Warszawska Opera Kameralna

Warszawska Opera Kameralna została założona w 1961 roku przez Stefana Sutkowskiego, który do dziś pełni funkcję jej dyrektora naczelnego i artystycznego. Inauguracyjnym spektaklem zespołu, wystawionym 4 września 1961 roku, była La Serva Padrona Pergolesiego. Od października 1986 roku Opera występuje we własnym teatrze, zabytkowym budynku z 1775 roku, którego publiczność ma swój udział w powstającym dźwięku akustycznym.

Repertuar Warszawskiej Opery Kameralnej obejmuje różnorodne style i gatunki muzyczne: od średniowiecznych misteriów po opery epoki baroku i klasycyzmu, pantomimy XVIII wieku, opery Rossiniego i Donizettiego, a także dzieła współczesnych kompozytorów.

Zespoły Warszawskiej Opery Kameralnej regularnie koncertują także z muzyką kameralną, oratoryjną i symfoniczną różnych epok. W 1984 roku Warszawska Opera Kameralna utworzyła Ośrodek Badań i Dokumentacji Dawnej Muzyki Polskiej. Zajmuje się badaniem, publikacją, wykonawstwem i rejestracją nowo odkrytych dzieł kompozytorów polskich.

Muzyka Wolfganga Amadeusza Mozarta od dawna zajmuje poczesne miejsce w repertuarze firmy. Warszawska Opera Kameralna jest jedyną firmą na świecie, która ma cały dorobek operowy Mozarta w swoim stałym repertuarze, a to bezprecedensowe osiągnięcie zdobyło międzynarodowe uznanie w całym warszawskim zespole. Oprócz tego Warszawska Opera Kameralna zorganizowała także Festiwal Claudio Monteverdiego, Gatunek Obchody 400-lecia Opery oraz Festiwal Oda do Europy.

Adres: aleja “Solidarności” 76B, 00-145 Warszawa, Polska

Więcej informacji: https://operakameralna.pl/


 

Polecamy również odwiedzić Teatr Wielki w Warszawie oraz Zamek Królewski w Warszawie.

Co się dzieje w Warszawie

10. Targi Zero Waste już 2 grudnia

W sobotę 2 grudnia w stolicy odbędą się już 10. coroczne Targi Zero Waste. To przełomowe wydarzenie...

Zderzenie tramwajów przy Dworcu Wileńskim

Na przystanku Dworzec Wileński tramwaj linii 3 jadący do Gocławka zderzył się z zatrzymującym się tramwajem linii...

Podpisano umowę na budowę parku linearnego na Ursynowie

Nowo wybudowany park przyniesie mieszkańcom Ursynowa dodatkowe korzyści już w roku 2026. Park ma być zlokalizowany bezpośrednio...
Skip to content