Warszawa i UNICEF – wspólna pomoc dzieciom uchodźców

Prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski oraz Dyrektor Generalny Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF) na Europę i Azję Środkową Afshan Khan podpisali dziś porozumienie o współpracy. Dokument dotyczy współpracy miasta z UNICEF w odpowiedzi na pilne potrzeby dzieci i rodzin uchodźców w Polsce.

“To kolejny przykład współpracy Warszawy z organizacjami międzynarodowymi, które mają doświadczenie w reagowaniu na kryzysy humanitarne. Po raz kolejny przypominamy o zbudowaniu całościowego systemu koordynacji pomocy uchodźcom, UNICEF może pomóc w opiece nad dziećmi, jednym z najbardziej wrażliwych wyzwań, przed jakimi stoimy – mówił dziś prezydent Rafał Trzaskowski.”

Przykładem przyszłej współpracy może być rozwój niektórych biurowców jako miejsca organizowania innych, pozaszkolnych form edukacji i opieki nad dziećmi, zwłaszcza we współpracy z organizacjami pozarządowymi. Byłyby to również przestrzenie, w których otrzymywaliby wsparcie nauczyciele i studenci studiujący w systemie ukraińskim.

UNICEF chciałby, aby model współpracy ustanowiony w Warszawie stanowił model organizacji działań dla innych sytuacji kryzysowych w przyszłości.

Ukraińskie dzieci w Warszawie

Obecnie w placówkach miejskich w Warszawie zakwaterowanych jest ok. 2000 osób, w tym blisko 700 dzieci. Szkoły przygotowują nowe jednostki przygotowawcze. W 84 szkołach (69 podstawowych i 15 gimnazjalnych) istnieje ponad 140 oddziałów przygotowawczych. Liczba uczniów ukraińskich, którzy rozpoczęli naukę w warszawskich szkołach i przedszkolach to blisko 15 tys. – około 3400 w przedszkolach, 9800 w szkołach podstawowych, 1150 w szkołach ponadpodstawowych i ponadpodstawowych. 30 w policealnych ). Już 7% dzieci w SP to dzieci z Ukrainy, które przyjechały po 24 lutego.

źródło: um.warszawa.pl


 

Śledź na bieżąco co się dzieje w Warszawie

Co się dzieje w Warszawie

10. Targi Zero Waste już 2 grudnia

W sobotę 2 grudnia w stolicy odbędą się już 10. coroczne Targi Zero Waste. To przełomowe wydarzenie...

Zderzenie tramwajów przy Dworcu Wileńskim

Na przystanku Dworzec Wileński tramwaj linii 3 jadący do Gocławka zderzył się z zatrzymującym się tramwajem linii...

Podpisano umowę na budowę parku linearnego na Ursynowie

Nowo wybudowany park przyniesie mieszkańcom Ursynowa dodatkowe korzyści już w roku 2026. Park ma być zlokalizowany bezpośrednio...
Skip to content