Postęp robót na wiadukcie Trasy Łazienkowskiej na Saskiej Kępie

Pomimo panujących warunków zimowych, postęp w realizacji projektu przebudowy Trasy Łazienkowskiej na Saskie Kępie pozostaje stabilny. Obecnie na nowo zainstalowanych podporach trwa budowa pierwszego wiaduktu, a konkretnie jego odcinka północnego. Dodatkowo wykonanie ekranów akustycznych wzdłuż al. Stany Zjednoczone są wyraźnie widoczne, ponieważ mają chronić mieszkańców przed hałasem generowanym przez ruch drogowy.

“Sukcesywnie modernizujemy istniejące drogi oraz realizujemy nowe, niezwykle ważne inwestycje komunikacyjne w stolicy. Prace na Saskiej Kępie to kolejny etap przebudowy Trasy Łazienkowskiej. Dotychczas wyremontowaliśmy: most Łazienkowski, estakady na węzłach z Wisłostradą i Wałem Miedzeszyńskim oraz wiadukt na Przyczółku Grochowskim – mówi Rafał Trzaskowski. – Po oddaniu do ruchu, pod koniec ub.r. – i na kilka miesięcy przed czasem – wiaduktów Trasy Łazienkowskiej przy Agrykoli, obecnie skupiamy się na modernizacji odcinka trasy przebiegającego przez prawobrzeżną część Warszawy. Pierwszy z wiaduktów na Saskiej Kępie powinien być gotowy już latem, a drugi w przyszłym roku – dodaje prezydent Warszawy. “

Trwa demontaż wiaduktu północnego Trasy Łazienkowskiej, zlokalizowanego nad ul. Bajońskiej i Paryskiej, rozpoczęte w lipcu poprzedniego roku. Obecnie na jego miejscu wznosi się nowy obiekt. Początkowo budowę rozpoczęto od montażu pali i stóp fundamentowych. Następnie przystąpiono do budowy jedenastu dwukolumnowych podpór i dwóch przyczółków, które usytuowane są w skrajnych punktach wiaduktu. Nowo ukończone podpory zajmują te same miejsca, co szerokie, pojedyncze filary poprzedniego wiaduktu. Ten przeprojektowany system podpór poprawi widoczność i zapewni bezpieczeństwo osób przechodzących pod konstrukcją.

Elementy płyty, szalunków i ekranów są niezbędnymi elementami w budownictwie.
Obecnie trwa budowa płyty wiaduktu, ze szczególnym uwzględnieniem podpór. Ten kluczowy element obejmie różne elementy, w tym samą drogę. Aby mieć pewność, że płyta przyjmie pożądany kształt nakreślony w projekcie, stosuje się szalunki. Montaż tych obiektów wymagał umieszczenia na ulicy Paryskiej suwnic, które służą ograniczeniu wjazdu pojazdów o wysokości powyżej 3,5 metra. Jedna suwnica została niedawno postawiona za rondem Volframa, a konkretnie w pasie prowadzącym w stronę Szczuczyńskiej, natomiast druga za Szczuczyńską, kierująca ruch w stronę ronda.

Przy użyciu rusztowań tymczasowych konstruuje się szalunki w celu utworzenia konstrukcji, w której mieszczą się stalowe pręty zbrojeniowe. Następnie do formy zostanie wylany beton, co umożliwi wykonanie poszczególnych odcinków dla każdego z 11 przęseł nowego wiaduktu. Zakończenie tego projektu przewidywane jest na połowę 2024 roku. Po przekierowaniu ruchu w obu kierunkach prace budowlane zostaną przeniesione na stronę południową.

Równolegle z rozbudową wiaduktu trwa także montaż ekranów akustycznych wzdłuż al. Stany Zjednoczone, a konkretnie od ul. Bajońskiej do ul. Międzynarodowy. Bariery te, przeważnie przezroczyste, służą do ochrony sąsiednich regionów przed uciążliwymi dźwiękami drogi. Ponadto w tym sąsiedztwie zostanie zrealizowana „cicha nawierzchnia”.

W celu przebudowy wiaduktów Trasy Łazienkowskiej nad ul. Paryża i Bajońskiej, a także zainstalowanie ekranów, konieczna jest rekonfiguracja ciągów komunikacyjnych różnych sieci, m.in. gazowej, wodociągowej, energetycznej, telekomunikacyjnej, kanalizacji deszczowej i oświetlenia drogowego. Postęp tego przedsięwzięcia jest już znaczny.

