Wernisaż fotografii Zbyszka Siemaszko. Warszawa z czasów PRL-u

Przygotujcie się na przeniesienie w czasie do czasów PRL-u wraz ze zbliżającym się wydarzeniem w Warszawie. W czwartek 7 marca jedyny w swoim rodzaju wernisaż rozpocznie wystawę wybitnego fotografa Zbyszka Siemaszki. Od 8 marca do 8 września w Domu Spotkań z Historią zaprezentowana zostanie imponująca kolekcja ponad 200 fotografii ukazujących istotę Warszawy lat 50. i 60. XX wieku. Na otwarcie wernisażu odbędzie się porywający koncert jazzowy. A co najważniejsze, wstęp jest bezpłatny.

📅 Data rozpoczęcia: piątek, 08 marca 2024
Godzina rozpoczęcia: 10:00
📅 Data zakończenia: niedziela, 08 września 2024
📌 Miejsce: Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20

Uznawany za wybitną postać fotografii warszawskiej, Byszek Siemaszko był niezwykłym artystą, który umiejętnie dokumentował ewoluujący krajobraz powojennej stolicy. Przez swój obiektyw uwiecznił nie tylko najważniejsze kamienie milowe w historii Warszawy, ale także zwykłe, prozaiczne momenty codziennego życia PRL. Jego fotografie żywo przedstawiały Warszawę jako tętniącą życiem i współczesną metropolię, rozświetloną urzekającym blaskiem neonów. Wyjątkowa twórczość Siemaszki gościła na łamach popularnego tygodnika „Stolica”, którego wizerunki zdobiły imponujące 222 okładki.

Wernisaż wystawy: „Zbyszko Siemaszko. Uchwycić istotę Warszawy. Spojrzenie w epokę powojenną”.

Zapraszamy na urzekającą wystawę „Zbyszko Siemaszko: Fotograf Warszawy”, prezentującą niezwykłą kolekcję ponad 200 fotografii obrazujących dorobek artystyczny artysty przez całe życie. Zanurz się w wizualną podróż w czasie i poznaj urzekającą esencję Warszawy z czasów PRL.

Bądźcie z nami 7 marca o godzinie 18:00. na uroczyste otwarcie urzekającej wystawy fotografii Zbyszka Siemaszki. To niezwykłe wydarzenie odbędzie się w prestiżowym Domu Spotkań z Historią, mieszczącym się przy ulicy Karowej 20. Aby podkreślić atmosferę i oddać hołd kreacji muzycznej Warszawy przez Siemaszkę, na otwarcie odbędzie się hipnotyzujący koncert jazzowy w wykonaniu Ł. Nie przegap tej wyjątkowej okazji, aby zanurzyć się w kunszcie Siemaszki. Wystawa będzie otwarta dla publiczności od 8 marca do 8 września 2024 roku.

Za wstęp na wystawę, wernisaż i koncert nie pobiera się opłat. Program otwarcia wystawy fotografii Zbigniewa Siemaszki obejmuje oprowadzanie i warsztaty dla zwiedzających. Więcej szczegółów na temat programu można znaleźć na stronie internetowej Domu Spotkań z Historią.

Aby naprawdę zanurzyć się w atmosferze PRL-u w okresie powojennym w Warszawie, warto odwiedzić Muzeum Neonów przy ul. Mińskiej 25. W tym wyjątkowym muzeum znajduje się imponująca kolekcja ponad 200 żywych neonów, każdy z własną fascynującą historią. Dodatkowym bonusem jest fakt, że obecna wystawa zatytułowana „Designers of Light” jest hołdem złożonym utalentowanym indywidualistom stojącym za tymi ikonicznymi warszawskimi neonami.

Czy kiedykolwiek chcieliście przekonać się, jak wyglądało życie w domu w czasach PRL-u? Teraz jest to możliwe dzięki Muzeum Życia w PRL. Wejdź do specjalnie odtworzonych pomieszczeń, które bardzo przypominają te sprzed kilkudziesięciu lat. Zanurz się w wyjątkowej atmosferze muzeum i odkryj szeroką gamę towarów i eksponatów z tego znaczącego okresu w historii.

