Przygotowania do wiosny w ogrodzie – co wysiewać w lutym?

Luty to ostatni miesiąc zimowej pory, to też dobry czas, aby zacząć planować tegoroczne prace w ogrodzie. Wiosna będzie porą intensywnych zajęć — trzeba będzie posprzątać po zimie, zadbać o trawnik oraz zdjąć osłony z rabat. Niektóre gatunki roślin można wysiać wcześniej do pojemników, aby wiosną móc wsadzić podrośnięte sadzonki prosto do inspektów. Przyspieszy to zbiory oraz zapewni dorodne warzywa i owoce ze samodzielnie przygotowanej rozsady.

Gatunki roślin użytkowych, które wysiewa się w lutym

Istnieje wiele gatunków ziół, które można wysiewać przez cały rok, także w lutym. Są to znane zioła kuchenne, które bogate są w aromatyczne olejki eteryczne. Na przełomie zimy i wiosny sieje się melisę, miętę, rozmaryn, szałwię. Pojemniki z żyzną ziemią oraz z wysianymi nasionami mogą stać na słonecznym parapecie. Po paru dniach powinny pojawić się pierwsze kiełki. W lutym zaczyna robić się rozsadę warzyw kapustnych. To idealny czas, aby wysiać kapustę białą oraz czerwoną, brokuły, kalafiory i kalarepę. W kwietniu i w maju sadzonki trafią do ciepłego podłoża na przygotowane grządki. Warto też przygotować rozsadę sałaty masłowej, karczocha. W tym czasie do skrzynek trafiają nasiona roślin warzywnych z rodziny cebulowatych — cebuli oraz pora.

Rośliny ozdobne do zimowego wysiewu

W lutym warto przygotować też sadzonki roślin ozdobnych, które trafią na tegoroczne rabaty. Istnieje bardzo duży wybór roślin, które świetnie rosną w domowych warunkach. Są to zwykle rośliny jednoroczne, które po wydaniu kwiatów zasychają. Nasiona można zebrać ze swojego ogrodu lub kupić w sklepie ogrodniczym. Do pojemników trafiają nasiona lwiej paszczy, aksamitek, petunii, szałwii błyszczącej, cynii oraz tytoniu ozdobnego. Rośliny będą gotowe do obsadzenia rabat kwiatowych lub pojemników balkonowych. Wybierając nasiona roślin ozdobnych, należy zwrócić uwagę na ich wymagania, termin wysiewu oraz termin kwitnienia. Niektóre rośliny mogą wymagać pikowania lub częstego przesadzania. Opakowania powinny mieć też datę ważności, być suche i wolne od uszkodzeń — daje to gwarancję uzyskania pięknych wschodów i silnych roślin, jeśli zapewni im się odpowiednią opiekę i pielęgnację.

Wysiew nasion wprost do gruntu

Niektóre rośliny można wysiewać do gruntu, jeśli posiada się ciepły inspekt lub szklarnię. Pod koniec lutego, kiedy ziemia jest odmarznięta, sieje się warzywa korzeniowe, takie jak: pietruszka, marchewka, pasternak. Można też wysadzić ząbki czosnku. Podłoże w szklarni lub w inspekcie może zostać wzbogacone kompostem. Nasiona warto obficie podlać i przykryć np. agrowłókniną. Osłona zmniejszy parowanie oraz zwiększy nieco temperaturę podłoża, co pozytywnie wpłynie na kiełkujące nasiona. Agrowłókninę można zdjąć w połowie marca.

Jak wysiewać nasiona do pojemników?

Podłoże do wysiewu nasion powinno być żyzne oraz dobrze zatrzymywać wilgoć. Warzywa zaleca się wysiewać do małych doniczek — w jednym pojemniku po kilka sztuk nasion. Kwiaty i zioła można wysiać do skrzynek, warto równomiernie rozłożyć nasiona na podłożu. Nasiona trzeba przykryć cienką warstwą ziemi i obficie podlać. Można użyć spryskiwacza, dzięki temu nasiona zostaną na swoim miejscu. Całość powinno się przykryć folią spożywczą. Ten zabieg zapewnia stałą wilgotność powietrza. Można też użyć specjalnych, miniaturowych inspektów, które wyposażone są w przeźroczyste pokrywy. Podłoże powinno być cały czas wilgotne, dlatego należy je regularnie podlewać. Pojemniki powinny trafić do ciepłego oraz jasnego miejsca. Po upływie paru tygodniu siewki będą już spore — należy wtedy zdjąć osłony.

Autor:
Artykuł został przygotowany przy współpracy z ogrodniczym sklepem internetowym Sklep Dla Ogrodu oferującym wiele produktów do ogrodu

Co się dzieje w Warszawie

Trendy Wzornicze: Inspiracje dla Miłośników Stylu Loftowego w Wyborze...

Styl loftowy zdobywa coraz większą popularność w świecie designu wnętrz, a kluczową rolę w tym trendzie odgrywają...

Prywatna galeria sztuki, czyli jak oprawiać obrazy

Obrazy - dzieła sztuki, które budzą sentyment i służą jako inspiracje. Malowane na płótnie są jednak bardzo...

Najlepsze dzielnice Warszawy – gdzie warto zamieszkać?

Na warszawskim rynku mieszkaniowym dostępna jest szeroka gama opcji w różnych dzielnicach, od nowoczesnych apartamentów w wieżowcach...
Skip to content