Rząd dyskryminuje duże miasta

Co roku Warszawa traci 1 miliard złotych w wyniku zmian budżetu państwa. Dodatkowo, stolica otrzymuje najmniejsze rekompensaty za utracone środki, a ostatnia z nich wyniosła zaledwie 5,2% utraconych dochodów. Prezydenci 12 największych miast zrzeszonych w Unii Metropolii Polskich postulują sprawiedliwy podział środków finansowych dla samorządów ze strony rządu.

Władze planują przekazać lokalnym władzom ponad 14 miliardów złotych, przy czym Warszawa otrzyma najmniejszą kwotę wśród wszystkich miast na prawach powiatu – 150 milionów złotych. Podobnie traktowane są miasta takie jak Wrocław czy Kraków. Z tego powodu UMP postuluje o wprowadzenie poprawek do ustawy podczas prac parlamentarnych, które zagwarantują odpowiedni podział środków finansowych w zależności od sytuacji finansowej każdego samorządu. Wzrost kosztów zadań publicznych dotyka obecnie wszystkie jednostki samorządowe z powodu inflacji. Z drugiej strony, problemem jest również ograniczenie dochodów z tytułu udziałów w PIT, a tegoroczna strata szacowana jest na około 30 miliardów złotych. W szczególności dotkliwie uderza to w miasta na prawach powiatu.

Co się dzieje w Warszawie

10. Targi Zero Waste już 2 grudnia

W sobotę 2 grudnia w stolicy odbędą się już 10. coroczne Targi Zero Waste. To przełomowe wydarzenie...

Zderzenie tramwajów przy Dworcu Wileńskim

Na przystanku Dworzec Wileński tramwaj linii 3 jadący do Gocławka zderzył się z zatrzymującym się tramwajem linii...

Podpisano umowę na budowę parku linearnego na Ursynowie

Nowo wybudowany park przyniesie mieszkańcom Ursynowa dodatkowe korzyści już w roku 2026. Park ma być zlokalizowany bezpośrednio...
Skip to content