Usunięto 70 proc. kopciuchów w Warszawie

Strona głównaAKTUALNOŚCIUsunięto 70 proc. kopciuchów w Warszawie

Usunięto 70 proc. kopciuchów w Warszawie

- Reklama -spot_img

W 2017 r. w Warszawie było aż 15 tysięcy kopciuchów. Dzięki sukcesywnej likwidacji starych pieców w lokalach komunalnych i miejskim dotacjom dla mieszkańców ta liczba zmalała do 4,4 tys. W ciągu ostatnich 6 lat w stolicy ubyło więc 70 proc. kopciuchów. A będzie ich jeszcze mniej.

Zgodnie z mazowiecką uchwałą antysmogową od tego roku zakazane jest używanie przestarzałych pieców na paliwo stałe, które nie spełniają wymogów dla klas 3, 4 lub 5. Mimo to, w Warszawie obecnie jest 4449 bezklasowych pieców, z czego 4123 to urządzenia w prywatnych lokalach. Aby zmniejszyć tę liczbę, miasto od kilku lat udziela mieszkańcom dotacji na wymianę kopciucha na bardziej ekologiczne źródło ciepła.

“W ubiegłym roku na wymianę kopciucha przyznaliśmy niemal 900 dotacji na łączną kwotę ponad 25,5 mln zł. Dzięki miejskiemu wsparciu od początku stycznia do końca grudnia 2022 r. udało się zlikwidować ponad tysiąc takich pieców w lokalach prywatnych – mówi Magdalena Młochowska, dyrektor koordynator ds. zielonej Warszawy. ­– Ubiegły rok miał być ostatnim, w którym mieszkańcy mogli ubiegać się o dotacje. Zdecydowaliśmy się jednak pomóc tym, którzy – ze względów formalnych lub z przyczyn technicznych – nie mogli skorzystać z dofinansowania. Dlatego o dotację można ubiegać się także w tym roku i kolejnych latach – dodaje.”

Wydłużenie terminu to jedna ze zmian w uchwale dotacyjnej Rady m.st. Warszawy(otwiera się w nowej karcie) na inwestycje ekologiczne. Wysokość dofinansowania dla osób, które będą ubiegać się o wsparcie w wymianie kopciucha, pozostanie na dotychczasowym poziomie – będzie wynosić do 70 proc. Taka sama pozostaje również ścieżka składania wniosków – dokumenty w wersji papierowej można zostawić w dowolnym urzędzie dzielnicy lub wysłać pocztą.

Jakie zmiany w uchwale?

Nowa uchwała nie tylko wydłużyła termin przyznawania dotacji na wymianę kopciucha. Jej zapisy ułatwiają także realizację takiej inwestycji osobom, które nie mają prawa do dysponowania nieruchomością. Ten wymóg został zniesiony, dlatego o finansowe wsparcie miasta mogą teraz ubiegać się również mieszkańcy nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym. Zmiana ta dotyczy nie tylko dotacji na wymianę kopciucha, ale także na pozbycie się azbestu.

Kolejną korzystną dla mieszkańców modyfikacją w uchwale jest zwiększenie dotacji z 4 do 6 tys. zł na likwidację szamba w związku z podłączaniem budynków do miejskiej sieci kanalizacyjnej.

źródło: um.warszawa.pl

- Reklama -spot_img

Wydarzenia dnia

Bądź na bieżąco

11,029FaniLubię
1,438ObserwującyObserwuj
517ObserwującyObserwuj
- Reklama -strony internetowe

Musisz odwiedzić

- Reklama -agencja seo
- Reklama -spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Skip to content