Samolot fotogrametryczny już lata nad Warszawą

Widać już charakterystycznie poruszający się samolot nad Warszawą. Z jego pokładu robione są najnowsze zdjęcia lotnicze miasta.

W tym roku po raz pierwszy oprócz standardowych zdjęć pionowych cztery zestawy zdjęć diagonalnych (dla czterech stron świata) oraz tzw. chmura punktów LIDAR o wysokiej rozdzielczości. Do wykonania zadania potrzebne są 3-4 dni bezchmurnej pogody.

Z Lotniska Babice wystartował już samolot Partenavia Vulcanair P68 (dwusilnikowe podwozie stałe). Będzie latał na wysokości od 1425 do 1489 metrów, z prędkością około 222 km/h. Podczas robienia zdjęć pokona dystans ponad 2800 kilometrów.

Łącznie zostanie wykonanych ponad 165 tys. fotografii. Rozdzielczość polowa zdjęć, zarówno pionowych, jak i ukośnych, wyniesie 5 cm. Chmura punktów LIDAR uzyskana zostanie w wysokiej rozdzielczości 30 punktów/mkw.

Trasę lotu można śledzić np. na stronie flightradar24.com wyszukując znaki rejestracyjne samolotu SP-OPG. Link (otwiera się w nowej zakładce) do dzisiejszego lotu.

Z uzyskanych zdjęć i danych fotogrametrycznych powstanie ortofotomapa, zestaw 4 ukośnych fotoplanów, sklasyfikowana chmura punktów oraz – co jest nowością w Warszawie – ciągły model 3D miasta tzw.

Produkty zasilą zasoby Centralnej Bazy Danych Przestrzennych m.st. Warszawy, obecnie największego zbioru danych przestrzennych dotyczących obszaru stołecznego, służącego w codziennej pracy zarówno mieszkańcom, jak i urzędnikom. Baza stanowi nieocenioną pomoc m.in. w wykonywaniu analiz urbanistycznych, sporządzaniu miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, kontrolowaniu stanu i zmian w zagospodarowaniu nieruchomości, regulowaniu stanu prawnego nieruchomości, projektowaniu terenów zielonych, ochronie środowiska i zarządzaniu kryzysowym.

Po zakończeniu prac zostaną udostępnione mieszkańcom i innym zainteresowanym na stronach internetowych miasta.

źródło: um.warszawa.pl


 

Śledź na bieżąco co się dzieje w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Facebooku aby być na bieżąco z aktualnymi wydarzeniami w Warszawie.

Co się dzieje w Warszawie

zajęcia jogi aktywna warszawa

Bezpłatne zajęcia jogi dla mieszkańców Bemowa

📅 Data: poniedziałek, 3 czerwca 2024 ⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00 📌 Miejsce: Warszawa - Bemowo, Osiedle Przyjaźń Zapraszamy na zajęcia...
Dworzec Zachodni Warszawa

Prace na stacji Warszawa Zachodnia – zmiany w kursowaniu...

Rozpoczyna się kolejny etap remontu i modernizacji stacji Warszawa Zachodnia oraz otaczających ją linii kolejowych, co wiąże...
atrakcje dla dzieci warszawa

Dzień dziecka w Warszawie – pikniki, warsztaty, koncerty i...

Dzieci w Warszawie mogą spodziewać się wielu ciekawych zajęć podczas tegorocznego Dnia Dziecka. Pikniki, warsztaty, koncerty i...
procesje warszawa

Boże Ciało – procesje przejdą przez stolicę

30 maja obchodzimy Boże Ciało w związku z tym w różnych częściach miasta odbędą się procesje. Procesja Bożego...
budowa II linii metra na Bemowie

Postęp prac na ostatnim odcinku linii M2 na Bemowie

Pełną parą idą przygotowania do rozpoczęcia budowy tunelu na ostatnim odcinku linii M2 na Bemowie. W wyspecjalizowanym...
basen odkryty warszawa

Już 29 maja Aktywna Warszawa otwiera dwa baseny odkryte

Już od 29 maja zostaną otwarte dwa baseny odkryte w Warszawie - w Centrum Inflancka i Parku...