Samolot fotogrametryczny już lata nad Warszawą

Widać już charakterystycznie poruszający się samolot nad Warszawą. Z jego pokładu robione są najnowsze zdjęcia lotnicze miasta.

W tym roku po raz pierwszy oprócz standardowych zdjęć pionowych cztery zestawy zdjęć diagonalnych (dla czterech stron świata) oraz tzw. chmura punktów LIDAR o wysokiej rozdzielczości. Do wykonania zadania potrzebne są 3-4 dni bezchmurnej pogody.

Z Lotniska Babice wystartował już samolot Partenavia Vulcanair P68 (dwusilnikowe podwozie stałe). Będzie latał na wysokości od 1425 do 1489 metrów, z prędkością około 222 km/h. Podczas robienia zdjęć pokona dystans ponad 2800 kilometrów.

Łącznie zostanie wykonanych ponad 165 tys. fotografii. Rozdzielczość polowa zdjęć, zarówno pionowych, jak i ukośnych, wyniesie 5 cm. Chmura punktów LIDAR uzyskana zostanie w wysokiej rozdzielczości 30 punktów/mkw.

Trasę lotu można śledzić np. na stronie flightradar24.com wyszukując znaki rejestracyjne samolotu SP-OPG. Link (otwiera się w nowej zakładce) do dzisiejszego lotu.

Z uzyskanych zdjęć i danych fotogrametrycznych powstanie ortofotomapa, zestaw 4 ukośnych fotoplanów, sklasyfikowana chmura punktów oraz – co jest nowością w Warszawie – ciągły model 3D miasta tzw.

Produkty zasilą zasoby Centralnej Bazy Danych Przestrzennych m.st. Warszawy, obecnie największego zbioru danych przestrzennych dotyczących obszaru stołecznego, służącego w codziennej pracy zarówno mieszkańcom, jak i urzędnikom. Baza stanowi nieocenioną pomoc m.in. w wykonywaniu analiz urbanistycznych, sporządzaniu miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, kontrolowaniu stanu i zmian w zagospodarowaniu nieruchomości, regulowaniu stanu prawnego nieruchomości, projektowaniu terenów zielonych, ochronie środowiska i zarządzaniu kryzysowym.

Po zakończeniu prac zostaną udostępnione mieszkańcom i innym zainteresowanym na stronach internetowych miasta.

źródło: um.warszawa.pl


 

Śledź na bieżąco co się dzieje w Warszawie

Co się dzieje w Warszawie

10. Targi Zero Waste już 2 grudnia

W sobotę 2 grudnia w stolicy odbędą się już 10. coroczne Targi Zero Waste. To przełomowe wydarzenie...

Zderzenie tramwajów przy Dworcu Wileńskim

Na przystanku Dworzec Wileński tramwaj linii 3 jadący do Gocławka zderzył się z zatrzymującym się tramwajem linii...

Podpisano umowę na budowę parku linearnego na Ursynowie

Nowo wybudowany park przyniesie mieszkańcom Ursynowa dodatkowe korzyści już w roku 2026. Park ma być zlokalizowany bezpośrednio...
Skip to content