W Warszawie powołano zespół do spraw klimatu

Warszawa postawiła sobie ambitne cele polityki klimatycznej, których celem jest redukcja emisji gazów cieplarnianych o 40% do 2030 roku i osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku. Cele te są nie tylko centralnym elementem strategii rozwoju miasta, ale stanowią także jeden z jej głównych filarów. Aby poprawić koordynację i skuteczność w realizacji tych celów, Prezes Rafał Trzaskowski powołał dedykowany Zespół ds. Klimatu.

Warszawa od wielu lat aktywnie realizuje konsekwentną politykę klimatyczną skupioną wokół redukcji emisji gazów cieplarnianych, zwiększania efektywności energetycznej i adaptacji do zmian klimatycznych. Przedsięwzięcia te obejmują wiele aspektów funkcjonowania miasta i wymagają szerokiej wiedzy specjalistycznej z różnych dziedzin, dlatego realizują je różne podmioty na terenie miasta. Dodatkowo stolica coraz bardziej angażuje się w szereg projektów i inicjatyw promujących świadomość klimatyczną i sprzyjających współpracy interdyscyplinarnej. Aby usprawnić i usprawnić koordynację tych inicjatyw na poziomie miasta, Prezydent m.st. Warszawy powołał Zespół ds. Klimatu, w którego skład wchodzą przedstawiciele różnych urzędów Urzędu Stołecznego oraz innych jednostek miejskich. Struktura i cel tego zespołu mają na celu ułatwienie wymiany informacji i doświadczeń pomiędzy jego członkami.

Kierunek działania

Warszawa dąży do ugruntowania pozycji lidera działań klimatycznych, podejmując aktywne działania w tym obszarze. Miasto stało się członkiem różnych organizacji międzynarodowych zajmujących się przeciwdziałaniem zmianom klimatycznym. Dodatkowo Warszawa wdrożyła Strategię Adaptacji do Zmian Klimatu oraz Zielona Wizja Warszawy, które pełnią rolę dokumentów przewodnich w dążeniu do osiągnięcia neutralności klimatycznej oraz wyznaczają kluczowe cele i strategie polityki klimatycznej miasta.

W ramach Zielonej Wizji nakreślono zarówno strategie długoterminowe, jak i 27 indywidualnych działań krótkoterminowych, które służą miastu jako plan działania w zakresie skutecznego zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych. Ten kompleksowy dokument skupia się wokół sześciu kluczowych punktów, w tym infrastruktury energetycznej, budynków, planowania przestrzennego, niebiesko-zielonej infrastruktury, transportu, odpadów komunalnych oraz kultywowania kapitału społecznego i integracji.

Aby skutecznie przeprowadzić te działania, niezbędne jest skuteczne planowanie, ogólnomiejska koordynacja i eksploracja różnorodnych źródeł inwestycji.

Warszawa aktywnie wdraża działania mające na celu przeciwdziałanie zmianom klimatycznym i redukcję emisji gazów cieplarnianych. Kluczową inicjatywą są trwające inwestycje w warszawski transport publiczny, których celem jest poprawa zrównoważonego rozwoju. Częścią tych działań jest rozbudowa metra, budowa nowych tras tramwajowych oraz wprowadzenie bardziej przyjaznego dla środowiska taboru. Celem jest zmniejszenie liczby autobusów napędzanych konwencjonalnie o 50% do 2030 roku. Obecnie po mieście jeżdżą 353 autobusy na gaz, 162 elektryczne i 70 hybrydowych. Dodatkowo pociągi Impuls 2 mają być bardziej przyjazne dla klimatu, a od 2022 roku dostęp do tych pociągów będą mieli pasażerowie warszawskiego SKM.

Energia odnawialna jest dla miasta ważnym obszarem zainteresowania i w tym obszarze prowadzone są znaczne inwestycje. Instalacje fotowoltaiczne posiada obecnie ponad 200 budynków miejskich, z podobnych rozwiązań korzystają także warszawskie spółki wodociągowe. Jednak głównym odnawialnym źródłem energii dla miasta jest biogaz powstający w procesie fermentacji osadów ściekowych. Faktycznie, w zeszłym roku stołeczne MPWiK udało się pokryć niemal jedną trzecią swojego rocznego zapotrzebowania na energię dzięki wykorzystaniu źródeł odnawialnych.

Mieszkańcom Warszawy oferujemy pomoc finansową na wdrożenie systemów OZE. W ciągu ostatnich pięciu lat rozdano aż 4000 dotacji wyłącznie na ten cel. Dodatkowo warszawiacy chcący odejść od nieekologicznych metod ogrzewania mogą liczyć na wsparcie miasta. W wyniku tych wysiłków liczba kominów w mieście zmniejszyła się w ostatnich latach o imponujące 80 procent.

Dodatkowo miasto wzbogaci miejski krajobraz o odrobinę zieleni. Tylko w zeszłym roku władze miejskie posadziły około 100 000 drzew. Betonowe nawierzchnie stopniowo zastępowane są bujną roślinnością. Tę przemianę widać w różnych lokalizacjach, m.in. na niedawno odnowionym Placu Integratora na Bielanach.

Źródło: um.warszawa.pl

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Warszawa info co dzień aktualne wiadomości Warszawa z ostatniej chwili.
Śledź na bieżąco co się dzieje w Warszawie, aktywna Warszawa, Warszawa atrakcje dla dzieci.

Co się dzieje w Warszawie

Warszawa najlepsza wśród miast Europy Środkowo-Wschodniej (1)

Warszawa najlepsza wśród miast Europy Środkowo-Wschodniej

W tegorocznym rankingu Financial Times „European Cities & Regions of the Future” Warszawa znalazła się w czołówce...
376-urodziny-pragi

376 urodziny Pragi – program wydarzeń

Dla upamiętnienia 376. rocznicy Pragi prascy działacze społeczni zorganizowali szereg uroczystości. Należą do nich angażujące warsztaty, spokojne...
Warszawskie metro

Blisko miliard pasażerów podróżowało w 2023 roku pojazdami WTP

W 2023 roku z przewozów Warszawskiego Transportu Miejskiego, Kolei Mazowieckich i Warszawskiej Kolei Dojazdowej skorzystało łącznie 956...
najlepsze pączki w Warszawie

Najlepsze pączki w Warszawie – TOP 5 w 2024...

Gdzie znaleźć najlepsze pączki w Warszawie? W karnawałowym menu znajdują się faworki, pączki, kluski serowe oraz tradycyjne...
spotkania seniorów warszawa bielany

Spotkania integracyjne dla seniorów na Bielanach

Po co ograniczać się do samotności, skoro można dołączyć do bielańskich seniorów i wspólnie miło spędzić poranek? Szukasz...
lepsza jakość powietrza w warszawie

Mniej niż 3 tysiące kopciuchów pozostało do wymiany w...

Na zakończenie poprzedniego roku w Warszawie pozostało niecałe 3000 przestarzałych pieców, które nadal wymagały wymiany. Wysiłki miasta...
Skip to content