Warszawskie Wieżowce i Punkty Widokowe

Warszawa jasno wyraziła ambicję posiadania większej liczby drapaczy chmur niż jakiekolwiek inne miasto w Europie. Miasto posiada obecnie 25 budynków o powierzchni ponad 100 m, a kolejnych 10 zatwierdzonych do budowy w nadchodzących latach. Liczba proponowanych w tej chwili drapaczy chmur, które ubiegają się o akceptację, mogłaby potencjalnie podnieść ich sumę do 65. Ukochane przez mieszkańców i symbolizujące śmiałą wizję miasta i ambicję bycia najnowocześniejszą stolicą w Europie, przyjrzyjmy się niektórym z najbardziej godne uwagi wieże i punkty widokowe w Warszawie, zaczynając od najwyższych.

Warszawskie Wieżowce i Punkty Widokowe

Wieża Varso 

Polska posiada teraz najwyższy budynek w UE na 310 m, choć aż prosi się o podkreślenie, że ostatnie 80 m to właściwie zupełnie bezcelowa i niezbyt atrakcyjna iglica. W związku z tym poziom dachu wynosi w rzeczywistości 230 m i ma być publicznym tarasem widokowym (VistaTerrace) oferującym najwyższe dostępne widoki, przy jednoczesnym utrzymaniu stóp na twardym podłożu. Restauracja i bar Skytop zajmą 46. i 48. piętro. Oczekuje się, że Varso będzie w pełni operacyjny do końca 2022 roku.

Wieża Varso najwyższy budynek w Warszawie
Wieża Varso najwyższy budynek w Warszawie

Pałac Kultury i Nauki 

Po wojnie pęd do odbudowy Warszawy spowodował powstanie czegoś, co stało się ikoną miasta. Dominujący w panoramie miasta budzący grozę Pałac Kultury i Nauki (PKiN) wznosi się na wysokość nieco ponad 231 metrów i przez wiele dziesięcioleci był najwyższą i największą budowlą w Polsce. Zamówiony przez Stalina jako „dar od narodu sowieckiego”, był pierwotnie interpretowany jako przypomnienie z Moskwy, że Wielki Brat naprawdę obserwował. Do dziś budzi mieszane uczucia wśród mieszkańców i miłośników architektury, a upadek komunizmu wywołał nawet wezwania do jego zburzenia.

5 kwietnia 1952 r. przedstawiciel ZSRR Nikołaj Sobolew i premier Polski Józef Cyrankiewicz podpisali umowę, aby zbudować potworność na spotkaniu w obecnej restauracji Belvedere. W ciągu kilku tygodni rozpoczęła się budowa. Ponad 3500 robotników przywieziono z krajów sowieckich i umieszczono w specjalnie wybudowanej wsi w Jelonkach w zachodniej Warszawie, gdzie zostali skutecznie odcięci od świata zewnętrznego. Pracując przez całą dobę, ukończenie Pałacu zajęło im zaledwie trzy lata. Zaprojektowany przez radzieckiego architekta Lwa Rudniewa (również odpowiedzialnego za Uniwersytet Łomonosowa w Moskwie), jest wspaniałym przykładem architektury epoki socjalizmu, a także zawiera kilka bardziej tradycyjnych stylów (filary i parapety były najwyraźniej inspirowane Sukiennicami na Rynku Starego Miasta w Krakowie). Zbudowany z około 40 milionów cegieł i mieszczący 3288 pokoi, rozległy Pałac można podobno zobaczyć z odległości 30 km. Wielofunkcyjny budynek pierwotnie przeznaczony na siedzibę partii komunistycznej mieści obecnie muzea, restauracje, teatry, sale konferencyjne, biura itp. Sala Kongresowa jest wystarczająco duża, aby pomieścić 3000 osób i znajdowała się tutaj w 1967 roku że The Rolling Stones stali się jednym z pierwszych zachodnich zespołów, które wystąpiły przed publicznością z bloku wschodniego. Według miejskiej legendy armia dzikich kotów żyje teraz w przepastnych piwnicach, ucztując na legionach gryzoni, które również przebywają w ponurych trzewiach budynku.

Do konstrukcji dobudowano najwyższą wieżę zegarową na świecie i odsłonięto ją 1 stycznia 2001 r., a zwiedzający powinni zapisać się na wizytę na platformie widokowej. Najpierw kup bilety, a następnie wjedź windą – wraz z obsługą – aż na 30. piętro, aby podziwiać panoramiczne widoki z prawdziwego tarasu na świeżym powietrzu. Jedynym problemem z tymi widokami jest to, że nie ma w nich Pałacu Kultury!

