Warszawa modernizuje tabor WTP

Dzięki zakupowi dodatkowych autobusów, tramwajów, metra i Szybkiej Kolei Miejskiej Warszawa może poszczycić się najnowocześniejszą flotą pojazdów transportu publicznego zarówno w Polsce, jak i w naszym zakątku Europy. Osoby dojeżdżające do pracy niezmiennie wysoko oceniają komunikację miejską stolicy. Najnowocześniejsza SKM, metro, tramwaje niskopodłogowe i autobusy elektryczne zapewniają nie tylko komfort, ale także przyczyniają się do tworzenia środowiska zeroemisyjnego, zapewniając wszystkim bezpieczeństwo.

“W ten sposób Tramwaje Warszawskie zrealizowały w terminie umowę na zakup 123 nowoczesnych, niskopodłogowych tramwajów Hyundai, a we flocie Metra Warszawskiego są wszystkie z 37 najnowszych pociągów czeskiego producenta. W Szybkiej Kolei Miejskiej mamy też 21 nowych składów Impuls 2, a już ponad 40 proc. autobusów jeżdżących po mieście to pojazdy przyjazne dla środowiska – elektryczne, hybrydowe, gazowe – powiedział Rafał Trzaskowski. – Cieszę się, że ponad 90 proc. warszawianek i warszawiaków dobrze ocenia komunikację miejską. Zmieniamy ją na bardziej przyjazną dla środowiska, cichszą i dużo bardziej wygodną. Tych zakupów jest dużo, co generuje olbrzymie nakłady finansowe. Kiedy całe KPO zostanie odblokowane, będziemy mogli je kontynuować – tak, by komunikacja była jeszcze bardziej przyjazna dla środowiska, nowoczesna i wygodna – mówił prezydent stolicy w Zajezdni Wola.”

Ostatnia dostawa zamówionych niskopodłogowych tramwajów Hyundai Rotem i metra Skoda Varsovia dotarła do Warszawy jeszcze przed zakończeniem poprzedniego roku.

Podczas konferencji prasowej podsumowującej przejęcia nowego taboru WTP Rafał Trzaskowski podziękował zarówno władzom transportu miejskiego, jak i pasażerom, którzy nie tylko chętnie korzystają z komunikacji miejskiej, ale także przekazują pozytywne opinie.

Komunikacja miejska w Warszawie na piątkę z plusem

Dostępność nowych autobusów, tramwajów, metra i SKM w stolicy uzależniona jest od środków uzyskanych z Unii Europejskiej. Choć budżet miasta przewiduje pewne środki na zakup i modernizację taboru transportowego, to dzieje się to na znacznie mniejszą skalę. Jednak podróżni już odczuwają pozytywne zmiany w dostępności transportu publicznego w stolicy i cieszą się wygodą korzystania z WTP.

Transport publiczny bardziej przyjazny środowisku.

Plany modernizacyjne Warszawskiego Transportu Publicznego zakładają znaczące ograniczenie liczby autobusów o napędzie konwencjonalnym w stolicy do 2030 roku. Obecnie ulice stolicy kursują 162 autobusy elektryczne i 70 autobusów hybrydowych. Flota pojazdów zero- i niskoemisyjnych będzie się zwiększać, o czym świadczy niedawne zamówienie na 12 dodatkowych „elektryków” Solarisów Urbino i zbliżający się wybór dostawcy na kolejne 30 pojazdów przez Miejskie Zakłady Autobusowe. Proces zakupowy jeszcze się jednak nie zakończył, gdyż przetarg na dostawę 80 autobusów elektrycznych ma zostać ogłoszony jeszcze wiosną.

Podczas obecnej kadencji prezydenta miasto za priorytet postawiło poprawę usług transportowych dla rosnącej populacji, przy wsparciu funduszy Unii Europejskiej. Dzięki temu w 2022 roku Szybka Kolej Miejska uruchomiła 21 ekologicznych pociągów Impuls 2. Pociągi te wyposażone są w różnorodne udogodnienia, m.in. ładowarki USB i defibrylatory AED, znacząco poprawiające komfort dojazdów mieszkańców aglomeracji warszawskiej.

