Tramwaj do Wilanowa – umowa na budowę podpisana

To najważniejsza inwestycja tramwajowa w Warszawie. Za około dwa lata mieszkańcy stolicy pokonają trasę z Wilanowa do Śródmieścia w niecałe pół godziny.

Przyjazna Warszawa to przyjazny i dobry transport publiczny, dlatego rozwijamy sieć tramwajową w stolicy. Pracujemy już nad dokumentacją dotyczącą tramwaju wzdłuż Pola Mokotowskiego i Modlińskiej oraz projektami budowlanymi trasy na Gocław i Zieloną Białołękę. To nasz absolutny priorytet, żeby rozbudowywać komunikację publiczną. Nie jest to łatwe, bo ceny każdej inwestycji rosną. Zgodnie z zapowiedziami znaleźliśmy jednak dodatkowe środki na budowę tramwaju do Wilanowa. Na ostatniej sesji radni przyznali 200 mln zł na dokapitalizowanie spółki i dzisiaj podpisaliśmy umowę. Nowa trasa o długości 7,5 km będzie zielona, wzdłuż niej zasadzimy blisko 500 drzew. Co najważniejsze pozwoli zaoszczędzić czas warszawiacy pokonają trasę z Wilanowa do centrum w niespełna 30 minut. Koszt budowy to ponad 685 mln zł. ale otrzymamy do niej dofinansowanie unijne. Najważniejsze inwestycje w transport publiczny, metro czy tramwaje, tego wsparcia bardzo potrzebują – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Jaki będzie tramwaj do Wilanowa?

Nowa trasa o długości 7,5 km rozpocznie się na skrzyżowaniu ul. Puławskiej i Goworka. Przebudowa obejmie również odcinek trasy tramwajowej od ul. Rakowieckiej do pl. Unii Lubelskiej. Aż 22 metry kolejny poziom w kierunku dolnego tramwaju przetnie ulicę Spacerową. Napisz, linia będzie biegła prosto, ulicami Belwederską i Sobie, w kierunku Miasteczka Wilanów. Końcówka tramwajów dwukierunkowych będzie zlokalizowana na skrzyżowaniu al. Rzeczpospolitej i Branickiego.

Na trasie od ul. Gagarina do ul. Czerniakowskiej zaplanowano odgałęzienie – jest to odrębna inwestycja zabezpieczona przez Tramwaje Warszawskie i Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. W tym momencie tramwaje zakończą terminal dla tramwajów dwukierunkowych.

Przystanki na nowej trasie wpłyną na potrzeby osób niepełnosprawnych i uzupełnią system organizacji układu jazdy (tablica naprawcza układu kierowniczego obliczająca czas przejazdu tramwaju on-line). Łącznie powstanie 31 przystanków. Na całej linii pojawią się zielone światła falowe, dzięki którym nie będzie musiała przechodzić przez skrzyżowanie na stałe. W ramach projektu powstaną trzy nowe podstacje trakcyjne, w tym pierwsza w Warszawie podstacja podziemna. Ich zadaniem będzie zapewnienie pokładowych urządzeń energetycznych.

Czas przejazdu

Nowa trasa oznacza sporą oszczędność czasu dla tych mieszkańców Wilanowa, którzy dojeżdżają do centrum Warszawy. Przejazd tramwajem z tej dzielnicy do stacji metra Centrum wyniesie około 30 minut. Dla porównania – kierowcy na pokonanie tej samej trasy w godzinach szczytu obecnie muszą przeznaczyć nawet 45 minut!

Terminy

Wykonawca – firma Budimex będzie miała 22 miesiące na zbudowanie trasy w podstawowym zakresie, czyli od Puławskiej za skrzyżowanie z ulicą Św. Bonifacego.

W opcji, na które Tramwaje Warszawskie mogą się zdecydować w ciągu 10 miesięcy od podpisania umowy, jest doprowadzenie całej trasy do Wilanowa, do skrzyżowania z ulicą Branickiego. Na budowę tras w tej opcji wykonawca będzie miał łącznie 21 miesięcy.

W połowie marca Rada miasta st. Warszawy zdecydowała o dokapitalizowaniu Tramwajów Warszawskich kwotą 200 mln zł, która będzie wykorzystana na budowę tramwaju do Wilanowa. Łączna cena inwestycji to 685,424 mln zł.