Warsaw Spire 

Trzecia najwyższa wieża w Warszawie (220 m) jest również jedną z najbardziej estetycznych. Neonowoczesny biurowiec z hiperboliczną (zakrzywioną do wewnątrz) szklaną fasadą, ukończony w 2016 roku, szybko zdobył nagrodę MIPIM Award for Best Office and Business Development na świecie. Wysoko chwalony przez branżowych, jak i lokalnych mieszkańców, budynek jest siedzibą FRONTEX – Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej, a projekt obejmuje nowy plac publiczny – Plac Europejski, zlokalizowany pomiędzy trzema budynkami. Warty odwiedzenia, mały plac ma wiele funkcji: drzewa, ławki, fontanny, odbijające baseny, dwa duże malowidła ścienne, amfiteatr, unikalną galerię Art Walk, w której wyświetlane są zmieniające się eksponaty, oraz kultową instalację 3D-nękającą na Instagramie, która mówi „Kocham Warszawę”. Co więcej, przez cały rok coś się dzieje, w tym koncerty, pokazy filmowe, częste transmisje sportowe na żywo, a zimą lodowisko. Oczywiście są też kawiarnie, bary i punkty gastronomiczne, dzięki czemu jest to wyjątkowe miejsce na spędzenie czasu w biznesowej dzielnicy Warszawy.

Warsaw Spire Warszawa

Warsaw Trade Tower

Ukończony w 1999 roku Warsaw Trade Tower stoi na horyzoncie niczym wysoki, zmutowany ołówek. Mierząca 208 metrów, przypominająca rurę konstrukcja może pochwalić się jednymi z najszybszych wind na kontynencie i jest piątym najwyższym budynkiem w mieście (na razie).

Warsaw UNIT

Piąta najwyższa wieża w Warszawie (202 m) została ukończona w 2021 roku. Z powodu otwarcia w kwietniu 46. piętro jest wyposażony w Skybar i nową, szaloną atrakcję adrenaliny Skyfall – przyprawiające o zawroty głowy szklane pudełko, które wisi na zewnątrz budynku i nagle przechyla się o 15 stopni do przodu!

Złota 44

Zaprojektowany przez słynnego polsko-amerykańskiego architekta Daniela Libeskinda, ten luksusowy wieżowiec mieszkalny jest jednym z najpiękniejszych i najbardziej charakterystycznych drapaczy chmur w Wawie, a także jego 7. co do wysokości (192 m). Aby zapoznać się z pełną historią tej piętrowej wieży, zobacz naszą dedykowaną funkcję.

Wieżowce Warszawa Złota 44
Wieżowce Warszawa Złota 44

Hotel InterContinental

Będący częścią lasu drapaczy chmur, które wyrosły wokół Pałacu Kultury, warszawski InterContinental jest jednym z najwyższych hoteli pięciogwiazdkowych na świecie. Wyjątkowy, „wycinany” projekt hotelu stworzył Tadeusz Spychała, aby uspokoić narzekania okolicznych mieszkańców, że hotel całkowicie blokuje im dostęp do światła słonecznego. Wśród wielu unikalnych cech hotelu jest basen 150m w powietrzu na 43. i 44. piętrze – najwyższy basen w kraju.

Centrum LIM/Marriot

Naprzeciwko stoi warszawski Marriott. Prosta szklana konstrukcja 140-metrowego hotelu była sceną pierwszego występu Alaina Roberta w Europie Wschodniej. Znany również jako francuski Spiderman, Robert wspiął się na 41-piętrowy hotel gołymi rękami, wiwatowany przez wielotysięczny tłum. Panorama Bar na 40. piętrze oferuje płynny sposób na oglądanie miasta. Piwo jest jednym z najdroższych w mieście, ale w porównaniu z tym, co podaje Pałac Kultury, staje się czymś w rodzaju okazyjnej: piwo, widok, bez wiatru, bez wrzeszczących dzieci w wieku szkolnym. Niedawno prezydent Barack Obama zadzwonił do domu Marriotta podczas swojej wizyty w mieście w 2011 roku.

Punkty widokowe Warszawa Marriot
Punkty widokowe Warszawa Marriot

The Warsaw Hub

Warsaw Hub, wcześniej znany jako Sienna Towers, to kompleks budynków wielofunkcyjnych ukończony w 2020 roku przez belgijskiego dewelopera Ghelamco. Składa się z dwóch 130-metrowych budynków oraz 86-metrowego budynku w pobliżu Muzeum Powstania Warszawskiego. W domu Crowne Plaza Hotel, widoki z pokoi i różnych lokali gastronomicznych wewnątrz są niesamowite, w tym Crown Plaza Roof Bar.