Zbyszko Siemaszko to utalentowany fotograf pochodzący z Warszawy.

W Domu Spotkań z Historią prezentowana jest obecnie nowa wystawa „Zbyszko Siemaszko: Fotograf Warszawy”, prezentująca imponującą kolekcję blisko 200 fotografii przedstawiających dorobek artystyczny Zbyszka Siemaszki. Te urzekające obrazy dają wgląd w perspektywę Siemaszki na Warszawę w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku. Fotograf niestrudzenie uwieczniał miasto zarówno w dzień, jak i w nocy, wykorzystując eksperymentalne perspektywy i wyszukując intrygujące kompozycje. Siemaszko przedstawił przez swój obiektyw stolicę jako tętniącą życiem i nowoczesną metropolię, rozświetloną hipnotyzującym blaskiem neonów. Jego prace dokumentowały odbudowę miasta, ukazując nowe rozwiązania architektoniczne, odrestaurowane zabytki, tętniące życiem centra miast, dzielnicę praską, osiedla mieszkaniowe i malownicze plaże nad Wisłą. Siemaszko skrupulatnie zaplanował każdy kadr, zwracając szczególną uwagę na klimat i estetykę swoich fotografii. Miał jednak też oko na spontaniczne sceny uliczne, uchwycając istotę życia codziennego w PRL-u jako fotoreporter tygodnika „Stolica”. Siemaszko specjalizuje się w dokumentalnej fotografii miejskiej, a na wystawie prezentowane są nie tylko jego niezwykłe fotografie, ale także 28 okładek Tygodnika „Stolica” ozdobionych jego ikonicznymi wizerunkami. Dodatkowo zwiedzający będą mieli okazję obejrzeć oryginalne aparaty, którymi posługiwał się sam utalentowany twórca.
Na wystawie prezentowany jest zbiór fotografii wykonanych głównie w latach 1950-1960. Kuratorzy Katarzyna Madoń-Mitzner i Krzysztof Wójcik starannie wybrali te zdjęcia z obszernego archiwum autora.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Warszawa info co dzień aktualne wiadomości Warszawa z ostatniej chwili.
Śledź na bieżąco co się dzieje w Warszawie, aktywna Warszawa, Warszawa atrakcje dla dzieci.

Dołącz do nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Facebooku aby być na bieżąco z aktualnymi wydarzeniami w Warszawie.

Co się dzieje w Warszawie

atrakcje dla dzieci warszawa

Rodzinna niedziela – Teatr Katarynka

📅 Data: niedziela, 14 kwietnia 2024 ⌚ Godzina rozpoczęcia: 12:00 📌 Miejsce: Warszawa - Praga Północ, Hulakula, ul. Jagiellońska...
warszawska secesja spacer

Warszawska SECESJA. Spacer z przewodnikiem

📅 Data: niedziela, 14 kwietnia 2024 ⌚ Godzina rozpoczęcia: 11:00 📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Al. Jerozolimskie 50 Niektórzy twierdzą,...
wyprzedaż garażowa warszawa

Wyprzedaż Garażowa na Bazarze Różyckiego

📅 Data: niedziela, 14 kwietnia 2024 ⌚ Godzina rozpoczęcia: 11:00 📌 Miejsce: Warszawa - Praga Północ, ul. Targowa 54 Pierwsza...
spacer warszawa praga

Dawnej Pragi gangi, haracze i patologie – spacer 13...

📅 Data: sobota, 13 kwietnia 2024 ⌚ Godzina rozpoczęcia: 11:00 📌 Miejsce: Warszawa - Praga Północ, ul. Floriańska 14 Polskie...
Zlot Food Trucków na Bemowie

Zlot Food Trucków na Bemowie 12-14 kwietnia

Przez trzy dni cenione lokale gastronomiczne na kółkach będą serwować mieszkańcom Bemowa swoje słynne specjały. Najlepsze burgery...
Ewa Błaszczyk – recital „Pozwól mi spróbować jeszcze raz”

Ewa Błaszczyk – recital „Pozwól mi spróbować jeszcze raz”

Zapraszamy na niezwykłe spotkanie z Ewą Błaszczyk, która zaprezentuje porywający recital „Pozwól mi spróbować jeszcze raz”.