Wielka powódź na Mazowszu. Rzeka Bug zalewa gospodarstwa

We wtorek w związku z częściowym zalaniem wsi Młynarze zebrał się powiatowy zespół zarządzania kryzysowego. Obecni byli: Wiesław Leśniakiewicz, zastępca szefa MSWiA, Mariusz Frankowski, wojewoda mazowiecki oraz kontyngent strażaków.

Wójt Krzysztof Jezierski z gminy Zabrodzie poinformował, że najpoważniejsze powodzie występują we wsiach Młynarze i Słopsk. 700-metrowy odcinek drogi powiatowej jest całkowicie zanurzony, a woda sięga do kilkudziesięciu centymetrów, przez co jest nieprzejezdna dla pojazdów.

Z nagrań z drona jasno wynika, że ​​otaczające okolicę pola są zanurzone, a woda wdziera się do domów, a niektóre już są zanurzone. Na Młynarze zamieszkuje 109 osób, zarówno stałych, jak i tymczasowych. Ponadto region znany jest z dużej powierzchni działek letniskowych. Spośród stałych mieszkańców 50 osób nie ma obecnie możliwości wyjścia poza swoje posesje. W Słopsku 13 osób zgłosiło trudności. Aby zapewnić bezpieczeństwo dzieciom z wioski, za dowóz ich do szkoły odpowiadali strażacy z miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej.

Rzeka Bug zalewa gospodarstwa
Rzeka Bug zalewa gospodarstwa

Obecny stan rzeczy na Mazowszu, dotyczący podwyższonych poziomów Bugu, pozostaje powodem do niepokoju. W różnych lokalizacjach aktywnie uczestniczy się w budowie wałów przeciwpowodziowych z wykorzystaniem worków z piaskiem jako środka zapobiegawczego. Strażacy nie tylko starają się zapobiegać potencjalnym zagrożeniom, ale także pomagają mieszkańcom radzić sobie w trudnych okolicznościach. We wsi Młynarze dołożyli wszelkich starań, aby dzieci mogły bezpiecznie uczęszczać do szkoły. Film przedstawiający ten godny pochwały czyn został udostępniony na platformach mediów społecznościowych.

W związku z podniesionym poziomem Bugu od kilku dni na Mazowszu akcję ratowniczą prowadzą strażacy i policjanci. Wylewająca się woda przedostała się do wielu miast, wdzierając się na działki letniskowe, a nawet domy. Aby zaradzić tej sytuacji, w weekend i w poniedziałek podjęto wzmożone wysiłki. Do późnej nocy funkcjonariusze pilnie budowali wały przy użyciu worków z piaskiem i bezpiecznie ewakuowali mieszkańców z prywatnych posesji.

Warto zwrócić uwagę, że w miniony weekend poziom wody w różnych miejscowościach na Mazowszu przekroczył próg ostrzegawczy i alarmowy, wpływając na działki letniskowe i posesje prywatne. Aby temu zaradzić, strażacy pilnie zbudowali bariery z worków z piaskiem i bezpiecznie przenieśli rodziny, których domy były zagrożone zalaniem. Ponadto władze wydały wiele zaleceń, w których nalegały, aby mieszkańcy unikali pozostawania na zalanych obszarach.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Śledź na bieżąco wiadomości Warszawa z ostatniej chwili.
Co dzień aktualne wiadomości Warszawa info, co się dzieje w Warszawie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Facebooku aby być na bieżąco z aktualnymi wydarzeniami w Warszawie.

Co się dzieje w Warszawie

zajęcia jogi aktywna warszawa

Bezpłatne zajęcia jogi dla mieszkańców Bemowa

📅 Data: poniedziałek, 3 czerwca 2024 ⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00 📌 Miejsce: Warszawa - Bemowo, Osiedle Przyjaźń Zapraszamy na zajęcia...
Dworzec Zachodni Warszawa

Prace na stacji Warszawa Zachodnia – zmiany w kursowaniu...

Rozpoczyna się kolejny etap remontu i modernizacji stacji Warszawa Zachodnia oraz otaczających ją linii kolejowych, co wiąże...
atrakcje dla dzieci warszawa

Dzień dziecka w Warszawie – pikniki, warsztaty, koncerty i...

Dzieci w Warszawie mogą spodziewać się wielu ciekawych zajęć podczas tegorocznego Dnia Dziecka. Pikniki, warsztaty, koncerty i...
procesje warszawa

Boże Ciało – procesje przejdą przez stolicę

30 maja obchodzimy Boże Ciało w związku z tym w różnych częściach miasta odbędą się procesje. Procesja Bożego...
budowa II linii metra na Bemowie

Postęp prac na ostatnim odcinku linii M2 na Bemowie

Pełną parą idą przygotowania do rozpoczęcia budowy tunelu na ostatnim odcinku linii M2 na Bemowie. W wyspecjalizowanym...
basen odkryty warszawa

Już 29 maja Aktywna Warszawa otwiera dwa baseny odkryte

Już od 29 maja zostaną otwarte dwa baseny odkryte w Warszawie - w Centrum Inflancka i Parku...