Zielone tory

Podczas budowy trasy tramwajowej do Wilanowa zostanie zastosowana technologia zielonego toru. Nowy tor o długości 5 km zostanie obsadzony rozchodnikiem – rośliną odporną na wyższe temperatury i niewymagającą podlewania. Tramwajarze zwracali uwagę na zieleń w projekcie tramwaju do Wilanowa. Niektóre rozwiązania nigdy wcześniej nie były stosowane przy budowie tras tramwajowych. Na niektórych platformach pojawią się drzewa – będą to lipy. Przy torach – lipy i platany, w węższych miejscach zostaną posadzone specjalnie uformowane drzewa. Łącznie wzdłuż trasy tramwajowej do Wilanowa zostanie posadzonych 488 drzew. Parametry drzew będą zgodne ze standardami kształtowania zieleni Warszawy.

Tory, zajezdnie i tramwaje

Budowa trasy tramwajowej jest częścią projektu współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach POIiŚ 2014-2020. To także zakup 50 nowych tramwajów niskopodłogowych, budowa zajezdni w Annopolu oraz montaż tablic informacji pasażerskiej na przystankach. Oficjalna nazwa projektu to: Budowa trasy tramwajowej do Wilanowa wraz z zakupem taboru i infrastruktury towarzyszącej. Jego całkowity koszt to 1190 mln zł, przy dofinansowaniu unijnym 555 mln zł.

Inwestycje tramwajowe w stolicy

Budowa tramwaju do Wilanowa to tylko część programu inwestycji tramwajowych dla Warszawy. Na początku miesiąca ruszyła budowa tramwaju na Kasprzaka – nowej trasy tramwajowej, która połączy nowe osiedla na Woli z centrum miasta. Tramwajarze podpisali umowę na wykonanie studium technicznego potrzebnego do budowy tramwaju przy ul. Modlińskiej i ogłosił przetarg na projekt tramwaju wzdłuż Pola Mokotowskiego. We wrześniu ubiegłego roku uruchomiono tramwaj do Winnicy na Białołęce. Tramwaje Warszawskie przekazały już wykonawcy teren pod budowę nowej zajezdni w Annopolu. Pierwsze ze 123 nowo zamówionych tramwajów Hyundaia wożą już warszawiaków. Trwają prace nad projektami budowy kolejnych tras tramwajowych – w tym trasy na Gocław. Proces uzyskiwania decyzji środowiskowych na budowę tras do Zielonej Białołęki i al. Wilanowskiej.

 

źródło: um.warszawa.pl


 

Śledź na bieżąco co się dzieje w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Facebooku aby być na bieżąco z aktualnymi wydarzeniami w Warszawie.

Co się dzieje w Warszawie

W sobotę, 11 maja, na PGE Narodowym będą rywalizowali...

Przygotuj się na weekend pełen sportowych emocji! Już w najbliższą sobotę, 11 maja, na kultowym Stadionie PGE...
park Pole Mokotowskie

Piknikowy weekend w stolicy

W najbliższy weekend warszawiaków czeka nie jeden, a dwa pikniki rodzinne oraz inauguracyjna w roku akcja wymiany...
sinfonia-varsovia-warszawa (1)

Między 13 maja a 9 czerwca muzycy Sinfonii Varsovii...

Od 13 maja do 9 czerwca utalentowani muzycy Sinfonii Varsovii udają się w fascynującą podróż po Warszawie...

Miejskie wsparcie dla posiadaczy zwierząt

Przez najbliższe dwa lata miasto Warszawa będzie realizować nową inicjatywę, której celem będzie sterylizacja i wszczepianie chipów...

Dźwiękowa odNOWA – koncert Zespołu VOCALOVE pełen zaskakujących aranżacji...

Zapraszamy Was na niezwykłe spotkanie z muzyką rozrywkową w zupełnie nowym świetle. Przygotujcie się na chwile pełne...
majówka w warszawie wycieczka rowerowa

Wielka majówka. Śródmieście śladami Kory | Wycieczka rowerowa

📅 Data: 01 maja 2024 ⌚ Godzina rozpoczęcia: 14:00 📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, ul. Okólnik 2 💲 Podczas wydarzenia...