Przebudowa rejonu ulic Złotej i Zgoda

Rozpoczęto przygotowywanie dokumentacji, która pozwoli na kompleksowe przekształcenie rejonu ulic Złotej i Zgoda w ramach Nowego Centrum Warszawy. Zarząd Dróg Miejskich właśnie podpisał umowę ze zwycięzcą konkursu – RS Architektura Krajobrazu.

Projektowanie zajmie ponad rok (60 tygodni). Autorzy najlepszej pracy konkursowej otrzymają 1,53 mln zł na przygotowanie dokumentacji budowlanej i nadzór.

Rejon ulic Złotej i Zgoda zmieni się w ramach Nowego Centrum Warszawy – będzie dużo drzew, nowych skwerów, wygodnych chodników i lustra wodnego. Planuje się zasadzenie 167 drzew i wytyczenie blisko 3000 m2 zieleni z bylinami i krzewami.

Część miejsc parkingowych zostanie przeniesiona do garażu podziemnego pod placem Powstańców Warszawy, którego budowa wkrótce się rozpocznie. Kierownik warsztatu zapewni abonamenty dla mieszkańców. Pozwoli to na wytyczenie zielonych i wygodnych przestrzeni dla pieszych, mieszkańców i rowerzystów na osiedlowych ulicach i placach, które są obecnie zajmowane przez samochody.

Ruch pojazdów w rejonie ulic Złotej i Zgoda zostanie ograniczony i uspokojony. Pojawią się strefy mieszkalne i Tempo 30, z wjazdem ograniczonym głównie do dostaw i pojazdów technicznych. Jednocześnie w nowej zabudowie tego terenu zostanie zachowana pewna liczba naziemnych miejsc parkingowych, przeznaczonych przede wszystkim dla mieszkańców lub usług zaopatrzeniowych.

Tunel w osi ul. Ulica Złota zostanie zlikwidowana, aw miejscu pochylni prowadzącej do tunelu powstanie podziemny zbiornik retencyjny wód opadowych. W centralnej części skweru przy ul. Złotej, przy pasażu Wiecha, znajdzie się wypłycony zbiornik wodny, a rzędy drzew posadzonych wzdłuż ulicy Złotej podkreślą oś widokową Pałacu Kultury i Nauki.

Przed Domem pod Orłami powstanie reprezentacyjny plac, który zapewni zieloną oprawę zabytkowej kamienicy. Odpowiednio skomponowana zieleń podkreśli ważne punkty widokowe i piękną architekturę, a ozdobne łóżko i ławki stworzą atrakcyjną przestrzeń do wypoczynku. Sceneria zachęci ludzi do robienia zdjęć (“miejsce instagramowe”).

Na Placu Emila Młynarskiego, przed Filharmonią Narodową, powstanie skwer i Ogród Muzyczny. Od zgiełku miasta oddzielają ją wielorzędowe nasadzenia i wysokie krzewy. Peron wzdłuż Filharmonii będzie zewnętrznym foyer, w którym będą mogły odbywać się koncerty plenerowe i inne imprezy. Nie zabraknie również miejsca na ogródki gastronomiczne. Przy ulicy Sienkiewicza oraz w sąsiedztwie budynku przy ul. Zgoda 12, czyli zielona oaza z myślą o mieszkańcach. Zaaranżowany zostanie osiedlowy ogród. Na placu znajdzie się plac zabaw dla dzieci, siłownia, stoły szachowe i ławki.

Rozpoczęcie inwestycji planowane jest wstępnie na drugą połowę 2023 roku.

Nowe Centrum Warszawy to prezydencki projekt przekształcenia ulic i placów w samym centrum miasta w przyjazną, estetyczną i zieloną przestrzeń.
Glin. Jana Pawła II, skrzyżowanie ul. Marszałkowskiej i Królewskiej oraz sygnalizacja świetlna ul. Marszałkowskiej przy pl. Bankowość, poprawa bezpieczeństwa pieszych, rowerzystów i ruchu samochodowego. Rondo Dmowskiego i tzw. Plac Pięciu Rogów u zbiegu ulic Kruczej, Brackiej, Chmielnej, Zgoda i Szpitalnej. Wzdłuż ul. Marszałkowskiej, na Placu Defilad zasadzono szpaler nowych i dużych drzew i krzewów oraz wybudowano nową drogę rowerową.

źródło: um.warszawa.pl


 

Śledź na bieżąco co się dzieje w Warszawie

Co się dzieje w Warszawie

10. Targi Zero Waste już 2 grudnia

W sobotę 2 grudnia w stolicy odbędą się już 10. coroczne Targi Zero Waste. To przełomowe wydarzenie...

Zderzenie tramwajów przy Dworcu Wileńskim

Na przystanku Dworzec Wileński tramwaj linii 3 jadący do Gocławka zderzył się z zatrzymującym się tramwajem linii...

Podpisano umowę na budowę parku linearnego na Ursynowie

Nowo wybudowany park przyniesie mieszkańcom Ursynowa dodatkowe korzyści już w roku 2026. Park ma być zlokalizowany bezpośrednio...
Skip to content