Szpital Bielański leczy krytyczne wady serca u płodów

W Szpitalu Bielańskim w Warszawie przeprowadzono szereg zabiegów chirurgicznych obejmujących leczenie interwencyjne kluczowych wad serca u nienarodzonych dzieci.

Zazwyczaj operacje serca płodu przeprowadza się pomiędzy 24. a 33. tygodniem ciąży, co czyni je jednymi z najtrudniejszych zabiegów wykonywanych w macicy. Niedawno zespół specjalistów ze Szpitala Bielańskiego w Warszawie pomyślnie przeprowadził cztery z tych skomplikowanych operacji, dając nadzieję na lepszą przyszłość nienarodzonym dzieciom dotkniętym poważnymi wadami serca.

W Szpitalu Bielańskim specjalizują się w leczeniu skomplikowanych powikłań wrodzonych wpływających na płód

Naszą specjalnością jest prowadzenie ciąży, w której występują wady wrodzone płodu i z przyjemnością mogę poinformować, że przeprowadzamy niezbędne procedury terapii prenatalnej, ukierunkowane szczególnie na serce płodu.

W Szpitalu Bielańskim dysponujemy zespołem wysoko wykwalifikowanych specjalistów z zakresu ginekologii, położnictwa i perinatologii, ze szczególnym uwzględnieniem medycyny matczyno-płodowej. Współpraca z kardiologami, neurochirurgami i neurologami dziecięcymi wyróżnia nas jako jeden z nielicznych ośrodków oferujących kompleksową gamę terapii płodu. Znaczenie naszego wykwalifikowanego zespołu podkreśla dr Katarzyna Kosińska-Kaczyńska, kierownik Kliniki Położnictwa, Perinatologii i Neonatologii. Dzięki zaawansowanej technologii ultradźwiękowej jesteśmy w stanie wykryć wady serca już w 12 tygodniu ciąży. Istotne jest jednak, aby w kolejnych badaniach ultrasonograficznych kontynuować monitorowanie serca, gdyż patologia układu krążenia może się zmieniać, a niektóre schorzenia mogą ujawnić się dopiero u starszych płodów. W przypadku podejrzenia wady należy niezwłocznie zgłosić się do kardiologa i ustalić, czy konieczna jest terapia domaciczna, którą oferuje Szpital Bielański.

Chirurdzy wykonują skomplikowane zabiegi na sercach małych jak truskawki.
Proces prowadzący do operacji wymaga dużego przygotowania, chociaż sama procedura jest stosunkowo krótka. Nie oznacza to jednak, że jest to proste. Operacja trwa zazwyczaj od jednej do kilku godzin i polega na wkłuciu długiej, smukłej igły o długości 15 centymetrów. Igła ta jest ostrożnie wprowadzana przez brzuch matki do serca płodu.

Płód ważący mniej niż kilogram stanowi wyjątkowe wyzwanie dla personelu medycznego. Aby dostać się do serca dziecka, należy wykonać skomplikowany zabieg, polegający na penetracji skóry matki, jamy macicy i wreszcie klatki piersiowej płodu. Działając szybko, położnik ostrożnie wprowadza igłę do pulsującego serca i umieszcza ją pod zwężoną zastawką, która utrudnia przepływ krwi. Aby przywrócić prawidłowe krążenie, następnie przez igłę wprowadza się balon, delikatnie rozszerzając zastawkę. Dzięki temu skomplikowanemu procesowi jesteśmy w stanie zapewnić nienarodzonemu dziecku szansę na zachowanie funkcjonalności lewej lub prawej komory. Doktor Robert Brawura-Biskupski-Samaha, wykwalifikowany ginekolog, aktywnie uczestniczy w tych przełomowych interwencjach kardiologicznych na płodach w cenionym Szpitalu Bielańskim.

