Warszawa odzyskuje budynki przy Sobieskiego 100

Przymusowe otwarcie bramy, zapieczętowanie lokalu, założenie nowych zamków – Warszawa w asyście komornika przejmuje „Szpiegowo” bezprawnie okupowane przez Rosję. Budynek ma służyć uchodźcom z Ukrainy.

“Tak, jak zapowiadałem, „Szpiegowo” przechodzi w nasze ręce. To niezwykle symboliczne, że zamykamy ten proces teraz, w dobie rosyjskiej agresji. Zależy mi na tym, by ten budynek mógł służyć naszym ukraińskim przyjaciołom. Wspólnie z Ambasadą Ukrainy zdecydujemy, jak najlepiej go zagospodarować. Mam nadzieję, że rządzący Polską wykażą się empatią i wesprą finansowo prace remontowe. Będę się o to zwracać – powiedział prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski.”

Termin dobrowolnego wydania „Szpiegowo” przez Rosję upłynął 11 kwietnia o godzinie 9:00. To właśnie w tym czasie komornik, działając na wniosek Prezydenta m.st. Warszawy, podjął ostatnią próbę odzyskania nieruchomości bez przymusu. Ten również został odrzucony. W trakcie egzekucji zabezpieczono każde z setek pomieszczeń w budynku.

Budynek przy ul. Sobieskiego 100 jest okupowany przez Federację Rosyjską od ponad czterdziestu lat, początkowo na podstawie umów międzynarodowych przewidujących wykorzystanie obiektu do celów dyplomatycznych. Jednak „Szpiegowo” od dawna nie pełniło takiej funkcji, dlatego Sąd Okręgowy w Warszawie prawomocnym wyrokiem z 2016 r. nakazał Federacji Rosyjskiej zwrot bezprawnie zajętego mienia i wypłatę ponad 7 mln zł należności z odsetkami. Ponieważ strona rosyjska nie chce wywiązać się ze swoich zobowiązań, Prezydent m.st. Warszawy złożył wniosek o egzekucję komorniczą.

Jak tłumaczy Warszawie Tomasz Bratek, zastępca prezydenta m.st. Warszawy: decyzja o wszczęciu egzekucji komorniczej ma bezpośredni związek z atakiem Rosji na Ukrainę.

Budynek przy ul. Sobieskiego 100 stanowi własność Skarbu Państwa, a zarząd nad nim sprawuje prezydent m.st. Warszawy.

źródło: um.warszawa.pl


 

Śledź na bieżąco co się dzieje w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Facebooku aby być na bieżąco z aktualnymi wydarzeniami w Warszawie.

Co się dzieje w Warszawie

W sobotę, 11 maja, na PGE Narodowym będą rywalizowali...

Przygotuj się na weekend pełen sportowych emocji! Już w najbliższą sobotę, 11 maja, na kultowym Stadionie PGE...
park Pole Mokotowskie

Piknikowy weekend w stolicy

W najbliższy weekend warszawiaków czeka nie jeden, a dwa pikniki rodzinne oraz inauguracyjna w roku akcja wymiany...
sinfonia-varsovia-warszawa (1)

Między 13 maja a 9 czerwca muzycy Sinfonii Varsovii...

Od 13 maja do 9 czerwca utalentowani muzycy Sinfonii Varsovii udają się w fascynującą podróż po Warszawie...

Miejskie wsparcie dla posiadaczy zwierząt

Przez najbliższe dwa lata miasto Warszawa będzie realizować nową inicjatywę, której celem będzie sterylizacja i wszczepianie chipów...

Dźwiękowa odNOWA – koncert Zespołu VOCALOVE pełen zaskakujących aranżacji...

Zapraszamy Was na niezwykłe spotkanie z muzyką rozrywkową w zupełnie nowym świetle. Przygotujcie się na chwile pełne...
majówka w warszawie wycieczka rowerowa

Wielka majówka. Śródmieście śladami Kory | Wycieczka rowerowa

📅 Data: 01 maja 2024 ⌚ Godzina rozpoczęcia: 14:00 📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, ul. Okólnik 2 💲 Podczas wydarzenia...