Rafał Trzaskowski ponownie prezydentem Warszawy

Rafał Trzaskowski po raz kolejny zwycięża w wyborach na prezydenta Warszawy. Obecny prezydent zdeklasował przeciwników i uzyskał imponujące 59,8% głosów.

Ze wstępnych ustaleń sondażu exit poll wynika, że ​​w wyścigu o fotel prezydenta Warszawy zwyciężył Rafał Trzaskowski, zdobywając imponujące 59,8% ogółu głosów. W rezultacie nie będzie potrzeby przeprowadzania drugiej tury wyborów w mieście. Kolejne miejsca zapewnili Tobiasz Bocheński i Magdalena Biejat. Ze wstępnych sondaży wynika, że ​​kandydat PiS uzyskał 18,5% głosów, zaś kandydat reprezentujący ruchy miejskie i Lewicę 15,8%.

Do godziny 18:00 w Warszawie okręgowe komisje wyborcze przekazały już około 90 proc. protokołów głosowania, a miejska komisja wyborcza zatwierdziła około 25 proc. Jak poinformował Rafał Wagner, przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej w stolicy, pozostałe protokoły są w toku. Proces zatwierdzania jest nadal w toku.

Frekwencja wyborczej w Warszawie i na Mazowszu

Według Państwowej Komisji Wyborczej, według stanu na godzinę 12:00, w Warszawie swój głos oddało zaledwie 16,45% uprawnionych do głosowania, czyli mniej niż średnia frekwencja w województwie mazowieckim wynosząca 17,23%. Jednak już do godziny 17.00 frekwencja w całym województwie mazowieckim wzrosła do 42,38%, a Warszawa nieznacznie spadła do 41,59%. Niestety nie mamy jeszcze ostatecznych danych na temat frekwencji wyborczej w stolicy.

Do godziny 17:00 obserwowano rozkład wyborców w poszczególnych okręgach, biorąc pod uwagę zarówno obszary o najwyższej, jak i najniższej frekwencji wyborczej. Najwyższy współczynnik partycypacji odnotowała Wesoła, która wyniosła 47,58%, następnie Ursynów – 46,52% i Rembertów – 45,77%. Z kolei najniższą frekwencję wyborczą miała Praga Północ, która wyniosła 37,79%, przedostatnia była Wola z 38,64%, a trzeci od końca Mokotów z 38,65%.

Wstępne wyniki wyborów na prezydenta Warszawy przedstawiają się następująco:

  • Rafał Trzaskowski – urzędujący prezydent – 59,8% głosów,
  • Tobiasz Bocheński – 18,5%,
  • Magdalena Biejat – 15,8%

Jest wysoce prawdopodobne, że Koalicja Obywatelska zachowa niezależną większość w Radzie Warszawy i radach dzielnic. Nieznana jest jednak dokładna liczba komisji, które przedstawiły Radzie Miasta swoich przedstawicieli. Oszacowanie tego jest wyzwaniem ze względu na różne progi wyborcze w różnych okręgach. Chociaż oficjalny próg wynosi 5%, rzeczywisty próg może być znacznie wyższy w zależności od liczby dostępnych miejsc.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Warszawa info co dzień aktualne wiadomości Warszawa z ostatniej chwili.
Śledź na bieżąco wydarzenia Warszawa, aktywna Warszawa, Warszawa atrakcje dla dzieci.

Dołącz do nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Facebooku aby być na bieżąco z aktualnymi wydarzeniami w Warszawie.

Co się dzieje w Warszawie

W sobotę, 11 maja, na PGE Narodowym będą rywalizowali...

Przygotuj się na weekend pełen sportowych emocji! Już w najbliższą sobotę, 11 maja, na kultowym Stadionie PGE...
park Pole Mokotowskie

Piknikowy weekend w stolicy

W najbliższy weekend warszawiaków czeka nie jeden, a dwa pikniki rodzinne oraz inauguracyjna w roku akcja wymiany...
sinfonia-varsovia-warszawa (1)

Między 13 maja a 9 czerwca muzycy Sinfonii Varsovii...

Od 13 maja do 9 czerwca utalentowani muzycy Sinfonii Varsovii udają się w fascynującą podróż po Warszawie...

Miejskie wsparcie dla posiadaczy zwierząt

Przez najbliższe dwa lata miasto Warszawa będzie realizować nową inicjatywę, której celem będzie sterylizacja i wszczepianie chipów...

Dźwiękowa odNOWA – koncert Zespołu VOCALOVE pełen zaskakujących aranżacji...

Zapraszamy Was na niezwykłe spotkanie z muzyką rozrywkową w zupełnie nowym świetle. Przygotujcie się na chwile pełne...
majówka w warszawie wycieczka rowerowa

Wielka majówka. Śródmieście śladami Kory | Wycieczka rowerowa

📅 Data: 01 maja 2024 ⌚ Godzina rozpoczęcia: 14:00 📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, ul. Okólnik 2 💲 Podczas wydarzenia...