Rodzaje przydomowych oczyszczalni ścieków

Tam, gdzie nie ma możliwości podłączenia gospodarstwa domowego do systemu kanalizacji sanitarnej, jedynym rozwiązaniem staje się zainwestowanie w przydomową oczyszczalnię ścieków. Jak się okazuje, w dłuższej perspektywie czasu jest to niezwykle korzystna finansowo opcja, która niesie ze sobą szereg zalet. Sprawdźmy, o co dokładnie chodzi i przede wszystkim, jakie są rodzaje przydomowych oczyszczalni.

Indywidualna gospodarka ściekowa – co warto wiedzieć?

Mimo stosunkowo powszechnej dostępności sieci kanalizacyjnej, wciąż istnieją obszary, do których system ten nie dochodzi. Mowa przede wszystkim o obrzeżach miast, mniejszych miejscowościach, wioskach, ale też nowych osiedlach. W takich sytuacjach właściciele domów muszą liczyć na siebie i zaopatrzyć się w odpowiednie rozwiązanie takie jak właśnie przydomowe oczyszczalnie ścieków. O czym dokładnie mowa?

System indywidualnej gospodarki ściekowej to dość złożony temat, z którym musi jednak zmierzyć się wielu właścicieli domów. Proces przydomowego oczyszczania ścieków składa się z wielu etapów, a każdy z nich wymaga stosownych rozwiązań. To dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniego rodzaju oczyszczalni, dzięki czemu można mówić nie tylko o wysokiej wydajności, bezpieczeństwie, ale i stosunkowo niewielkich kosztach eksploatacyjnych. Najbardziej podstawowy i ogólny podział urządzeń służących do indywidualnej gospodarki ściekowej sprowadza się do tzw. szamba, a więc zbiornika bezodpływowego, jak i urządzeń przepływowych.

Przydomowe oczyszczalnie ścieków – rodzaje i charakterystyka

Z uwagi na sposób działania oczyszczalni i typ zachodzących procesów, można wymienić m.in. system drenażowy rozsączający, którego atutem jest prosty sposób budowy, długa żywotność oraz bezawaryjność. Kolejno na uwagę zasługują oczyszczalnie ze złożem (tj. filtrem) piaskowym albo żwirowym. Coraz popularniejszym, ale i o wiele droższym rozwiązaniem są wszelkiego typu oczyszczalnie biologiczne, a więc np. przydomowa oczyszczalnia ścieków z osadem czynnym oraz ze złożem biologicznym. Bardzo często oba typy filtracji są ze sobą połączone, co znacząco zwiększa poziom redukcji zanieczyszczeń. Przed wyborem jednej z opcji, warto dokładnie zapoznać się ze specyfikacją każdej z nich, ponieważ wszystko sprowadza się z jednej strony do potrzeb samego inwestora, ale z drugiej istotne są uwarunkowania gruntowe i metraż.

Własny system oczyszczania ścieków – czy warto?

Na to pytanie jest tylko jedna właściwa odpowiedź: oczywiście, że tak! Wiele osób zastanawia się jednak, dlaczego warto posiadać przydomową oczyszczalnię ścieków? Przede wszystkim jest to inwestycja długoterminowa, która jednak zwrócić się z nawiązką. Sama budowa jest droższa niż np. szambo, ale niższe są za to koszty utrzymania takiego systemu. Ponadto, do największych zalet tego rozwiązania zalicza się także wygodę związaną właśnie z użytkowaniem, oczyszczalnia jest tak naprawdę samoobsługowa. Nie można nie wspomnieć też o walorach ekologicznych, z uwagi na to, że ścieki oczyszczane są z zachowaniem wszelkich standardów i przy wykorzystaniu naturalnych procesów.

Co się dzieje w Warszawie

Trendy Wzornicze: Inspiracje dla Miłośników Stylu Loftowego w Wyborze...

Styl loftowy zdobywa coraz większą popularność w świecie designu wnętrz, a kluczową rolę w tym trendzie odgrywają...

Prywatna galeria sztuki, czyli jak oprawiać obrazy

Obrazy - dzieła sztuki, które budzą sentyment i służą jako inspiracje. Malowane na płótnie są jednak bardzo...

Najlepsze dzielnice Warszawy – gdzie warto zamieszkać?

Na warszawskim rynku mieszkaniowym dostępna jest szeroka gama opcji w różnych dzielnicach, od nowoczesnych apartamentów w wieżowcach...
Skip to content