Warszawa odzyskuje budynki przy Sobieskiego 100

Przymusowe otwarcie bramy, zapieczętowanie lokalu, założenie nowych zamków – Warszawa w asyście komornika przejmuje „Szpiegowo” bezprawnie okupowane przez Rosję. Budynek ma służyć uchodźcom z Ukrainy.

“Tak, jak zapowiadałem, „Szpiegowo” przechodzi w nasze ręce. To niezwykle symboliczne, że zamykamy ten proces teraz, w dobie rosyjskiej agresji. Zależy mi na tym, by ten budynek mógł służyć naszym ukraińskim przyjaciołom. Wspólnie z Ambasadą Ukrainy zdecydujemy, jak najlepiej go zagospodarować. Mam nadzieję, że rządzący Polską wykażą się empatią i wesprą finansowo prace remontowe. Będę się o to zwracać – powiedział prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski.”

Termin dobrowolnego wydania „Szpiegowo” przez Rosję upłynął 11 kwietnia o godzinie 9:00. To właśnie w tym czasie komornik, działając na wniosek Prezydenta m.st. Warszawy, podjął ostatnią próbę odzyskania nieruchomości bez przymusu. Ten również został odrzucony. W trakcie egzekucji zabezpieczono każde z setek pomieszczeń w budynku.

Budynek przy ul. Sobieskiego 100 jest okupowany przez Federację Rosyjską od ponad czterdziestu lat, początkowo na podstawie umów międzynarodowych przewidujących wykorzystanie obiektu do celów dyplomatycznych. Jednak „Szpiegowo” od dawna nie pełniło takiej funkcji, dlatego Sąd Okręgowy w Warszawie prawomocnym wyrokiem z 2016 r. nakazał Federacji Rosyjskiej zwrot bezprawnie zajętego mienia i wypłatę ponad 7 mln zł należności z odsetkami. Ponieważ strona rosyjska nie chce wywiązać się ze swoich zobowiązań, Prezydent m.st. Warszawy złożył wniosek o egzekucję komorniczą.

Jak tłumaczy Warszawie Tomasz Bratek, zastępca prezydenta m.st. Warszawy: decyzja o wszczęciu egzekucji komorniczej ma bezpośredni związek z atakiem Rosji na Ukrainę.

Budynek przy ul. Sobieskiego 100 stanowi własność Skarbu Państwa, a zarząd nad nim sprawuje prezydent m.st. Warszawy.

źródło: um.warszawa.pl


 

Śledź na bieżąco co się dzieje w Warszawie

Co się dzieje w Warszawie

10. Targi Zero Waste już 2 grudnia

W sobotę 2 grudnia w stolicy odbędą się już 10. coroczne Targi Zero Waste. To przełomowe wydarzenie...

Zderzenie tramwajów przy Dworcu Wileńskim

Na przystanku Dworzec Wileński tramwaj linii 3 jadący do Gocławka zderzył się z zatrzymującym się tramwajem linii...

Podpisano umowę na budowę parku linearnego na Ursynowie

Nowo wybudowany park przyniesie mieszkańcom Ursynowa dodatkowe korzyści już w roku 2026. Park ma być zlokalizowany bezpośrednio...
Skip to content