Inwestowanie w sposób bezpieczny i przyjazny dla środowiska to mądry wybór.
Ulepszenia dróg, takie jak zaktualizowane oświetlenie i zmienione oznakowanie, przyczynią się do zwiększenia bezpieczeństwa. W Stanach Zjednoczonych zostanie posadzonych łącznie 70 nowych drzew, łącząc istniejące drzewa w symetryczne rzędy po obu stronach. Dodatkowo, aby poprawić krajobraz, dodana zostanie imponująca liczba prawie 15 000 dodatkowych krzewów, różnych bylin, winorośli i trawników.

Inwestycja, której zakończenie zaplanowano na połowę 2025 r., jest obecnie realizowana pod nadzorem Zarządu Rozwoju Miasta Stołecznego. Na generalnego wykonawcę prac budowlanych wybrano firmę WARBUD, natomiast Bico Group Sp. z oo o. pełni funkcję inżyniera kontraktu.

W ramach Funduszu Rządowego Polskiego Orderu: Programu Inwestycji Strategicznych inwestycja uzyskała dofinansowanie z budżetu państwa w wysokości 101 159 257,40 zł. Przewidywana całkowita wartość projektu wynosi 106 483 428,84 zł.

Koordynacja i zarządzanie ruchem

Od 8 lipca 2023 roku zamknięta zostanie północna droga al. dla pojazdów indywidualnych. Droga, która dotychczas prowadziła do centrum, będzie teraz niedostępna. Zamiast tego samochody jadące w tym kierunku zostaną przekierowane na drogę południową zlokalizowaną za Kanałem Wystawowym. Następnie ponownie dołączą do strony północnej w pobliżu skrzyżowania z Wałem Miedzeszyńskim.

Kierując się na południe al. W Stanach Zjednoczonych napotkasz drogę trzypasmową. Pas środkowy jest zarezerwowany dla ruchu ogólnego, natomiast dwa pasy zewnętrzne przeznaczone są dla pojazdów jadących w przeciwnym kierunku. Jednak jeden z tych pasów jest specjalnie wyznaczony dla autobusów Warszawskiej Komunikacji Miejskiej, taksówek, pojazdów MTON i motocykli. Dodatkowo wyznaczono pasy do skrętu dla pojazdów jadących w kierunku ul. Saskiej w kierunku Gocławia i Urugwajskiej.

Trasa Łazienkowska pozostaje połączona z trasą międzynarodową poprzez ul. Jednakże północny odcinek ulicy nie utrzymuje już tego połączenia. Konkretnie nie ma już skrętu z al. Stanów Zjednoczonych na ul. Zwycięzcy lub zjazd z ul. Saskiej w kierunku Trasy Łazienkowskiej.

Podstawowym objazdem jest Trasa Siekierkowska, natomiast przebudowie ulegają wiadukty Trasy Łazienkowskiej nad ulicami Bajońską i Paryską.

Źródło: um.warszawa.pl

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Śledź na bieżąco wiadomości Warszawa z ostatniej chwili.
Co dzień aktualne wiadomości co się dzieje w Warszawie.

Co się dzieje w Warszawie

Warszawa najlepsza wśród miast Europy Środkowo-Wschodniej (1)

Warszawa najlepsza wśród miast Europy Środkowo-Wschodniej

W tegorocznym rankingu Financial Times „European Cities & Regions of the Future” Warszawa znalazła się w czołówce...
warszawa czyste powietrze

W Warszawie powołano zespół do spraw klimatu

Warszawa postawiła sobie ambitne cele polityki klimatycznej, których celem jest redukcja emisji gazów cieplarnianych o 40% do...
Warszawskie metro

Blisko miliard pasażerów podróżowało w 2023 roku pojazdami WTP

W 2023 roku z przewozów Warszawskiego Transportu Miejskiego, Kolei Mazowieckich i Warszawskiej Kolei Dojazdowej skorzystało łącznie 956...
najlepsze pączki w Warszawie

Najlepsze pączki w Warszawie – TOP 5 w 2024...

Gdzie znaleźć najlepsze pączki w Warszawie? W karnawałowym menu znajdują się faworki, pączki, kluski serowe oraz tradycyjne...
lepsza jakość powietrza w warszawie

Mniej niż 3 tysiące kopciuchów pozostało do wymiany w...

Na zakończenie poprzedniego roku w Warszawie pozostało niecałe 3000 przestarzałych pieców, które nadal wymagały wymiany. Wysiłki miasta...
warszawa info, wiadomości warszawa z ostatniej chwili

Powietrze nasycone solą morską nad Warszawą

W ciągu ostatnich kilku dni w Warszawie na skutek sztormów występujących na Morzu Bałtyckim i Morzu Północnym...
Skip to content