Punkt recepcyjny dla uchodźców z Ukrainy na Torwarze kończy działalność

W związku z zaobserwowanym wyraźnym spadkiem napływu uchodźców z Ukrainy, a tym samym zmniejszającą się liczbą osób przebywających w punkcie recepcyjnym COS Torwar, Wojewoda Mazowiecki zdecydował o zakończeniu działalności tego punktu od piątku 8 kwietnia. Uchodźcy przybywający do Warszawy będą obecnie kierowani do zorganizowanych miejsc zakwaterowania prowadzonych przez Wojewodę. Punkt wydawania pomocy humanitarnej zostanie przeniesiony do magazynu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie. Od początku funkcjonowania punktu recepcyjnego na Torwarze schronienie i pomoc uzyskało ponad 5,3 tys. osób. 6 kwietnia br. Wojewoda Mazowiecki spotkał się z przedstawicielami organizacji pozarządowych oraz służbami zaangażowanymi w działania w hali COS Torwar i podziękował za współprace i okazane serce potrzebującym.

Z całego serca dziękuję wszystkim osobom, które dołożyły wszelkich starań, żeby punkt na Torwarze działał sprawnie i był w stanie zapewnić schronienie i pomoc uchodźcom z Ukrainy. Podziękowania należą się przede wszystkim wolontariuszom, którzy bezinteresownie poświęcili swój czas i zdecydowali się pomóc potrzebującym. Możemy śmiało powiedzieć, że udało się nam wspólnie pomóc wielu osobom. Organizację tego miejsca doceniali wszyscy zagraniczni goście, którzy mieli okazję odwiedzić to miejsce i byli pod ogromnym wrażeniem pracy włożonej w funkcjonowanie Torwaru. Wszystkim ludziom dobrej woli bardzo dziękuję za pomoc i zaangażowanie. Jednocześnie deklaruję, że niezależnie od zmian organizacyjnych niezmienna jest zasada, że wszystkim uchodźcom udzielamy pomocy i nie pozostawimy bez opieki – powiedział Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

W punkcie recepcyjnym na Torwarze  zorganizowano 500 miejsc dla potrzebujących, którzy na miejscu uzyskali niezbędną pomoc medyczną, psychologiczną oraz informacje dotyczące pobytu i zakwaterowania w Polsce. W ostatnich dniach liczba osób korzystających z noclegu spadła do ok. 100. Wszystkie osoby potrzebujące noclegu uzyskają pomoc w punktach zakwaterowania tymczasowego prowadzonych przez Wojewodę Mazowieckiego. W każdym obiekcie zapewniona jest opieka medyczna, psychologiczna, wydzielone są sale zabaw dla dzieci. W ostatnich dniach zorganizowano zostały również stanowiska koordynacji pracy.

Od początku funkcjonowania punktu bieżące działania każdego dnia wspierało ok. 300 wolontariuszy z ponad 20 organizacji pozarządowych i grup ochotników. (Załącznik zawiera wykaz tych organizacji i grup). Wszystkich wolontariuszy i organizacje, które nadal chcą wspierać uchodźców z Ukrainy, Wojewoda Mazowiecki zaprasza do współpracy m.in. w prowadzonych przez niego punktach informacyjnych.

Ponadto Wojewoda do codziennej pracy w punkcie recepcyjnym oddelegował 17 osób z Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego i służb zespolonych, w tym z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Na miejscu cały czas działali również żołnierze 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

W ramach koordynacji działań Wojewody przed halą COS Torwar powstał namiot Fundacji BGK, w którym przyjmowano i segregowano dary, które później przekazywano osobom przebywającym w punkcie recepcyjnym oraz wydawane w paczkach żywnościowych uchodźcom przebywającym poza punktem. Wszystkie pozyskane dary rzeczowe, które znajdują się obecnie w magazynie i nie zostały wykorzystane, zostaną dostarczone do innych punktów zakwaterowania tymczasowego i przekazane osobom potrzebującym.

Ponadto w punkcie recepcyjnym na Torwarze codziennie były wydawane paczki żywnościowe, artykuły pierwszej potrzeby i odzież uchodźcom z całej Warszawy. Paczki trafiły do ponad 2,8 tys. potrzebujących. Punkt pomocy humanitarnej, w którym  będzie kontynuowana ta działalność, zostanie przeniesiony do innej lokalizacji w centrum Warszawy.

W województwie mazowieckim funkcjonuje obecnie 460 punktów zakwaterowania dla uchodźców z Ukrainy, w których przygotowanych jest łącznie ponad 30 tys. miejsc, z czego wolnych pozostaje ponad 15 tys. miejsc. Baza zakwaterowania jest na bieżąco poszerzana. Ponadto, w Warszawie działają punkty informacyjne na dworcach.

źródło: https://www.gov.pl/


 

Śledź na bieżąco co się dzieje w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Facebooku aby być na bieżąco z aktualnymi wydarzeniami w Warszawie.

Co się dzieje w Warszawie

W sobotę, 11 maja, na PGE Narodowym będą rywalizowali...

Przygotuj się na weekend pełen sportowych emocji! Już w najbliższą sobotę, 11 maja, na kultowym Stadionie PGE...
park Pole Mokotowskie

Piknikowy weekend w stolicy

W najbliższy weekend warszawiaków czeka nie jeden, a dwa pikniki rodzinne oraz inauguracyjna w roku akcja wymiany...
sinfonia-varsovia-warszawa (1)

Między 13 maja a 9 czerwca muzycy Sinfonii Varsovii...

Od 13 maja do 9 czerwca utalentowani muzycy Sinfonii Varsovii udają się w fascynującą podróż po Warszawie...

Miejskie wsparcie dla posiadaczy zwierząt

Przez najbliższe dwa lata miasto Warszawa będzie realizować nową inicjatywę, której celem będzie sterylizacja i wszczepianie chipów...
majówka w warszawie - wydarzenia

Weekend majowy w Warszawie – uroczystości, koncerty, imprezy

Zbliża się długi weekend majowy. W najbliższych dniach w stolicy odbędą się liczne uroczystości, zgromadzenia i przemarsze,...
Majówka w Warszawie - atrakcje na długi weekend

Majówka w Warszawie – atrakcje na długi weekend

Podczas przedłużonego weekendu majowego na mieszkańców Warszawy czeka szereg emocjonujących wydarzeń i atrakcji, takich jak porywające widowisko...