnego życia w Europie. Aby uzyskać najlepsze wrażenia po zmroku, przeplataj się między gorącymi punktami miasta i niektórymi z jego najlepszych kulturalnych doświadczeń, a będziesz mieć to wszystko. Stolica kraju jest również największa, oferując odwiedzającym szeroki wachlarz zajęć, od muzyki i teatru po modne lokale na koktajl. Poznaj bogatą historię miasta w dzień i jego eleganckie miejsca nocą.

Skip to content