23.XI.22 Teatr Polski zaprasza na „Salon Poezji: Serhij Żadan”

Strona głównaATRAKCJE W WARSZAWIETEATRY23.XI.22 Teatr Polski zaprasza na „Salon Poezji: Serhij Żadan”

23.XI.22 Teatr Polski zaprasza na „Salon Poezji: Serhij Żadan”

- Reklama -spot_img

SALON POEZJI: Serhiy Żadan
23.10.2022, Scena Kameralna im. Sławomira Mrożka
Opieka artystyczna – Svitlana Oleshko
Obsada: Eliza Borowska, Joanna Trzepiecińska, Tomasz Błasiak, Marcin Jędrzejewski, Michał Kurek.

Serhiy Żadan to ukraiński pisarz, poeta, eseista, aktywista… człowiek instytucja, popularny na Ukrainie niczym gwiazdy rocka, w Polsce znany jako jeden z najwybitniejszych przedstawicieli współczesnej literatury ukraińskiej. W marcu 2022 Komitet Nauk o Literaturze PAN nominował go do Literackiej Nagrody Nobla.

Obdarzony niezwykłym darem obserwacji, twórca – zarówno w swej poezji jak i tekstach prozatorskich – relacjonuje losy i myśli zwykłych Ukraińców. Pisze o uwikłanych w codzienność urzędnikach, młodzieży marzącej o lepszej przyszłości, przedsiębiorcach robiących szemrane interesy, o ludziach z półświatka wyrzuconych na margines życia… Jest bezlitosnym prześmiewcą posowieckich absurdów.

Obecnie Serhiy Żadan przebywa w Charkowie, gdzie bierze czynny udział w obronie swojego kraju. Wraz z przyjaciółmi z Polski i Europy organizuje koncerty charytatywne, podczas których zbierane są fundusze na zakup sprzętu dla ukraińskiego wojska. W mediach społecznościowych relacjonuje, dzień po dniu, wojenną rzeczywistość swego rodzinnego miasta.

Salon poezji „Radio” jest złożony z niepublikowanych wierszy Serhiya Żadana w przekładzie Jacka Podsiadły. Utwory układają się w opowieść o Jurze Soyferze – urodzonym w 1912 roku w Charkowie dziennikarzu i pisarzu żydowskiego pochodzenia. Soyfer w dzieciństwie przeniósł się z rodziną, uciekającą przed bolszewicką rewolucją, do Wiednia. Tworzył w języku niemieckim, pisał wiersze, sztuki teatralne, polityczne teksty satyryczne dla kabaretów. Działał w antyfaszystowskim ruchu oporu. W wieku 26 lat zmarł na tyfus w obozie koncentracyjnym w Buchenwaldzie.

Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie bierze udział w organizowanym przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego programie rezydencji artystycznej dla twórców i twórczyń z Białorusi i Ukrainy

więcej informacji: teatrpolski.waw.pl


 

Śledź na bieżąco co się dzieje w Warszawie

- Reklama -spot_img

Wydarzenia dnia

Bądź na bieżąco

11,029FaniLubię
1,438ObserwującyObserwuj
517ObserwującyObserwuj
- Reklama -strony internetowe

Musisz odwiedzić

- Reklama -agencja seo
- Reklama -spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Skip to content