Novotel

Pierwotnie znany jako Forum lub pod pseudonimem Dollar Towers w czasach komunizmu, gigantyczny Novotel był pierwszym wysokiej klasy hotelem wybudowanym w powojennej Polsce, kiedy został ukończony w 1974 roku. Obecnie należący do grupy hotelowej Accor. w 2005 r. przeszedł remont o wartości 30 mln euro, w wyniku którego struktura zmieniła kolor z żółtego na szary.

Blue Tower

Kolejnym wieżowcem o ciekawej historii jest Blue Tower, czyli Peugeot Tower na pl. Bankowy. Kiedyś w miejscu największej warszawskiej synagogi i wysadzonym przez nazistów dynamitem, krążył miejski mit, że rabin rzucił klątwę na ziemię, że żaden budynek nigdy nie zajmie jej miejsca. W nadprzyrodzonym skręcie budowa Niebieskiej Wieży zajęła ponad trzy dekady, rzekomo dopiero po tym, jak bardziej wyrozumiały rabin zdjął klątwę.

Hotel Westin

le na najlepszą przejażdżkę windą w Warszawie zamelduj się w hotelu Westin. Szklana winda porusza się w górę iw dół 90-metrowego zgarniacza, zapewniając doskonały widok na najbliższą okolicę.

Wieża Atlas

Wysoki na 119 metrów i ukończony w 1999 roku, miejscowi uważają, że ten wygląda jak porta-loo, ale na 27. piętrze znajduje się jeden z najlepszych luksusowych klubów dachowych na świecie, Level 27.

Prudential Tower/Hotel Warszawa

Historia miłosnego romansu Warszawy z wieżowcami sięga lat 30. XX wieku i powstania budynku Prudential Insurance. Ukończona w 1933 r. na wysokości 61 metrów konstrukcja w stylu nowojorskim stała się pierwszym drapaczem chmur w mieście. Wraz z nadejściem II wojny światowej jego wysokość nadała mu ogromne znaczenie strategiczne. Po wybuchu Powstania Warszawskiego 1944 stał się głównym celem Armii Krajowej i został zdobyty już pierwszego dnia bitwy – po raz pierwszy od pięciu lat nad miastem zawisła polska flaga. Niemcy rozpoczęli serię zaciekłych uderzeń, aby go odzyskać, i chociaż pociski wypatroszyły budynek, jego stalowy szkielet nie chciał się przewrócić. Załatany po wojnie budynek Prudential stał się PRL-owskim Hotelem Warszawa, a w 2018 roku został przebudowany na jeden z najlepszych luksusowych hoteli w stolicy przez grupę Likus.


 

Polecamy również śledzić na bieżąco co dzieje się w Warszawie oraz polecane miejsca w Warszawie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Facebooku aby być na bieżąco z aktualnymi wydarzeniami w Warszawie.

Co się dzieje w Warszawie

46. Nationale-Nederlanden Maraton Warszawski

46. Nationale-Nederlanden Maraton Warszawski

Maraton Warszawski i bieg na 10 kilometrów W niedzielę, 29 września, rozegrany zostanie 46. Nationale-Nederlanden Maraton Warszawski i...
Roztańczony PGE Narodowy 2024

Roztańczony PGE Narodowy 28 września

W sobotę 28 września odbędzie się kolejna edycja imprezy „Roztańczony PGE Narodowy”. W niedzielę uczestnicy Maratonu Warszawskiego...
pies_schroniska_na_paluchu_w_parku._akcja_adoptuj_warszawiaka

29 września kolejna odsłona akcji Adoptuj Warszawiaka

W najbliższą niedzielę, 29 września, odbędzie się kolejna odsłona akcji Adoptuj Warszawiaka. Tym razem psy ze Schroniska...

Wsparcie dla miejskiego szpitala na walkę z rakiem

7 mln zł otrzyma Szpital Czerniakowski przy ul. Stępińskiej na rozwój chirurgii onkologicznej. Dzięki pieniądzom z budżetów...
MSN-Warszawa

Budynek MSN już gotowy – za miesiąc wielkie otwarcie

Dobra wiadomość dla wszystkich miłośników sztuki, ale też mieszkańców i turystów. Muzeum Sztuki Nowoczesnej jest już prawie...
kino Tęcza Warszawa

Rusza przebudowa legendarnego kina Tęcza

W ciągu najbliższych kilku miesięcy spodziewana jest całkowita modernizacja budynku kina Tęcza. Powstanie sala kinowa, która będzie...