Plenerowa wystawa „Świteź” prezentująca niezwykłe ilustracje Anny Pałosz do Ballad i romansów Adama Mickiewicza

30.08 – 12.10.2022

Zieleniec przy Muzeum Karykatury ul. Kozia 11

wstęp wolny

Zapraszamy na zieleniec przy Muzeum Karykatury w Warszawie na plenerową wystawę „Świteź” prezentującą niezwykłe ilustracje Anny Pałosz do Ballad i romansów Adama Mickiewicza. W wersji finalnej ilustracje mają format kart do pokera, mieszczących się w małym pudełku.

Zadaniem przed jakim stanęła artystka było stworzenie nowoczesnych ilustracji do edukacyjnej gry karcianej, inspirowanej jednym z najważniejszych tekstów naszej kultury. Gra połączona jest kodami QR z internetową platformą wiedzy www.mickiewicz.promocjaksiazki.pl. Odbiorcami są młodzi ludzie, którzy uwielbiają gry i literaturę fantastyczną, natomiast trudniej im sięgnąć po klasykę literacką. Artystka odeszła więc od tradycyjnych wyobrażeń, przedstawiających bohaterki Ballad i romansów z rozwianym włosem, w zwiewnych koszulach i znaleźć współczesną formę graficzną dla kanonicznego dzieła. Anna Pałosz – ilustratorka specjalizującą się w syntezie i poszukiwaniu prostych, wyrazistych rozwiązań – wywiązała się z tego zadania znakomicie. Jak przyznaje wiele osób, „odmłodziła” liczące sobie 200 lat dzieło. Jej pomysły inspirują, zaskakują i na pewno nie pozostawiają obojętnym.

Wystawę można oglądać od 30 sierpnia do 12 października na zieleńcu Muzeum Karykatury przy ulicy Koziej 11. Wstęp wolny.

Po zakończeniu ekspozycji w Warszawie, wystawa wyruszy na Litwę.

Projekt „Świteź” realizowany jest we współpracy z Wydziałem Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Projekt „Świteź” został zrealizowany przez Agencję Promocyjną OKO dzięki dofinansowaniu z programu „Ballady i romanse” Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, patronat honorowy objął Wydział Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, a partnerami są Biblioteka Kraków i Teatr Lalek „Rabcio”, patronat medialny nad projektem sprawuje Radio Kraków.

Koncepcja i realizacja projektu – Iwona Haberny, Agencja Promocjna OKO, www.agencjaoko.pl

Ilustracje i opracowanie graficzne – Anna Pałosz

Mechanika gry – Admondo, Wojciech Rzadek

Konsultacja groznawcza – dr hab. Tomasz Majkowski

Opracowanie merytoryczne – dr hab. Paweł Bukowiec

Redakcja – Katarzyna Krzyżan-Perek

Konsultacja metodyczna – Biserka Čejović

Opracowanie strony platformy wiedzy – Studio Tworzenia K. Głośnicki

Anna Pałosz – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach z tytułem magistra w zakresie projektowania graficznego. Tworzy ilustracje, plakaty, logotypy i identyfikację wizualną. Pracuje nad grafikami dla dzieci, ale także nad projektami poruszającymi poważniejsze, społeczne tematy. Lubi bawić się słowem, symbolem i formą. Uczestniczka krajowych i międzynarodowych wystaw plakatu i ilustracji, m.in. Satyrykon w Legnicy, Międzynarodowe Biennale Plakatu w Warszawie, Ideografia w Poznaniu, Biennale del Cartel Bolivia, Ecuador Poster Bienal, „Polish Posters under Northern Lights” na Islandii.
Laureatka krajowych konkursów graficznych, m.in. Nordalicus w Katowicach, „Szkic ma moc” w Legnicy. W 2017 roku otrzymała Nagrodę Legnickich Dziennikarzy im. Andrzeja Waligórskiego oraz tytuł Najlepszego Studenckiego Debiutu Satyrykonu 2017 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Facebooku aby być na bieżąco z aktualnymi wydarzeniami w Warszawie.

Co się dzieje w Warszawie

zajęcia jogi aktywna warszawa

Bezpłatne zajęcia jogi dla mieszkańców Bemowa

📅 Data: poniedziałek, 3 czerwca 2024 ⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00 📌 Miejsce: Warszawa - Bemowo, Osiedle Przyjaźń Zapraszamy na zajęcia...
Dworzec Zachodni Warszawa

Prace na stacji Warszawa Zachodnia – zmiany w kursowaniu...

Rozpoczyna się kolejny etap remontu i modernizacji stacji Warszawa Zachodnia oraz otaczających ją linii kolejowych, co wiąże...
atrakcje dla dzieci warszawa

Dzień dziecka w Warszawie – pikniki, warsztaty, koncerty i...

Dzieci w Warszawie mogą spodziewać się wielu ciekawych zajęć podczas tegorocznego Dnia Dziecka. Pikniki, warsztaty, koncerty i...
procesje warszawa

Boże Ciało – procesje przejdą przez stolicę

30 maja obchodzimy Boże Ciało w związku z tym w różnych częściach miasta odbędą się procesje. Procesja Bożego...
budowa II linii metra na Bemowie

Postęp prac na ostatnim odcinku linii M2 na Bemowie

Pełną parą idą przygotowania do rozpoczęcia budowy tunelu na ostatnim odcinku linii M2 na Bemowie. W wyspecjalizowanym...
basen odkryty warszawa

Już 29 maja Aktywna Warszawa otwiera dwa baseny odkryte

Już od 29 maja zostaną otwarte dwa baseny odkryte w Warszawie - w Centrum Inflancka i Parku...