Warszawa nadaje numery PESEL ukraińskim uchodźcom

Rejestracja dla ukraińskich uchodźców w Polsce, którzy chcą uzyskać PESEL i pozostać w kraju, rozpoczęła się w środę 16 marca – poinformował w sobotę wiceminister spraw wewnętrznych.

Przyznawanie numerów PESEL będzie odbywało się od środy na trzy sposoby:

  1. Za pośrednictwem mobilnych terminali w punktach noclegowych. Procedura obsłużenia jednej osoby ma zajmować ok. 30-40 minut.
  2. Za pomocą specjalnych punktów utworzonych na terenie stolicy
  3. W urzędach dzielnicowych

Paweł Szefernaker zaapelował także do ukraińskich uchodźców chcących uzyskać numer PESEL, aby nie wszyscy pierwszego dnia udali się do ich lokalnych urzędów.

Odbyliśmy spotkanie z burmistrzami, dziś rano zaprosiliśmy wszystkich burmistrzów na wideokonferencję – wyjaśnił Szefernaker. „Ustanowiliśmy tam wspólny model, sposób pracy. I w tym zakresie ważna jest informacja: rozpocznie się rejestracja uchodźców z Ukrainy, którzy chcą uzyskać PESEL i chcą podjąć pracę, chcą pozostać w Polsce w najbliższą środę 16 marca.”

Powiedział, że system jest gotowy, ale trzeba go przetestować i że władze lokalne muszą przygotować się do wdrożenia nowego prawa, które, jak powiedział, nastąpi w poniedziałek i wtorek.

Powiedział, że Ukraińcy otrzymają pełne wsparcie zdrowotne i społeczne od dnia przekroczenia granicy i poprosił ich, aby nie zalewali lokalnych urzędów w pierwszych dniach rejestracji.

Wiceminister spraw wewnętrznych poinformował, że od środy osoby, które przyjęły ukraińskich uchodźców do swoich domów, mogą ubiegać się o dofinansowanie kosztów pobytu. Powiedział, że uchwalona przez Sejm ustawa przewiduje 40 zł (8,36 euro) dziennie, a wnioski o pieniądze można składać do władz lokalnych. Wypłata będzie antydatowana do pierwszego dnia przyjęcia uchodźców – powiedział Szefernaker.

Szefernaker poinformował też, że w sobotę i niedzielę do Niemiec i Czech kursowałyby specjalne pociągi dla ukraińskich uchodźców chcących udać się dalej na zachód.

„W rozkładzie jazdy PKP (PAP) dziś jest dziewięć pociągów specjalnych, jutro też dziewięć pociągów specjalnych” – powiedział. “W tym samym czasie kursuje osiem pociągów rozkładowych, co oznacza 17 pociągów dziennie do Niemiec, wliczając pociągi specjalne i rozkładowe z całego kraju, a 12 do Czech – dwa specjalne i 10 regularnych.”

Powiedział też, że wraz z misjami dyplomatycznymi różnych krajów Polska organizuje loty humanitarne dla cudzoziemców z krajów trzecich, którzy uciekli z Ukrainy, tłumacząc, że są dla obywateli Afryki i Azji, aby wracali do domu.

Prezydent Polski podpisał zestaw nowych środków, które mają pomóc ogromnej liczbie ukraińskich uchodźców, którzy przybyli po inwazji Rosji.

Prawie 1,8 mln osób wjechało do Polski z Ukrainy od 24 lutego – poinformowała dziś rano polska straż graniczna. Podczas gdy niektórzy przenieśli się później do innych krajów, znaczna część pozostała w Polsce.

Co się dzieje w Warszawie

10. Targi Zero Waste już 2 grudnia

W sobotę 2 grudnia w stolicy odbędą się już 10. coroczne Targi Zero Waste. To przełomowe wydarzenie...

Zderzenie tramwajów przy Dworcu Wileńskim

Na przystanku Dworzec Wileński tramwaj linii 3 jadący do Gocławka zderzył się z zatrzymującym się tramwajem linii...

Podpisano umowę na budowę parku linearnego na Ursynowie

Nowo wybudowany park przyniesie mieszkańcom Ursynowa dodatkowe korzyści już w roku 2026. Park ma być zlokalizowany bezpośrednio...
Skip to content