Warszawskie szpitale po stronie kobiet

Wszystkie miejskie placówki medyczne wykonują procedury lecznicze przewidziane przepisami prawnymi. Każda pacjentka, zwłaszcza w sytuacji zagrożenia życia, otrzymuje wsparcie. Kierownictwo miejskich szpitali z oddziałami ginekologicznymi podpisało wspólne oświadczenie dotyczące dostępu do wszystkich usług medycznych, w tym przerywania ciąży, w przypadkach zgodnych z aktualnym prawem.

“Dziś symbolicznie przed Warszawskim Instytutem Zdrowia Kobiet zebraliśmy się, żeby jasno wyrazić stanowisko wszystkich szpitali z oddziałami ginekologiczno-położniczymi nadzorowanych przez m.st. Warszawa. W każdym naszym szpitalu każda warszawianka, każda kobieta zawsze może liczyć na pomoc w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia oraz na szacunek dla Waszych wyborów i praw, w tym szczególnie prawa do prywatności – podkreślała podczas konferencji prasowej zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy Renata Kaznowska.”

“Insynuacje, jakoby pacjentki stojących obok mnie dyrektorów szpitali mogły mieć utrudnioną pomoc w dostępie do legalnych usług medycznych, są nieuczciwe i nieprawdziwe. Podam państwu statystyki, których nigdy wcześniej nie podawaliśmy, bo nie chcemy sprowadzać kobiet w ekstremalnie trudnej sytuacji życiowej stojących wobec jeszcze trudniejszych wyborów do statystyki. Teraz to jednak konieczne. W roku 2018 – 6 zabiegów przerwania ciąży z przyczyn medycznych lub z powodu gwałtu. Rok 2019 – 2 procedury, rok 2021 – 1 procedura. Rok 2021, po wejściu w życie wyroku Trybunału Julii Przyłębskiej – 4 procedury, w roku 2022 – 7 procedur, w pierwszej połowie 2023 roku – 8 procedur – informowała dziś wiceprezydent Kaznowska.”

Pomoc mimo opresyjnego prawa

Obecnie w Polsce, po orzeczeniu TK z października 2020 r. przerwanie ciąży dopuszczalne jest tylko w dwóch przypadkach: gdy ciąża jest efektem gwałtu oraz gdy ciąża zagraża życiu kobiety.

“Wobec opresyjnego prawa, w którym żyjemy, bardzo trudno jest nam pomagać kobietom. Ale w Szpitalu Bielańskim każda pacjentka znajdzie pomoc, zrozumienie i fachową opiekę. W tym roku ponad 500 pacjentek skorzystało z badań prenatalnych, omniopuncji. Obecnie nie możemy im pomóc tak, jak kiedyś, to dla nas bardzo trudna sytuacja. Mimo to żadna pacjentka w Szpitalu Bielańskim nie spotka się z odmową – powiedział dr Filip Dąbrowski, ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego Szpitala Bielańskiego.”

Dołącz do nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Facebooku aby być na bieżąco z aktualnymi wydarzeniami w Warszawie.

Co się dzieje w Warszawie

W sobotę, 11 maja, na PGE Narodowym będą rywalizowali...

Przygotuj się na weekend pełen sportowych emocji! Już w najbliższą sobotę, 11 maja, na kultowym Stadionie PGE...
park Pole Mokotowskie

Piknikowy weekend w stolicy

W najbliższy weekend warszawiaków czeka nie jeden, a dwa pikniki rodzinne oraz inauguracyjna w roku akcja wymiany...
sinfonia-varsovia-warszawa (1)

Między 13 maja a 9 czerwca muzycy Sinfonii Varsovii...

Od 13 maja do 9 czerwca utalentowani muzycy Sinfonii Varsovii udają się w fascynującą podróż po Warszawie...

Miejskie wsparcie dla posiadaczy zwierząt

Przez najbliższe dwa lata miasto Warszawa będzie realizować nową inicjatywę, której celem będzie sterylizacja i wszczepianie chipów...

Dźwiękowa odNOWA – koncert Zespołu VOCALOVE pełen zaskakujących aranżacji...

Zapraszamy Was na niezwykłe spotkanie z muzyką rozrywkową w zupełnie nowym świetle. Przygotujcie się na chwile pełne...
majówka w warszawie wycieczka rowerowa

Wielka majówka. Śródmieście śladami Kory | Wycieczka rowerowa

📅 Data: 01 maja 2024 ⌚ Godzina rozpoczęcia: 14:00 📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, ul. Okólnik 2 💲 Podczas wydarzenia...