Metro zapewnia wygodny środek transportu.

Metro w Warszawie oferuje bardzo wygodny środek transportu po mieście. Obecnie metrem odbywa się niemal 700 000 przejazdów dziennie. W 2023 roku z metra skorzystało oszałamiające 200 milionów pasażerów (przed pandemią w 2019 roku liczba ta sięgała 241 milionów osób dojeżdżających do pracy).

W październiku 2019 roku pomyślnie zakończył się przetarg na zakup 37 fabrycznie nowych, jednoprzestrzennych pociągów Skoda Varsovia. Ostatnie czeskie pociągi dotarły do ​​Warszawy 30 grudnia ubiegłego roku, co oznaczało sfinalizowanie największego w historii zakupu pociągów Metro Warszawskie. Ta znacząca inwestycja była możliwa dzięki dofinansowaniu środków unijnych z dwóch odrębnych projektów. Całkowita wartość kontraktu przekracza 1,3 miliarda złotych.

Pozyskanie nowego taboru dla Warszawskiego Przedsiębiorstwa Transportowego oraz wprowadzenie usprawnień komunikacyjnych w obrębie miasta i aglomeracji warszawskiej przyniosło wymierne korzyści mieszkańcom Piaseczna, okolic i niektórych dzielnic Warszawy. Należą do nich dodanie dwóch nowych linii SKM S4 i S40, a także codzienne połączenia do Zegrza Południowego. W rezultacie 59 procent mieszkańców Warszawy korzysta obecnie z transportu publicznego podczas codziennych dojazdów do pracy, a imponujące 94 procent z nich wyraża zadowolenie z ogólnej wydajności systemu transportu publicznego w stolicy.

Korzystanie z transportu publicznego nie tylko zapewnia oszczędności finansowe gospodarstwom domowym i sprzyja ochronie środowiska, ale także zwiększa ogólną łatwość podróżowania. Co więcej, ceny biletów komunikacji miejskiej w stolicy należą do najniższych na świecie. W rzeczywistości stawki w Londynie, Nowym Jorku i Dublinie są oszałamiająco dziesięciokrotnie wyższe w porównaniu.

Źródło: um.warszawa.pl

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Śledź na bieżąco wiadomości Warszawa z ostatniej chwili.
Co dzień aktualne wiadomości co się dzieje w Warszawie.

Co się dzieje w Warszawie

Warszawa najlepsza wśród miast Europy Środkowo-Wschodniej (1)

Warszawa najlepsza wśród miast Europy Środkowo-Wschodniej

W tegorocznym rankingu Financial Times „European Cities & Regions of the Future” Warszawa znalazła się w czołówce...
warszawa czyste powietrze

W Warszawie powołano zespół do spraw klimatu

Warszawa postawiła sobie ambitne cele polityki klimatycznej, których celem jest redukcja emisji gazów cieplarnianych o 40% do...
Warszawskie metro

Blisko miliard pasażerów podróżowało w 2023 roku pojazdami WTP

W 2023 roku z przewozów Warszawskiego Transportu Miejskiego, Kolei Mazowieckich i Warszawskiej Kolei Dojazdowej skorzystało łącznie 956...
najlepsze pączki w Warszawie

Najlepsze pączki w Warszawie – TOP 5 w 2024...

Gdzie znaleźć najlepsze pączki w Warszawie? W karnawałowym menu znajdują się faworki, pączki, kluski serowe oraz tradycyjne...
lepsza jakość powietrza w warszawie

Mniej niż 3 tysiące kopciuchów pozostało do wymiany w...

Na zakończenie poprzedniego roku w Warszawie pozostało niecałe 3000 przestarzałych pieców, które nadal wymagały wymiany. Wysiłki miasta...
warszawa info, wiadomości warszawa z ostatniej chwili

Powietrze nasycone solą morską nad Warszawą

W ciągu ostatnich kilku dni w Warszawie na skutek sztormów występujących na Morzu Bałtyckim i Morzu Północnym...
Skip to content