Postęp prac na ostatnim odcinku linii M2 na Bemowie

Pełną parą idą przygotowania do rozpoczęcia budowy tunelu na ostatnim odcinku linii M2 na Bemowie. W wyspecjalizowanym zakładzie na Białołęce proces produkcyjny trwa pełną parą, powstają niezbędne komponenty do masywnych pierścieni okładzinowych tuneli, które zostaną ostrożnie włożone pod ziemię za pomocą zaawansowanych maszyn wiertniczych.

Początkowy etap rozpoczęcia wykopów ostatniego odcinka autostrady M2 w Karolinie wiąże się z koniecznością wykonania elementów wzmacniających. Obecnie rozpoczął się proces produkcji tych elementów, a po dokładnym ukształtowaniu i połączeniu tworzą one półokrągłą ramę tunelu.

W ramach przygotowań do rozpoczęcia procesu wiercenia na wózku ostrożnie umieszcza się zbrojenie w kształcie łuku, przypominające linię produkcyjną. Następnie zbrojenie poddawane jest zabiegowi wylewania betonu, a następnie zagęszczaniu, wygładzaniu i obróbce cieplnej elementu obudowy. Aby beton w pełni dojrzał, należy pozostawić przygotowaną formę do dojrzewania, aby płynnie połączyła się z odpowiednim półkolem i utworzyła pełny pierścień.

Ogromna konstrukcja o średnicy około 6,5 metra posłuży jako wykładzina tuneli na ostatnim odcinku linii M2. Postęp będzie dokonywany stopniowo, ponieważ łącznie potrzeba prawie 3800 takich pierścieni. Obecnie przygotowano około 80 pierścieni, które obecnie składowane są na placu budowy w pobliżu przyszłej stacji Karolin. W tym miejscu znajduje się także szyb startowy dla tarcz TBM.

Tego lata rozpoczyna się fizyczne drążenie tuneli przy użyciu maszyn TBM, które są kolosalnymi wiertłami. Łączna długość obu tuneli wyniesie około 6400 metrów.

W budowie jest ostatnia część drugiej linii metra M2. Odcinek ten rozciąga się na prawie 4 km i obejmuje trzy stacje. Po południowo-wschodniej stronie skrzyżowania Lazurowa i Górczewska zlokalizowana zostanie stacja C3 Lazurowa. Na skrzyżowaniu ul. Rayskiego i Szeligowskiej, planowana jest stacja C2 Chrzanów. Natomiast stacja C1 Karolin zlokalizowana jest po północnej stronie skrzyżowania Połczyńska w ciągu ul. Sochaczewskiej. W bezpośrednim sąsiedztwie stacji Karolin budowana jest stacja techniczno-parkingowa Karolin, która będzie pełnić funkcję węzła technicznego dla całej linii.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Warszawa info co dzień aktualne wiadomości Warszawa z ostatniej chwili.
Śledź na bieżąco wydarzenia Warszawa, aktywna Warszawa, Warszawa atrakcje dla dzieci.

Dołącz do nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Facebooku aby być na bieżąco z aktualnymi wydarzeniami w Warszawie.

Co się dzieje w Warszawie

zajęcia jogi aktywna warszawa

Bezpłatne zajęcia jogi dla mieszkańców Bemowa

📅 Data: poniedziałek, 3 czerwca 2024 ⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00 📌 Miejsce: Warszawa - Bemowo, Osiedle Przyjaźń Zapraszamy na zajęcia...
Dworzec Zachodni Warszawa

Prace na stacji Warszawa Zachodnia – zmiany w kursowaniu...

Rozpoczyna się kolejny etap remontu i modernizacji stacji Warszawa Zachodnia oraz otaczających ją linii kolejowych, co wiąże...
atrakcje dla dzieci warszawa

Dzień dziecka w Warszawie – pikniki, warsztaty, koncerty i...

Dzieci w Warszawie mogą spodziewać się wielu ciekawych zajęć podczas tegorocznego Dnia Dziecka. Pikniki, warsztaty, koncerty i...
procesje warszawa

Boże Ciało – procesje przejdą przez stolicę

30 maja obchodzimy Boże Ciało w związku z tym w różnych częściach miasta odbędą się procesje. Procesja Bożego...
basen odkryty warszawa

Już 29 maja Aktywna Warszawa otwiera dwa baseny odkryte

Już od 29 maja zostaną otwarte dwa baseny odkryte w Warszawie - w Centrum Inflancka i Parku...

W sobotę, 11 maja, na PGE Narodowym będą rywalizowali...

Przygotuj się na weekend pełen sportowych emocji! Już w najbliższą sobotę, 11 maja, na kultowym Stadionie PGE...