Warszawa dumna z wolontariuszy

„Wolontariuszki, Wolontariusze, jestem z Was dumna! ~Warszawa”. W poniedziałek ruszyła miejska kampania społeczna promująca wolontariat.

Wolontariat stał się jednym z symboli 2022 roku. Warszawiacy od początku wojny w Ukrainie na wiele sposobów wspierają naszych sąsiadów, udowadniając że bycie pomocnym i branie odpowiedzialności za swoje otoczenie jest częścią naszej miejskiej tożsamości. Do wolontariatu organizowanego przez miasto zgłosiło się wtedy przeszło 12 tys. osób!

“Warszawianki i warszawiacy otworzyli wtedy przed uchodźcami nie tylko drzwi, ale przede wszystkim serca. Każdy dawał z siebie, co mógł – ktoś żywność, ktoś ubrania, ktoś ważny gest. Wolontariusze dali najwięcej – samych siebie – mówi prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.”

“Wolontariusze i wolontariuszki przez długie tygodnie byli nieocenionym wsparciem w wielu miejscach na terenie całego miasta. Dzięki wspólnym działaniom pokazaliśmy, że Warszawa zawsze potrafi stanąć na wysokości zadania – mówi wiceprezydentka Warszawy Aldona Machnowska-Góra.”

W stolicy ruszyła właśnie kolejna kampania promująca ideę wolontariatu. Ma ona jeden cel – podziękowanie wszystkim, którzy w ostatnich latach zaangażowali się w działania na terenie Warszawy. Nie tylko „pospolitemu ruszeniu” wolontariuszy po przyjeździe pierwszej fali uchodźców wojennych z Ukrainy.

“W Warszawie pomagają osoby wykonujące różne zawody, w różnym wieku – ludzie o różnych przekonaniach i poglądach. Podczas wspólnych działań spotykam młodzież, osoby pracujące, jak i seniorów. Zachęcam wszystkich do spróbowania swoich sił w wolontariacie – dodaje dyrektorka koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego w warszawskim Ratuszu Karolina Zdrodowska. – Wolontariuszki i Wolontariusze! Jesteśmy z was dumni i podziwiamy waszą pasję i zaangażowanie.”

Warszawa od lat może się pochwalić zarówno stale rosnącą liczbą instytucji i organizacji, w których można działać wolontariacko, jak i zaangażowaniem mieszkańców w rozmaite akcje. Stolica od 2016 roku prowadzi projekt „Ochotnicy warszawscy”, którego celem jest rozwój i promocja wolontariatu, w jego ramach działa Miejski Portal Wolontariatu: ochotnicy.waw.pl(otwiera się w nowej karcie). Można tam znaleźć niemal 100 aktualnych propozycji dla osób zainteresowanych rozpoczęciem wolontariatu z podziałem na różne dziedziny – np. edukacja, ekologia, kultura, pomoc społeczna, sport, zdrowie, zwierzęta albo dla Ukrainy. Od początku działania portalu prawie 800 organizatorów wolontariatu ogłaszało swoje propozycje współpracy dla ochotników. Tylko w tym roku stronę odwiedziło już ponad 300 tysięcy użytkowników – czyli osób, które są zainteresowane tematyką wolontariatu.

Kampania na ulicach

Elementy kampanii można będzie zobaczyć zarówno w przestrzeni miejskiej, jak i na profilach Facebook i Instagram projektu „Ochotnicy warszawscy”. Grafiki przedstawiają różne miejsca w mieście, a w nich mieszkańców, wśród których wskazano wolontariuszy i ich wkład w działalność społeczną. Tegoroczne hasło kampanii – „Wolontariuszki, Wolontariusze, jestem z Was dumna! ~Warszawa” – jest ukłonem w stronę każdego, kto zdecydował się na działanie wolontariackie.

W ramach kampanii Ratusz zachęca też do odwiedzenia Miejskiego Portalu Wolontariatu ochotnicy.waw.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Facebooku aby być na bieżąco z aktualnymi wydarzeniami w Warszawie.

Co się dzieje w Warszawie

W sobotę, 11 maja, na PGE Narodowym będą rywalizowali...

Przygotuj się na weekend pełen sportowych emocji! Już w najbliższą sobotę, 11 maja, na kultowym Stadionie PGE...
park Pole Mokotowskie

Piknikowy weekend w stolicy

W najbliższy weekend warszawiaków czeka nie jeden, a dwa pikniki rodzinne oraz inauguracyjna w roku akcja wymiany...
sinfonia-varsovia-warszawa (1)

Między 13 maja a 9 czerwca muzycy Sinfonii Varsovii...

Od 13 maja do 9 czerwca utalentowani muzycy Sinfonii Varsovii udają się w fascynującą podróż po Warszawie...

Miejskie wsparcie dla posiadaczy zwierząt

Przez najbliższe dwa lata miasto Warszawa będzie realizować nową inicjatywę, której celem będzie sterylizacja i wszczepianie chipów...

Dźwiękowa odNOWA – koncert Zespołu VOCALOVE pełen zaskakujących aranżacji...

Zapraszamy Was na niezwykłe spotkanie z muzyką rozrywkową w zupełnie nowym świetle. Przygotujcie się na chwile pełne...
majówka w warszawie wycieczka rowerowa

Wielka majówka. Śródmieście śladami Kory | Wycieczka rowerowa

📅 Data: 01 maja 2024 ⌚ Godzina rozpoczęcia: 14:00 📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, ul. Okólnik 2 💲 Podczas wydarzenia...