W Szpitalu Bielańskim niezbędna jest współpraca wielu specjalistów

Według prof. Joanny Szymkiewicz-Dangel, to postępowanie nie jest związane z położnictwem, ale jest raczej trudnym zabiegiem kardiologicznym, wymagającym współpracy zarówno położnika, jak i kardiologa. Warto zaznaczyć, że po zakończeniu zabiegu serce dziecka ulega natychmiastowym zmianom.

W Pracowni Interwencji Sercowo-Naczyniowej Centrum Zdrowia Dziecka kryteria wykonywania zabiegów na płodach opieramy na możliwości uratowania jednej z komór serca, a w niektórych przypadkach życia płodu. Jeśli echokardiogram prenatalny wykaże, że stan dziecka jest stabilny, a zdiagnozowaną wadę można bezpiecznie zaradzić po urodzeniu, nie decydujemy się na interwencję. Skupiamy się na leczeniu dzieci z najcięższymi wadami serca, a interwencja domaciczna to dopiero wstęp do kompleksowego i skomplikowanego procesu leczenia – twierdzi Adam Koleśnik.

Szansą na lepsze życie są zabiegi wewnątrzmaciczne.

W ubiegłym roku Szpital Bielański przeprowadził blisko 70 operacji wewnątrzmacicznych, obejmujących m.in. operacje fetoskopowego rozszczepu kręgosłupa płodu, transfuzje wewnątrzmaciczne, interwencje fetoskopowe w przypadku zespołu transfuzji bliźniaczej bliźniaczej, a także podejmując inne wyzwania wynikające z ciąży mnogiej i uropatii obturacyjnej.

Zdaniem Doroty Gałczyńskiej-Zych, dyrektor Szpitala Bielańskiego, nasz ośrodek wyróżnia się w Europie jako jedna z nielicznych placówek, które przeprowadzają zabiegi na sercach płodu i zapewniają kompleksową gamę zabiegów wewnątrzmacicznych.

Źródło: um.warszawa.pl

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Śledź na bieżąco wiadomości Warszawa z ostatniej chwili.
Co dzień aktualne wiadomości Warszawa info, co się dzieje w Warszawie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Facebooku aby być na bieżąco z aktualnymi wydarzeniami w Warszawie.

Co się dzieje w Warszawie

wydarzenia-warszawa-fort bema

Bezpłatna wypożyczalnia kajaków Fort Bema

📅 Data rozpoczęcia: 27 maja 2024 ⌚ Godzina rozpoczęcia: 10:00 📅 Data zakończenia: 17 września 2024 📌 Miejsce: Warszawa -...
Filmowa Stolica Lata

Pokazy w ramach Filmowej Stolicy Lata 2024

📅 Data rozpoczęcia: 27 czerwca 2024 ⌚ Godzina rozpoczęcia: 21:30 📅 Data zakończenia: 5 września 2024 📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście 19....
GCW wprow

Gramy Całe Wakacje 2024 – spektakle plenerowe Teatru Polonia...

📅 Data rozpoczęcia: 1 lipca 2024 ⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00 📅 Data zakończenia: 30 lipca 2024 📌 Miejsce: Warszawa -...
wypożyczalnia kajaków na Jeziorze Kamionkowskim (1)

Bezpłatna wypożyczalnia kajaków na Jeziorze Kamionkowskim

📅 Data rozpoczęcia: 2 lipca 2024 ⌚ Godzina rozpoczęcia: 12:00 📅 Data zakończenia: 31 sierpnia 2024 📌 Miejsce: Warszawa -...
upał_warszawa centrum

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej informuje o upałach II...

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej informuje o upałach drugiego stopnia, które mogą wystąpić w Warszawie i województwie...
wydarzenia-warszawa-strefa sportu

Rodzinna Strefa Sportu przed Pałacem Kultury i Nauki

📅 Data rozpoczęcia: 28 czerwca 2024 ⌚ Godzina rozpoczęcia: 10:00 📅 Data zakończenia:29 września 2024 📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście,...