Wybory samorządowe w Warszawie. Sprawdź, gdzie możesz głosować

W niedzielę 7 kwietnia odbędą się wybory samorządowe. Kluczowe jest zweryfikowanie naszej obecności w rejestrze wyborców i ustalenie wyznaczonego lokalu wyborczego. Prezydent Warszawy w przemyślanym geście zapowiedział, że w dniu wyborów mieszkańcy stolicy będą mogli korzystać z bezpłatnej komunikacji miejskiej.

Aby potwierdzić swoje uprawnienia do odpowiedniego stałego obwodu głosowania, możesz skorzystać z e-usługi Ministra Cyfryzacji, aplikacji mobilnej mObywatel lub osobiście udać się do Starostwa Okręgowego.

Na koniec poprzedniego tygodnia liczba osób, które złożyły wnioski o wpis do Centralnego Rejestru Wyborców, przekroczyła piętnaście tysięcy. W ciągu zaledwie tygodnia łączna liczba wniosków przekroczyła 8 tysięcy.

7 kwietnia podczas wyborów samorządowych mieszkańcy Warszawy będą mogli oddać swój głos.

Na kogo będziemy oddawać swój głos?

W wyborach samorządowych 7 kwietnia warszawianki i warszawiacy oddadzą swoje głosy na:

  • radnych dzielnicy
  • radnych m.st. Warszawy
  • radnych Sejmiku Województwa Mazowieckiego
  • prezydenta m.st. Warszawy

Wszyscy wybierani są na okres 5 lat.

Wyznaczone godziny głosowania będą wynosić od 19:00 do 21:00, z wyjątkiem określonych obwodów zlokalizowanych w domach pomocy społecznej, szpitalach, zakładach karnych i aresztach śledczych. W tych okręgach głosowanie może zakończyć się już o godzinie 18:00, ale tylko wtedy, gdy każdy uprawniony do głosowania wymieniony w spisie wyborców tego okręgu oddał już swój głos.

Jak głosujemy?

Oddając głos w wyborach do Rady Miasta Stołecznego Warszawy, rady dzielnicy i Sejmiku Województwa Mazowieckiego, wyborca ​​może postawić na karcie do głosowania jedynie znak „X” przy nazwisku kandydata z jednej listy.

Oddając swój głos na Prezydenta m.st. Warszawy należy pamiętać, że przy nazwisku jednego kandydata można postawić tylko znak „X”.

Kiedy głos jest nieważny?

Głos uznaje się za nieważny, kiedy:w

  • w żadnej kratce znajdującej się przy nazwisku kandydata nie zostanie postawiony znak „X”,
  • znak „X” zostanie postawiony w kratce z lewej strony obok nazwiska dwóch lub więcej kandydatów.

Na ważność karty i głosowania nie mają wpływu wszelkie dodatki, rysunki lub dodane nazwiska na karcie do głosowania, chyba że zostaną one umieszczone w wyznaczonej urnie do głosowania.

Od 25 marca do 4 kwietnia 2024 r. o pomoc mogą ubiegać się osoby niepełnosprawne poruszające się na wózkach inwalidzkich i wymagające specjalistycznego transportu do lokali wyborczych. Usługa ta jest dostępna w godzinach od 8:00 do 16:00. W celu rezerwacji prosimy o kontakt pod numerem (22) 298 59 00 lub 720 915 300 lub o przesłanie maila na adres bus@specjaltrans.pl. Usługi Transportowe Marek Włastowski zapewni transport pojazdami specjalnie przystosowanymi do potrzeb osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Źródło: um.warszawa.pl

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Warszawa info co dzień aktualne wiadomości Warszawa z ostatniej chwili.
Śledź na bieżąco wydarzenia Warszawa, aktywna Warszawa, Warszawa atrakcje dla dzieci.

Dołącz do nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Facebooku aby być na bieżąco z aktualnymi wydarzeniami w Warszawie.

Co się dzieje w Warszawie

atrakcje dla dzieci warszawa

Rodzinna niedziela – Teatr Katarynka

📅 Data: niedziela, 14 kwietnia 2024 ⌚ Godzina rozpoczęcia: 12:00 📌 Miejsce: Warszawa - Praga Północ, Hulakula, ul. Jagiellońska...
warszawska secesja spacer

Warszawska SECESJA. Spacer z przewodnikiem

📅 Data: niedziela, 14 kwietnia 2024 ⌚ Godzina rozpoczęcia: 11:00 📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Al. Jerozolimskie 50 Niektórzy twierdzą,...
wyprzedaż garażowa warszawa

Wyprzedaż Garażowa na Bazarze Różyckiego

📅 Data: niedziela, 14 kwietnia 2024 ⌚ Godzina rozpoczęcia: 11:00 📌 Miejsce: Warszawa - Praga Północ, ul. Targowa 54 Pierwsza...
spacer warszawa praga

Dawnej Pragi gangi, haracze i patologie – spacer 13...

📅 Data: sobota, 13 kwietnia 2024 ⌚ Godzina rozpoczęcia: 11:00 📌 Miejsce: Warszawa - Praga Północ, ul. Floriańska 14 Polskie...
Zlot Food Trucków na Bemowie

Zlot Food Trucków na Bemowie 12-14 kwietnia

Przez trzy dni cenione lokale gastronomiczne na kółkach będą serwować mieszkańcom Bemowa swoje słynne specjały. Najlepsze burgery...
Ewa Błaszczyk – recital „Pozwól mi spróbować jeszcze raz”

Ewa Błaszczyk – recital „Pozwól mi spróbować jeszcze raz”

Zapraszamy na niezwykłe spotkanie z Ewą Błaszczyk, która zaprezentuje porywający recital „Pozwól mi spróbować jeszcze raz”.