Warszawa nadaje numery PESEL ukraińskim uchodźcom

Rejestracja dla ukraińskich uchodźców w Polsce, którzy chcą uzyskać PESEL i pozostać w kraju, rozpoczęła się w środę 16 marca – poinformował w sobotę wiceminister spraw wewnętrznych.

Przyznawanie numerów PESEL będzie odbywało się od środy na trzy sposoby:

  1. Za pośrednictwem mobilnych terminali w punktach noclegowych. Procedura obsłużenia jednej osoby ma zajmować ok. 30-40 minut.
  2. Za pomocą specjalnych punktów utworzonych na terenie stolicy
  3. W urzędach dzielnicowych

Paweł Szefernaker zaapelował także do ukraińskich uchodźców chcących uzyskać numer PESEL, aby nie wszyscy pierwszego dnia udali się do ich lokalnych urzędów.

Odbyliśmy spotkanie z burmistrzami, dziś rano zaprosiliśmy wszystkich burmistrzów na wideokonferencję – wyjaśnił Szefernaker. „Ustanowiliśmy tam wspólny model, sposób pracy. I w tym zakresie ważna jest informacja: rozpocznie się rejestracja uchodźców z Ukrainy, którzy chcą uzyskać PESEL i chcą podjąć pracę, chcą pozostać w Polsce w najbliższą środę 16 marca.”

Powiedział, że system jest gotowy, ale trzeba go przetestować i że władze lokalne muszą przygotować się do wdrożenia nowego prawa, które, jak powiedział, nastąpi w poniedziałek i wtorek.

Powiedział, że Ukraińcy otrzymają pełne wsparcie zdrowotne i społeczne od dnia przekroczenia granicy i poprosił ich, aby nie zalewali lokalnych urzędów w pierwszych dniach rejestracji.

Wiceminister spraw wewnętrznych poinformował, że od środy osoby, które przyjęły ukraińskich uchodźców do swoich domów, mogą ubiegać się o dofinansowanie kosztów pobytu. Powiedział, że uchwalona przez Sejm ustawa przewiduje 40 zł (8,36 euro) dziennie, a wnioski o pieniądze można składać do władz lokalnych. Wypłata będzie antydatowana do pierwszego dnia przyjęcia uchodźców – powiedział Szefernaker.

Szefernaker poinformował też, że w sobotę i niedzielę do Niemiec i Czech kursowałyby specjalne pociągi dla ukraińskich uchodźców chcących udać się dalej na zachód.

„W rozkładzie jazdy PKP (PAP) dziś jest dziewięć pociągów specjalnych, jutro też dziewięć pociągów specjalnych” – powiedział. “W tym samym czasie kursuje osiem pociągów rozkładowych, co oznacza 17 pociągów dziennie do Niemiec, wliczając pociągi specjalne i rozkładowe z całego kraju, a 12 do Czech – dwa specjalne i 10 regularnych.”

Powiedział też, że wraz z misjami dyplomatycznymi różnych krajów Polska organizuje loty humanitarne dla cudzoziemców z krajów trzecich, którzy uciekli z Ukrainy, tłumacząc, że są dla obywateli Afryki i Azji, aby wracali do domu.

Prezydent Polski podpisał zestaw nowych środków, które mają pomóc ogromnej liczbie ukraińskich uchodźców, którzy przybyli po inwazji Rosji.

Prawie 1,8 mln osób wjechało do Polski z Ukrainy od 24 lutego – poinformowała dziś rano polska straż graniczna. Podczas gdy niektórzy przenieśli się później do innych krajów, znaczna część pozostała w Polsce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Facebooku aby być na bieżąco z aktualnymi wydarzeniami w Warszawie.

Co się dzieje w Warszawie

W sobotę, 11 maja, na PGE Narodowym będą rywalizowali...

Przygotuj się na weekend pełen sportowych emocji! Już w najbliższą sobotę, 11 maja, na kultowym Stadionie PGE...
park Pole Mokotowskie

Piknikowy weekend w stolicy

W najbliższy weekend warszawiaków czeka nie jeden, a dwa pikniki rodzinne oraz inauguracyjna w roku akcja wymiany...
sinfonia-varsovia-warszawa (1)

Między 13 maja a 9 czerwca muzycy Sinfonii Varsovii...

Od 13 maja do 9 czerwca utalentowani muzycy Sinfonii Varsovii udają się w fascynującą podróż po Warszawie...

Miejskie wsparcie dla posiadaczy zwierząt

Przez najbliższe dwa lata miasto Warszawa będzie realizować nową inicjatywę, której celem będzie sterylizacja i wszczepianie chipów...

Dźwiękowa odNOWA – koncert Zespołu VOCALOVE pełen zaskakujących aranżacji...

Zapraszamy Was na niezwykłe spotkanie z muzyką rozrywkową w zupełnie nowym świetle. Przygotujcie się na chwile pełne...
majówka w warszawie wycieczka rowerowa

Wielka majówka. Śródmieście śladami Kory | Wycieczka rowerowa

📅 Data: 01 maja 2024 ⌚ Godzina rozpoczęcia: 14:00 📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, ul. Okólnik 2 💲 Podczas wydarzenia...