Scoring BIK – na czym polega i jak wpływa na decyzję banku o przyznaniu pożyczki hipotecznej?

Jednym z wielu działań podejmowanych przez bank przed przyznaniem klientowi pożyczki hipotecznej jest sprawdzenie jego historii kredytowej. Szczególny wpływ na ostateczną decyzję instytucji bankowej ma scoring BIK. Wyjaśniamy, czym jest, jakie czynniki mają największe znaczenie przy jego określaniu oraz co zrobić, gdy okaże się niski.

Czym jest scoring BIK?

Scoring BIK to ujednolicona ocena historii kredytowej, stosowana względem osób widniejących w bazie Biura Informacji Kredytowej. Wyrażana jest punktowo, a wylicza się ją na podstawie specjalnego algorytmu. Uwzględnia on takie czynniki, jak terminowość w spłacie zobowiązań, korzystanie z produktów kredytowych, staż kredytowy oraz składane wnioski o finansowanie. Scoring BIK ma przede wszystkim na celu ułatwić instytucjom finansowym ocenę wiarygodności kredytowej osób ubiegających się o pożyczkę hipoteczną/kredyt. Na jego podstawie bank stwierdza, czy potencjalny pożyczkobiorca spłaca swoje zobowiązania w wyznaczonym terminie, czy też ma z tym problem, a także jak często wnioskuje o wsparcie finansowe.

Scoring BIK wyliczany jest dla każdej osoby indywidualnie, a wynik przedstawia się w skali od 0-100. W zależności od liczby uzyskanych punktów, ocena scoringu może być doskonała (80-100), bardzo dobra (74-79), dobra (69-73), umiarkowana (59-68) lub niska (0-58). Im więcej punktów uzyskał dany klient, tym bardziej wiarygodny będzie w oczach banku, przy czym instytucje bankowe najbardziej przychylnie patrzą na potencjalnych pożyczkobiorców, którzy osiągnęli co najmniej 74 punkty.

Czy można uzyskać pożyczkę przy niskim scoringu BIK?

Jak już wcześniej było wspomniane, scoring BIK służy instytucjom finansowym do określenia wiarygodności kredytowej potencjalnego pożyczkobiorcy. Z tego też względu osoby posiadające niską ocenę punktową BIK mogą zostać przez nie uznane jako mało wiarygodne i niezdolne do terminowej spłaty zaciągniętego zobowiązania. W praktyce oznacza to, że ich szanse na uzyskanie finansowania z banku są bardzo niewielkie. Warto jednak pamiętać, że instytucje bankowe to niejedyne miejsca, w których można zaciągnąć pożyczkę! Produkty finansowe oferują również pozabankowe firmy pożyczkowe – takie, jak FT Fund (https://ftfund.pl/), które swoim klientom stawiają znacznie niższe wymagania.

W FT Fund pożyczkę pod zastaw nieruchomości uzyskasz nawet mając nienajlepszą historię kredytową, zbyt niską zdolność kredytową czy też przeterminowane płatności. Dzięki temu z usług skorzystać mogą nawet osoby zadłużone, z zajęciami komorniczymi oraz z niespłaconymi zobowiązaniami finansowymi!

Dołącz do nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Facebooku aby być na bieżąco z aktualnymi wydarzeniami w Warszawie.

Co się dzieje w Warszawie

Hiszpańskie tapas pod lupą – wszystko, co trzeba o...

Słońce, wino, flamenco, sjesta i corrida – oto kilka popularnych skojarzeń z Hiszpanią. Do tej listy obowiązkowo...

Kurs prawa jazdy Warszawa – jak wybrać najlepszą szkołę...

Planując kurs nauki jazdy wiele osób zastanawia się, jak wybrać najlepszą szkołę jazdy w Warszawie. Przede wszystkim...

Naturalny miód – słodki skarb natury

Miód od wieków zajmuje ważne miejsce w diecie ludzi na całym świecie. Jest nie tylko słodkim dodatkiem...

SELF | Renomowany Gabinet psychoterapii w Warszawie na dzielnicy...

Współcześnie coraz więcej osób decyduje się na psychoterapię jako drogę do poprawy swojego zdrowia psychicznego i jakości...

Na co zwrócić uwagę, wybierając nocleg w Łodzi?

Łódź od kilku lat zyskuje na popularności i staje się miejscem coraz chętniej odwiedzanym przez turystów. Z...
Wywóz gruzu – Warszawa

Warszawa – jak pozbyć się gruzu i odpadów po...

Efektem remontu jest piękne, odnowione wnętrze. Przy okazji powstają jednak różnego rodzaju odpady, których należy się pozbyć....